Dlaczego do wnętrza warto wprowadzić podwieszany sufit?
Podwieszany sufit i jego zalety we wnętrzu. Dlaczego warto wykorzystać sufit podwieszany do swojego domu lub mieszkania? Sufit podwieszany pozwala na tworzenie optycznej głębi, grę świateł, zakrycie kabli, instalacji czy niedoskonałości na suficie.
podwieszany sufit we wnętrzu,podwieszany sufit w salonie,podwieszany sufit a oświetlenie,podwieszany sufit a karnisz,ukrycie oświetlenia w suficie podwieszanym,ukrywanie instalacji elektrycznych w suficie podwieszanym,podwieszany sufit
22397
post-template-default,single,single-post,postid-22397,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Dlaczego do wnętrza warto wprowadzić podwieszany sufit?

Kiedy podwieszane sufity wchodziły na polski rynek, najczęściej można było je spotkać w obiektach biurowych i wnętrzach użyteczności publicznej. To rozwiązanie sufitowe zmniejsza bowiem prędkość rozprzestrzeniania się pożaru. Obecnie coraz częściej tego rodzaju konstrukcje wykorzystywane są w domach i mieszkaniach, niekoniecznie ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Sufit podwieszony daje wiele możliwości aranżacyjnych. Pozwala na tworzenie optycznej głębi, grę świateł, zakrycie kabli, instalacji czy niedoskonałości na suficie.

Standardową wersję sufitu podwieszanego wykonuje się z płyt gipsowo – kartonowych, dla uzyskania bardziej efektownego wykończenia można użyć płyt perforowanych, gotowych kasetonów lub drewna.

Zalety sufitu podwieszanego.

Tego rodzaju rozwiązanie sufitowe wprowadzi do wnętrza niepowtarzalny urok i charakter. Ciekawe wycięcia, otwory czy kaskadowe poziomy przyciągają wzrok, bo same w sobie są dekoracją. Dla zwiększenia efektu warto je uzupełnić oświetleniem. W suficie podwieszanym można zamontować małe spoty, światła punktowe, taśmy LEDowe, reflektory na szynoprzewodach i żyrandole.

Sufit podwieszany nie musi wyglądać jak symetryczna, jednolita powierzchnia. Może być wielopoziomowy, z uskokami i o falistym wykończeniu. Kaskadowa budowa sufitu, którego poszczególne części znajdują się na różnych poziomach, pozwala na ciekawe połączenie kilku modeli oświetlenia.

Obwód sufitu podwieszanego można uzupełnić sztukaterią lub gzymsem. Ta dekoracja szczególnie dobrze odnajdzie się w klasycznym wystroju, chociaż w innych stylach aranżacyjnych będzie ciekawym przełamaniem schematu.

Podwieszany sufit zakryje także mało estetyczne instalacje przewodów kominowych, okablowania oświetlenia, systemów audio-video i przewodów wentylatora. Ukryjemy w nim również karnisz, dzięki czemu stworzymy efekt lekko opadających firanek i zasłon bezpośrednio z sufitu (pisaliśmy o tym tutaj). Wyjątek stanowi instalacja gazowa, która nie może być montowana nad sufitem podwieszanym. Należy także pamiętać, aby w wilgotnych pomieszczeniach płyty g-k były wodoodporne.

To rozwiązanie zamaskuje wszelkie niedoskonałości i ubytki na suficie. Szczególnie w starych kamienicach, gdzie najczęściej spotkamy wysokie pomieszczenia i mało estetyczny strop. Między sufitem podwieszanym a stropem można umieścić wełnę mineralną dla ocieplenia budynku. W ten sposób ograniczymy utratę ciepła i poprawimy warunki akustyczne wnętrza. W pokoju z sufitem podwieszanym nie ma pogłosu, taka izolacja dźwięku zapewni nam odprężającą ciszę i spokój o każdej porze dnia czy nocy.

Sufit podwieszany sprawdzi się także w mniejszych wnętrzach. Dzięki odpowiednim kształtom i wzorom pomieszczenie wyda się przestronniejsze. Pokój z podwieszanym sufitem, montowanym tylko na obwodzie, optycznie stanie się wyższy. Wyłożenie środkowej części płytą lustrzaną dodatkowo zwiększy ten efekt wizualny. Od sufitu w jasnych kolorach znakomicie odbija się także światło dzienne, dzięki czemu wnętrze wyda się jaśniejsze i większe. Natomiast w wysokich i otwartych pomieszczeniach podwieszany sufit w kolorze stworzy niepowtarzalny nastrój, a wykończony tapetą będzie oryginalnym akcentem dekoracyjnym.

Przeczytaj także: