Styl skandynawski, czyli moda na dobry nastrój
21926
post-template-default,single,single-post,postid-21926,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Styl skandynawski, czyli moda na dobry nastrój

Obecnie coraz większą popularność w Polsce zdobywają wnętrza urządzone w stylu skandynawskim. Jasne, przestronne wnętrza, charakterystyczne industrialne dodatki, naturalne materiały są obecnie jednym z głównych nurtów w architekturze wnętrz. Styl ten sprawdza się zarówno w niewielkich mieszkankach na blokowiskach jak i w przestronnych domach znajdujących się w podmiejskiej okolicy. Co sprawiło, że stał on się tak popularny? Dlaczego zdobywa coraz większe rzesze fanów? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie, dokładnie analizując jego cechy.Za prekursora stylu uważany jest szwedzki malarz i projektant wnętrz Carl Larsson. Postawił sobie za cel rozjaśnienie długich zimowych poranków oraz wieczorów, w których brak światła powodował melancholijny, depresyjny klimat. Sposobem na to stały się jasne, proste wnętrza, które cechuje przede wszystkim funkcjonalność oraz duża ilość światła. Użycie naturalnych materiałów, takich jak drewno, naturalne skóry, kamień,bawełna daje wrażenie bliskości z naturą oraz niepowtarzalny, domowy, przytulny klimat. Podłoga obowiązkowo jest drewniana. Kolor drewna pozostaje naturalny lub może być pomalowany na biało. Często stosuje się olejowanie podłóg, aby wydobyć naturalną strukturę drewna. Wszechobecna biel powoduje optyczne powiększenie przestrzeni mieszkalnej, co szczególnie sprawdza się w niewielkich mieszkaniach. Charakterystyczne dla stylu są również prostota i harmonia. Skandynawskie wnętrza są spokojne, ale zarazem też wesołe. Biel odgrywa w nich główną rolę, nie tylko na ścianach, ale też na meblach, podłodze. Dla jej przełamania często wprowadzone zostają kontrastowe, mocne kolory takie jak czerń, szarość czy granat, jednak pojawiają się one głównie w elementach dekoracyjnych takich jak lampy oraz w niebanalnych dodatkach, które nadają wnętrzom dużą dawkę przytulności. Ciemne barwy nigdy nie są głównym bohaterem stylu skandynawskiego, stanowią jedynie jego dopełnienie.
Meble stylu skandynawskiego charakteryzuje eklektyzm. Są połączeniem starej formy z nową, często ta „starość” przejawia się w postarzanych elementach drewnianych. Jeżeli posiadamy stary mebel o ciekawym kształcie, możemy go poddać renowacji, zostawiając nieodnowione, widoczne elementy drewniane, lub w przypadku kiedy mamy nowy mebel najczęściej stosowaną metodą jest ich postarzanie czyli np. przecieranie pomalowanych na biało drewnianych elementów, tak aby uzyskać efekt starego mebla.
Materiały i tkaniny w stylu skandynawskim są bardzo surowe, naturalne. Często podkreślana jest naturalna struktura drewna, pojawia się wiklina, elementy kamienne i skórzane.
Styl skandynawski stał się w dzisiejszych czasach nie tylko sposobem na ładne wnętrze, lecz także stylem życia. Nie ma bardziej uniwersalnego stylu, który sprawdzi się zarówno w małej kawalerce w centrum dużego miasta jak i w wiejskiej posiadłości. Nie jest jednak możliwe osiągnięcia zamierzonego efektu skandynawskiego wnętrza, jeżeli nie jesteśmy w głębi duszy przekonani do harmonijnego stylu życia, jeżeli lubimy przepych, sztuczne materiały, nie lubimy bliskości natury- w tym przypadku styl skandynawski nie jest dla nas. Jest to styl ludzi ceniących sobie spokój, harmonię, przytulny, rodzinny klimat. W związku z rosnącą popularnością tego stylu w Polsce, powstaje coraz więcej sklepów, w których możemy zaopatrzyć się w potrzebne nam rzeczy.