Jak oświetlić sypialnię? Porady i inspiracje.
Oświetlenie tworzy klimat w sypialni. Prawidłowa barwa światła sprzyja odpoczynkowi i wyciszeniu. Odpowiedni model lampy do sypialni ułatwi codzienne funkcjonowanie. Dlatego przed wyborem oświetlenia do sypialni warto przemyśleć, czy oprócz lampy głównej sufitowej, potrzebujemy dodatkowego oświetlenia w postaci kinkietów przy łóżku lub lampy podłogowej w kąciku do czytania.
oświetlenie sypialni inspiracje,lampa przy łóżku,oświetlenie sypialni led,oświetlenie sypialni aranżacja,ciepłe oświetlenie sypialni,oświetlenie sypialni,lampa do sypialni
22688
post-template-default,single,single-post,postid-22688,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Jak oświetlić sypialnię? Porady i inspiracje.

Sypialnia to wyjątkowe miejsce w każdym domu. To właśnie tu chcemy się zrelaksować i zregenerować siły na następny dzień. Ze względu na funkcję tego pomieszczenia, powinniśmy zadbać o to, aby było dobrze oświetlone. Odpowiedni projekt oświetlenia oraz jakość produktów wpływają na charakter odpoczynku oraz budowanie intymności i nastroju. Musimy zwrócić uwagę na barwę, natężenie i kąt padania światła. Sypialnia powinna przede wszystkim zapewnić optymalne warunki sprzyjające wypoczynkowi, ale przy wyborze lamp nie możemy zapomnieć również o kwestiach estetycznych i funkcjonalnych.

Barwa światła.

Światło w sypialni powinno być ciepłe i miękkie. Żarówki halogenowe zapewniają barwę, która pokazuje prawdziwe kolory ścian i wyposażenia oraz jest przyjazna dla naszego wzroku. Jeśli jednak decydujemy się na bardziej ekologiczne żarówki LED, to warto sięgnąć po te o ciepłej barwie, najłagodniejszej dla oczu. Barwa, która sprzyja odpoczynkowi mieści się pomiędzy 2700 – 3000 K. Ciekawym rozwiązaniem są LEDy z mlecznym szkłem, ponieważ ich światło jest miękkie i w żaden sposób nie razi osoby przebywające we wnętrzu.

Rozmieszczenie opraw.

Światło w sypialni powinno być dobrze rozmieszczone, aby równomiernie oświetlało całe pomieszczenie. To zadanie należy do lampy sufitowej, która daje dość mocne światło, niezbędne chociażby do sprzątania. Taka oprawa wymaga odpowiedniego designu, który będzie dopełnieniem całej aranżacji. W poniższym projekcie na środku sypialni zainstalowaliśmy lampę wiszącą Viviane marki Nowodvorski Lighting. Minimalistyczna forma i kolorystyka oprawy stanowią idealne uzupełnienie stonowanej sypialni, która wystrojem nawiązuje do natury i tajemniczości lasu. Dzięki szklanej mlecznej przesłonie, światło lampy tworzy wyjątkową atmosferę i jest przyjemne dla oka.

Oprócz oprawy głównej musimy także zadbać o dodatkowe punkty oświetlenia funkcjonalnego, które jest konieczne na przykład do czytania lub wyboru garderoby. Takie światło jednocześnie nie powinno przeszkadzać drugiej osobie, dlatego w tym projekcie wykorzystaliśmy delikatne oświetlenie punktowe od Nowodworski Lighting. Dodatkowe źródła światła powinno znaleźć się w strategicznych miejscach, jak na przykład przestrzeń przy łóżku. Ostatnio hitem są lampy sufitowe wiszące po obu stronach łóżka. My natomiast poszliśmy o krok naprzód i połączyliśmy różne oprawy, co dało ciekawy i designerski efekt końcowy. I chociaż symetria została zaburzona, to wykorzystując lampy z tej samej rodziny EYE, zachowaliśmy estetyczny ład i porządek.

Kolejnym newralgicznym miejscem w sypialni jest wyodrębniony kącik do relaksu i czytania. Minimalistyczna lampa podłogowa EYE umożliwia ustawienie światła w dowolnym kierunku, co jest bardzo praktyczne, gdy siedzimy w fotelu z ulubioną książką, którą chcemy dobrze oświetlić. Dla zwiększenia komfortu korzystania z kącika, uzupełniliśmy je punktowym oświetleniem sufitowym w postaci subtelnych tub. Spoty podkreślają także wyjątkowe dekoracje ścienne w kształcie lecących ptaków, które zostały ‘zamknięte’ w sztukaterii. Całą aranżację dopełnia kinkiet Wheel Lux, który niczym biżuteria zdobi wydzielone miejsce do relaksu.

Podświetlenie ściany.

Ciekawym pomysłem, który pozwoli na stworzenie wyjątkowego nastroju w pomieszczeniu, jest ukrycie oświetlenia w płycie G-K. Taka przedścianka, w naszym projekcie w kolorze modnego Midnight Blue, została podświetlona taśmami LED. Smugi światła, wydobywające się zza płyt stworzą intymną atmosferę i efektownie podkreślą wykończenie ściany.  

Przeczytaj także: