Jak wybrać kabinę prysznicową odpowiednią do naszych potrzeb?
Podejmowanie decyzji, w dodatku o konsekwencjach długoterminowych, jest nieodłączną częścią każdego remontu. Skoro czytasz ten artykuł, to najpopularniejszy łazienkowy dylemat – wanna czy prysznic? – szczęśliwie już został przez Ciebie rozstrzygnięty na korzyść drugiej opcji. Skoro prysznic, to jakiego poszukujesz: na planie koła, prostokątna, a może innego wieloboku? Z brodzikiem niskim, głębokim bądź w ogóle chcesz z tego elementu zrezygnować? Czy wybór szkła przeźroczystego lub barwionego może mieć jeszcze jakieś znaczenie, poza estetycznymi? To jak widać nie koniec Twoich wyborów w kontekście urządzenia łazienki, ale na szczęście nie zostajesz bez pomocy. Już za moment przeprowadzimy Cię przez proces decyzyjny, doradzając i rozwiewając wątpliwości dotyczące wyboru idealnej kabiny prysznicowej!
Oferta dostępnych na rynku kabin prysznicowych jest niezwykle zróżnicowana. Mamy do dyspozycji propozycje od kilkunastu producentów, z których każdy stara się zaprezentować asortyment zgodny z aktualnymi zapotrzebowaniami odbiorców, a przy tym możliwie oryginalny i ulepszony na tle konkurencji. Kabiny prysznicowe możemy podzielić ze względu na:
- montaż (kabina narożna, kabina przyścienna),
- kształt (kwadrat, półokrągła, prostokątna, pięciokątna),
- rodzaj wejścia (drzwi przesuwane, pojedyncze lub podwójne drzwi otwierane),
- wypełnienie szkła (przeźroczyste, przyciemniane, zdobione).
Aby się nie pogubić w gąszczu innowacji i akcesoriów, zacznijmy od razu najważniejszego, czyli… od siebie i określenia własnych potrzeb. W kilku punktach przedstawiamy podstawowe warunki świadomego zakupu kabiny prysznicowej.
KABINA PRYSZNICOWA DO MAŁEJ ŁAZIENKI
Niewielka przestrzeń to najczęstszy powód, dla którego prysznic wygrywa z wanną. I choć największa kabina prysznicowa zajmie zawsze mniej miejsca niż przeciętna wanna, to bezkompromisowe warunki panujące w łazienkach ograniczają swobodę wyboru. Z tego też względu najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem do małej łazienki są niewielkie kabiny prysznicowe: montowane w rogu i w kształcie kwadratu bądź półokręgu.
Wejście do kabiny ma sąsiadować z miską WC, umywalką bądź ścianą – lepiej wybrać kabinę z drzwiami przesuwanymi. Drzwi uchylne mogą ograniczyć swobodę ruchu i szerokość wejścia, jeśli przy otwieraniu będą trafiały na przeszkodę. Wybierając kabinę do małej łazienki nie sposób pominąć rodzaju zastosowanego szkła. Choć to kwestia dowolna zachęcamy, abyś szukać kabiny z przeźroczystym szkłem. Dlaczego? Kabiny ze szkłem przyciemnianym, kolorowym lub we wzory mogą wywołać wrażenie, że już i tak niewielka łazienka jest jeszcze mniejsza – nasz wzrok zamiast zatrzymywać się na ścianie zatrzyma się na kabinie. Z kolei przeźroczyste szkło kabiny odsłania ściany i pokazuje faktyczną przestrzeń łazienki.
