Segregacja śmieci w domu.
Segregacja śmieci to obowiązek każdego domownika. Ale jak stworzyć miejsce na segregację odpadów w domu. Ile pojemników na segregację śmieci potrzebujemy? Jak ukryć kosze na śmieci? Przedstawiamy kilka sprawdzonych rozwiązań: kosze do szuflady, kosze na prowadnicach, kosze do frontu na zawiasach, kosze wolnostojące lub nowoczesny młynek na odpady bio.
segregacja śmieci mieszkanie,segregacja śmieci w domu,kosze na śmieci,pojemniki na odpady,segregacja śmieci kosze,segregacja śmieci bio,co segregujemy,jak segregować śmieci,segregacja śmieci kolory
22623
post-template-default,single,single-post,postid-22623,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Segregacja śmieci w domu.

Nie można wszystkiego wrzucać do jednego worka. Aktualnie segregacja śmieci w domu jest obowiązkiem każdego domownika. Ile pojemników potrzebujemy? Kosz na odpady zmieszane, bio, szkło, papier, metal i plastik. A jak na to wszystko znaleźć miejsce? Szczególnie w niewielkim mieszkaniu. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych rozwiązań, jak poradzić sobie z domową segregacją śmieci.

Kosze do szuflady.

Nie będziemy ukrywać, że wcześniej zaprojektowana przestrzeń, to najprostszy sposób na stworzenie praktycznej i estetycznej kuchni. Meble wykonane na wymiar pozwolą na ukrycie niezbędnych pojemników na śmieci. Zaplanowane szuflady szafki podblatowej umożliwiają stworzenie idealnego kącika do segregacji, bez obaw, że kosze będą się przesuwać lub się nie zmieszczą.

Kiedy musimy dopasować kosze do już zakupionego wyposażenia, z pomocą przychodzą firmy produkujące pojemniki o różnych kształtach i rozmiarach. W ofercie marki Peka dostępne są kosze do indywidualnych zestawień. Szeroki wybór produktów pozwala na wiele konfiguracji, a same pojemniki charakteryzują się łatwością w użytkowaniu. Ponadto do wyboru mamy kosze z pokrywką przylegającą lub mocowaną do boków szafki, która pełni jednocześnie funkcję półki.

Wskazówka 1: Zastanów się jakich odpadów produkujesz najwięcej i adekwatnie do potrzeb dopasuj wielkość pojemników.

Wskazówka 2: Dno szuflady z koszami do segregacji śmieci warto zabezpieczyć matą antypoślizgową.

Kosze na prowadnicach.

W szafkach z wysuwanymi drzwiczkami sprawdzą się pojemniki na prowadnicach przymocowanych do frontu. Prowadnice są bardzo wytrzymałe, działają płynnie i bezszelestnie. Wyposażone są w dociąg i hamulec, co jest dodatkowym zabezpieczeniem w przypadku gwałtownego otwarcia szafki i umożliwia zatrzymanie kosza w dowolne pozycji. Tego rodzaju kosze najczęściej umieszczane są w szafce przy zlewozmywaku i zawierają dodatkowe akcesoria, jak pojemniki na detergenty lub półki na przechowywanie drobnych przedmiotów.

Kosze do frontu na zawiasach.

W szafkach z drzwiczkami uchylnymi idealnym rozwiązaniem będą pojemniki montowane wewnątrz na zawiasach.  Po otwarciu drzwiczek szafki, kosz automatycznie się wysuwa, dzięki czemu będziemy mieć do niego swobodny dostęp. Pokrywka pojemnika pozostaje natomiast w szafce i może być wykorzystywana jako dodatkowa półka.

Kosze wolnostojące.

Ukrycie pojemnika na odpady to idealny sposób na stworzenie estetycznej i czystej kuchni. Jednak nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji musimy znaleźć kąt na wolnostojące kosze. Obecnie na rynku dostępne są kosze na śmieci o różnych wzorach, kolorach, kształtach i rozmiarach, dzięki temu dobierzemy pojemnik, który nie zakłóci wystroju kuchni, a nawet stanie się jej ozdobą.  W przypadku koszy wolnostojących warto zdecydować się na kilka mniejszych. Będzie się to wiązało z częstszym opróżnianiem pojemników, ale jednocześnie nie damy szansy na tworzenie się nieprzyjemnych zapachów w kuchni.

Wskazówka 3: Zadbaj o higienę w strefie pojemników- szczelnie zamykane kosze zabezpieczą przed wydobywaniem się nieprzyjemnej woni z resztek.

Młynek.

Młynek do odpadów nie jest niezbędnym wyposażeniem kuchni, ale na pewno bardzo wygodnym. Młynek chroni przed zatkaniem kanalizacji oraz przed obowiązkiem wyciągania resztek jedzenia ze zlewu, co nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Dzięki temu praktycznemu rozwiązaniu nie musimy przechowywać odpadów organicznych w pojemniku, który jest siedliskiem bakterii i często przykrych zapachów. Dodatkowo młynek znacznie zmniejsza objętość produkowanych śmieci. Urządzenie montowane jest w zlewie i rozdrabnia wszystkie miękkie odpadki organiczne, skórki owoców i warzyw, chrząstki drobiowe, fusy od herbaty i kawy, ości, skorupki jaj czy pozostawione na talerzu resztki jedzenia.

Ściągawka:
Pięć podstawowych kategorii segregacji śmieci:
1. Papier (niebieski pojemnik) – nie wolno wyrzucać: tłustego i brudnego papieru, tapet, kartonów po mleku i sokach, zużytych chusteczek, worków po wapnie.
2. Metale i tworzywa sztuczne (żółty pojemnik) – nie wolno wrzucać: butelek z zawartością, butelek po olejach, części samochodowych, baterii, leków, żarówek, termometrów.
3. Szkło (zielony pojemnik) – nie wolno wrzucać zbitych kieliszków, szyb, luster, szkła zbrojonego czy żaroodpornego.
4. Biodegradowalne odpady (brązowy pojemnik) – nie wolno wyrzuca: mięsa, kości, przeterminowanej żywności, jajek, kociego żwirku.
5. Odpady zmieszane (czarny pojemnik) – to wszystko, czego nie można umieścić w pozostałych pojemnikach, oprócz odpadów niebezpiecznych i sprzętów RTV AGD.