Projektowanie mieszkania – od czego zacząć?
21921
post-template-default,single,single-post,postid-21921,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Projektowanie mieszkania – od czego zacząć?

MIESZKANIE JEST MIEJSCEM, W KTÓRYM SPĘDZAMY NAJWIĘKSZĄ ILOŚĆ CZASU, W KTÓRYM KAŻDY Z NAS POWINIEN CZUĆ SIĘ BEZPIECZNIE I WYGODNIE. STANOWI MIEJSCE WYPOCZYNKU, SPOTKAŃ ZE ZNAJOMYMI, JEST CENTRUM ŻYCIA RODZINNEGO. DLATEGO TEŻ OPRÓCZ ESTETYKI WNĘTRZA PRZY JEGO PROJEKTOWANIU POWINNIŚMY TEŻ KIEROWAĆ SIĘ JEGO FUNKCJONALNOŚCIĄ. POZWOLI NAM TO NIE TYLKO ZASPOKOIĆ NASZE POTRZEBY BYTOWE, LECZ RÓWNIEŻ DA NAM POCZUCIE CIEPŁA I BEZPIECZEŃSTWA. JAK ZATEM ROZPLANOWAĆ NASZE MIESZKANIE ABY BYŁO JAK NAJBARDZIEJ FUNKCJONALNE I WYGODNE?
Przede wszystkim powinniśmy poznać nasze mieszkanie od strony technicznej. Sprawdźmy, gdzie znajdują się piony wentylacyjne, hydrauliczne i gazowe oraz które ściany naszego mieszkania lub domu są ścianami konstrukcyjnymi. Te wszystkie informacje pozwolą nam na rozplanowanie układu funkcjonalnego naszego M. W zależności od liczby osób które będą w nim mieszkać, w oparciu o wiedzę na temat pionów i ścian konstrukcyjnych, możemy zmienić układ naszego mieszkania-zależnie od metrażu możemy stworzyć dodatkowo 2-3 mniejsze sypialnie lub zaplanować większą otwartą przestrzeń. Jeżeli mamy taką potrzebę, możemy też zaprojektować dodatkowy wc dla gości lub oddzielną łazienkę przy sypialni Właściciela Domu ( tworząc tzw. Master Bedroom). Warto jest też wcześniej wykonać dokładną inwentaryzację wszystkich pomieszczeń-dzięki temu będziemy wiedzieli czy poszczególne pokoje nie będę za małe i czy zmieszczą się w nich zaplanowane przez nas meble. Wykonując taką inwentaryzację powinniśmy też wziąć pod uwagę grubości ścian oraz wysokości, na których znajdują się otwory okienne (nie możemy pod oknem wstawić za wysokiej szafki lub przy nisko osadzonym oknie zaplanować blatu kuchennego). Duży wpływ na funkcjonalność przy projektowaniu wnętrz ma też strefowanie. W miarę możliwości powinniśmy oddzielić strefę prywatną od strefy ogólnej. Strefa prywatna powinna być strefą do której wchodzą tylko domownicy, strefą ogólną nazywamy strefę w której przyjmujemy gości. Pomimo, że nie jest to proste, postarajmy się tak zaplanować nasze mieszkanie, aby te strefy się nie przecinały (nie zawsze jest to oczywiście możliwe). Kiedy zaplanujemy już ogólny układ funkcjonalny naszego mieszkania, powinniśmy szczegółowo poznać zasady, które rządzą przy projektowaniu poszczególnych pomieszczeń.
Pomimo że projektowanie mieszkań wydaje nam się być sprawą bardzo trudną, kiedy poznamy główne zasady nim rządzące, będziemy w stanie przebrnąć przez ten etap sami lub przy niewielkiej tylko pomocy projektanta wnętrz.