KABINA PRYSZNICOWA DO DUŻEJ ŁAZIENKI
Posiadasz okazałą łazienkę? Świetnie – możesz w niej zaaranżować prysznic jak w prawdziwym salonie spa! Masz do dyspozycji praktycznie każdy rodzaj kabiny prysznicowej, ale to asymetryczna kabina prysznicowa montowana przy ścianie zagwarantuje Tobie najwięcej swobody. Kabina z trzema ścianami może zostać znakomicie wyeksponowana w centrum łazienki, będąc ozdobą i głównym wyposażeniem wnętrza. Rodzaj wypełnienia jest w tym wypadku bardziej sprawą estetyki niż funkcjonalności. Natomiast warto wybrać szerokie jednodrzwiowe wejście lub dwudrzwiowe, które oferują znacznie większy komfort użytkowania.
POTRZEBA MATKĄ TWOJEJ KABINY PRYSZNICOWEJ
Nie wszystkie właściwości idealnej kabiny prysznicowej da się opisać poprzez metraż łazienki. Bardzo często o wyborze tej czy innej kabiny decydują argumenty z kategorii „styl życia”. Jakie jeszcze czynniki mogą być dla Ciebie ważne i jakie będą dla nich rozwiązania?
- W Twojej rodzinie są dzieci lub osoby starsze. O ile osoby samotne nie muszą z nikim konsultować swoich zakupów, o tyle w rodzinach kilkuosobowych sztuka negocjacji jest bardzo cenna! Szczególnie, gdy są w niej osoby wymagające określonych warunków sanitarnych, a łazienka jest tylko jedna i w dodatku mała. Możliwie maksymalnie przestronna i wysoka kabina zagwarantuje komfort wszystkim użytkownikom. Ponadto zwróć uwagę na brodzik – te niskie są dużo łatwiejsze do pokonania przez osoby starsze czy dzieci. Niektóre modele kabin można montować zarówno z brodzikiem, jak i w wersji jej pozbawionej.
- Kabina prysznicowa jest dodatkiem do wanny. Posiadasz dwie łazienki lub jedną dużą wyposażoną także w wannę? Prawdopodobnie nie potrzebujesz wyjątkowo dużego prysznica, nie będzie też użytkowany codziennie (może jedynie przez gości?). Tańsze i mniejsze kabiny prysznicowe powinny spełnić Twoje oczekiwania
- Szukasz kabiny, w której się zrelaksujesz.Na rynku dostępne są kabiny z hydromasażem. Kompaktowe zestawy poza kabiną i brodzikiem zawierają panel sterujący, regulujący nie tylko strumień wody, ale i oświetlenie, muzykę, wentylację. Niektóre nawet posiadają w komplecie drewniany stołek! Przyciemniane szyby w zwykłych kabinach prysznicowych pozwalają stworzyć kameralną, intymną przestrzeń. W sam raz dla codziennego relaksu!
- Szukasz kabiny, którą łatwo się czyści. Kabina ma być wygodna, estetyczna, a przy tym łatwa w utrzymaniu w czystości? Nie ma problemu: szukaj kabin z powłoką ułatwiającą pielęgnację (np. easy clean w produktach od Radaway). Zwróć też uwagę na system otwierania drzwi – te, które można bezproblemowo deinstalować, równie bezproblemowo wyczyścisz. Ilość profili w kabinie może mieć dla Ciebie znaczenie estetyczne oraz praktyczne. Im mniej profili, tym łatwiej wyczyścić ściany kabiny!
- Szukasz kabiny wysokiej jakościowo. Myśląc o zakupie kabiny na lata, przede wszystkim zwróć uwagę na system otwierania drzwi. W przypadku drzwi rozsuwanych szukaj tych umiejscowionych na prowadnicach podwójnych łożyskowych – będą doskonale sprawne przez wiele lat. Podobnie jest z drzwiami montowanymi na zawiasach, wybierz lepiej z mechanizmem unoszenia drzwi. Warto zwracać uwagę na firmy, które gwarantują lokalnie serwis dla swoich klientów lub mogą udostępnić części zamienne. Lepiej dmuchać na zimne!
Wpis gościnny autorstwa Piotra Murawskiego – współredaktora bloga Łazienkaplus, a prywatnie wielbiciela funkcjonalnych rozwiązań i pięknych wnętrz.