Pokój dziecka – inspiracje i pomysły.
Jak zaprojektować pokój dziecka? Co powinno znaleźć się w pokoju malucha? Pokój dziecięcy musi rozwijać kreatywność, ale także zapewniać wyciszenie i spokojny sen. Pokój dziecka spełnia więc funkcję sypialni, miejsca do nauki oraz zabawy- i wszystkie te strefy powinny znaleźć się w pokoju naszej pociechy.
jak urządzić pokój dziecka,pokój dziecka inspiracje,pokój dziecinny inspiracje,strefa zabaw w pokoju dziecka,strefa nauki w pokoju dziecka,strefa spania w pokoju dziecka,jak urządzić pokój dla dziecka.pokój dziecka meble pokój dziecka aranżacje,mały pokój dziecka,projekt pokoju dziecka
22274
post-template-default,single,single-post,postid-22274,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Pokój dziecka – inspiracje i pomysły.

Pokój dziecka spełnia funkcję sypialni, miejsca do nauki i zabawy. Musi być kreatywną przestrzenią, która będzie stymulować jego rozwój, a jednocześnie oazą relaksu, w której odnajdzie wyciszenie i spokojny sen. Połączenie tych wymagań na jednej przestrzeni, niekiedy bardzo małej, to duże wyzwanie, którego projektanci naszego studia podjęli się niejednokrotnie. Przedstawiamy kilka porad i inspiracji jak zaprojektować funkcjonalny i ciekawy pokój dla dziecka.

Podział na strefy.
W każdym pokoju dziecięcym, bez względu na jego wymiary, powinny znaleźć się trzy podstawowe strefy:

1. Strefa spania.

Łóżko nie powinno utrudniać poruszania się po pokoju. Należy unikać ustawiania go pod oknem ze względu na przeciągi i grzejniki, które najczęściej instalowane są pod parapetem okiennym. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w łóżko, które rośnie razem z dzieckiem. Do niewielkich przestrzeni idealnie sprawdzą się łóżka na antresoli. Wyglądem przypominają łóżka piętrowe, ponieważ miejsce do spania znajduje się na górze, na dole natomiast jest miejsce m.in na szafę, półki, strefę nauki (biurko) lub zabaw. Dobrym pomysłem, które pozwoli zaoszczędzić przestrzeń, jest kupno łóżka z wysuwanymi szufladami.

2. Strefa nauki.
Wielkość miejsca do nauki jest uzależnione od wieku dziecka. Starsze będzie potrzebowało większej przestrzeni, dlatego warto wziąć to pod uwagę już na początku tworzenia projektu.

Biurko powinno znajdować się jak najbliżej okna, aby dziecko mogło korzystać z naturalnego światła. W pobliżu musi znaleźć się także miejsce na pomoce naukowe i książki. Jako siedzisko najlepiej sprawdzi się krzesło z regulowaną wysokością i na kółkach. Aby ochronić posadzkę przed zarysowaniami warto położyć pod krzesłem specjalną transparentną (lub kolorową) podkładkę.

3. Strefa zabawy.

W tej strefie istotna jest nie tylko przestrzeń do zabawy, ale także miejsce do przechowywanie zabawek. Aby uniknąć bałaganu należy zadbać o odpowiednią organizację i kolorowe pudła z wieczkiem. Oprócz tego można zainstalować półki i wieszaki, aby każda rzecz miała swoje stałe miejsce. Jeżeli dziecko jest małe, warto zainwestować w matę edukacyjną oraz farbę tablicową lub magnetyczną. Dzięki temu pokój stanie się kreatywną przestrzenią, wspierającą rozwój dziecka.

Ciekawym pomysłem jest kupno namiotu w kształcie tipi. Ten dodatek zagwarantuje znakomitą zabawę i będzie doskonałym elementem dekoracyjnym. Aby zapewnić dziecku możliwość zabaw ruchowych w pokoju, świetnym rozwiązaniem będzie instalacja ścianki wspinaczkowej i sprzętu gimnastycznego na jednej ze ścian. Drabinki gimnastyczne z drążkiem i taśmami pozwolą rozładować dziecięcą energię, a także umożliwią trening postawy dziecka.

Dobre rady.

1. Powierzchnia podłogi powinna być łatwa do utrzymania w czystości, odporna na zniszczenia i twórczą inwencję dziecka. Jeżeli decydujemy się na wykładzinę, warto zainwestować w wykładzinę typu linoleum, która jest produkowana z naturalnych surowców, łatwa w pielęgnacji i ma właściwości bakteriobójcze.

2. Aby optycznie powiększyć pokój warto użyć jasnych kolorów, które rozjaśniają wnętrze i sprawiają, że pomieszczenie wygląda czysto i schludnie.

3. Zbyt intensywne kolory mogą rozpraszać uwagę dziecka i powodować nerwowość. Dlatego przy doborze koloru ścian, mebli i dodatków należy zachować umiar i zdrowy rozsądek.

4. Aranżacja pokoju z wykorzystaniem tapet, to rozwiązanie, które pozwoli połączyć neutralne kolory ścian i ciekawy akcent kolorystyczny w postaci tapety na jednej z nich. Tapety dedykowane do pokoju dziecięcego są bezpieczne i łatwe do utrzymania w czystości.

5. W pokoju dziecka należy unikać otwartych półek, ponieważ widoczne rzeczy sprawiają, że pomieszczenie staje się mniejsze i zagracone.

6. W niewielkim pokoju lepiej sprawdzi się szafa na wymiar, od sufitu do podłogi, z drzwiami przesuwnymi. W zabudowie więcej się zmieści, a gładkie fronty nie przytłoczą otoczenia.

7. W projekcie pokoju warto uwzględnić dodatkowe miejsce do spania, np. wysuwane spod łóżka. Drugie łóżko przyda się szczególnie w pokojach nastolatek, które lubią u siebie nocować