Kiedy zacząć współpracę z projektantem?
Potrzebujesz projektu mieszkania? Chcesz zmienić aranżacje wnętrza? Wyremontować dom? A może jesteś na etapie poszukiwań wymarzonego mieszkania i zastanawiasz się jaki układ pomieszczeń będzie najbardziej funkcjonalny? Bez względu na to, na jakim etapie jesteś, na każdym z nich przyda się pomoc profesjonalisty- projektanta wnętrz.
praca z projektantem wnętrz,projektant wnętrz współpraca,po co projektant wnętrz,zmiany lokatorskie,zmiany deweloperskie projektant,współpraca z projektantem wnetrz
22520
post-template-default,single,single-post,postid-22520,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Kiedy zacząć współpracę z projektantem?

Na jakim etapie najlepiej rozpocząć współpracę z projektantem wnętrz? Z tym pytaniem spotykamy się dość często i zawsze odpowiadamy- to zależy od oczekiwań w stosunku do usługi. Ale co to tak naprawdę znaczy?

Im wcześniej tym lepiej?

To nie do końca prawda. Oczywiście, im więcej czasu architekt wnętrz ma na wykonanie projektu, tym łatwiej mu się pracuje. Może dopracować każdy element aranżacji w najdrobniejszych szczegółach, bez zbędnego pośpiechu i stresu. Dodatkowy czas daje również swobodę właścicielowi inwestycji, który na spokojnie może zastanowić się nad propozycjami projektanta. Nie musi od razu podejmować decyzji, może zgłaszać uwagi i wprowadzać zmiany. Ale tak naprawdę etap rozpoczęcia współpracy z projektantem zależy od odpowiedzi na pytanie- do czego potrzebny jest mi architekt wnętrz? Czy interesuje mnie całościowy projekt ze zmianą układu przestrzennego czy jedynie aranżacja wnętrza? W tej pierwszej sytuacji projektant potrzebuje znacznie więcej czasu niż przy samej zmianie wystroju.

Im szybciej tym taniej?

Zatrudnienie architekta wnętrz jeszcze przed zakupem lub na etapie zmian lokatorskich, pozwoli zminimalizować koszty i uniknąć późniejszych przeróbek. Dlaczego? Podczas konsultacji, architekt wnętrz podpowie, czy układ przestrzenny mieszkania będzie odpowiadał Twoim potrzebom i czy jest funkcjonalny. Wskaże wady i zalety wnętrza. Oceni jego potencjał i sprawdzi czy dany rozkład mieszkania pozwoli na realizację Twojej wizji wystroju.

Zmiany lokatorskie (deweloperskie).
Deweloper ustala standardy pomieszczeń, które są takie same dla każdego mieszkania. Problem pojawia się gdy chcemy zmienić położenie ścian, centralnego ogrzewania, hydrauliki czy elektryki. Wtedy koszt wykończenia znacznie się zwiększa. Dlatego warto skorzystać z możliwości zmian lokatorskich, które są wykonywane na etapie budowy przez dewelopera. Ta opcja jest bowiem znacznie tańsza (a czasem bezpłatna) niż późniejsze przeróbki i wyburzanie przez fachowców. Ponadto masz gwarancję od dewelopera na wszelkie wykonane prace. I co najważniejsze, dostajesz klucze do spersonalizowanego mieszkanie, co skraca czas jego wykończenia. Architekt w tej sytuacji przeanalizuje możliwości zaadaptowania wnętrza do Twoich preferencji, przygotuje rysunki zmian i przedstawi je deweloperowi.  

Zmiany lokatorskie obejmują:

  • usytuowanie ścian działowych (dobudowanie, usunięcie)
  • usytuowanie drzwi wewnętrznych lokalu
  • lokalizacja punktów oświetleniowych
  • dodatkowe punkty elektryczne (gniazda, włączniki) i gniazd teletechnicznych oraz zmiana ich lokalizacji
  • lokalizacja odbiorników mediów i sprzętu gospodarczego w kuchni
  • lokalizacja odbiorników mediów w łazience
  • rozmieszczenie grzejników
  • klimatyzacja
  • ogrzewanie podłogowe