Aranżacja w stylu eko, czyli wnętrze bliżej natury.
Troska o środowisko naturalne staje się naszą codziennością. Coraz bardziej popularnym trendem jest życie w zgodzie z naturą. Ten kierunek pojawia się także w wystroju wnętrz. Przekraczając próg domu chcemy widzieć kompozycyjną harmonię, być bliżej przyrody, która sprzyja wypoczynkowi i koi nerwy. Wnętrza utrzymane w stylu eko posiadają wyżej wymienione atuty. Dlatego aranżacje inspirowane naturą mają wielu zwolenników. Ale jak sprawić, by te pozytywy na stałe zagościły w naszym wnętrzu?
Materiały prosto z natury.
W eko wnętrzu wykorzystujemy naturalne materiały. Są to przede wszystkim drewno, kamień, wiklina, rattan i bambus. Nowoczesny design oferuje ciekawe produkty z materiałów jak najmniej przetworzonych. Meble wykonane z litego drewna to podstawowy element wyposażenia. Naturalny surowiec jest nie tylko łatwy do przetworzenia, ale także pięknie się prezentuje. Różne odcienie drewna pozwalają dopasować meble do stylu aranżacji oraz stworzyć wnętrze, w którym nie ma przestrzeni na nudę i monotonnie. Drewniany stół do jadalni lub pień drewna w roli stolika kawowego, to przykładowe wybory, po które warto sięgnąć przy aranżacji eko-domu. Drewno pojawia się także na podłodze. Polecane jest olejowane, woskowane lub pokryte farbą ekologiczną. Takie rozwiązanie będzie służyło nam przez długie lata i można je odnawiać.
Inne eko-rozwiązania to meble wiklinowe, rattanowa lub z bambusa. Poniżej przedstawiamy przykładowe modele. Te surowce pochodzą prosto z natury i urzekają prostotą oraz minimalizmem.
Krzesło rattanowe z taboretem
https://fiera.pl/outdoor/473-krzeslo-wypoczynkowe-z-taboretem.htmlFotel bambusowy
https://fiera.pl/outdoor/512-krzeslo-wypoczynkowe-sole-bambusowe-nr-82040932.html
Szkło również uważane jest za tworzywo sprzyjające środowisku, pomimo tego, że rozkłada się nawet do 4000 lat. Ten materiał bowiem można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać. Dlatego szklane stoły, oświetlenie i dodatki są mile widziane w eko- wnętrzu. Papier również może zyskać „drugie życie”, więc jest materiałem przyjaznym dla środowiska. Poniżej przedstawiamy ekologiczne oświetlenie dostępne w sklepie Fiera.pl
Lampa z naturalnego rattanu
https://fiera.pl/lampy-wiszace/158-lampa-wiszaca-wagner.htmlLampa z papieru mache
https://fiera.pl/lampy-wiszace/167-lampa-wiszaca-tropez.htmlLampa z papieru mache
https://fiera.pl/lampy-stolowe/185-lampa-stolowa-tropes.html
Dla uzupełnienia wystroju polecamy wykorzystać także naturalne tkaniny. Lniane lub bawełniane zasłony będą doskonałą dekoracją okna. Narożnik może być tapicerowany naturalną wełną, bawełną lub lnem. Do stylu ekologicznego sprawdzi się także cegła z rozbiórki, która nada wnętrzu ciekawego, niemal surowego charakteru.
Dodatki.
Naturalność wnętrza z pewnością podkreślą żywe rośliny. To najlepszy sposób na upiększenie domu i oczyszczenie powietrza. Na rynku dostępne są także panele ścienne lub obrazy z żywego mchu. Są stosunkowo łatwe do utrzymania, a przede wszystkim nie gromadzą się w nim kurz i inne zanieczyszczenia, dlatego jest bezpieczny dla alergików. Dekoracje wykonane z trawy morskiej także wpiszą się w styl eko. Dodatki z tego surowca są bardzo wytrzymałe, więc nie będziemy musieli ich co chwilę wymieniać na nowe. W ekologicznym wnętrzu nie może także zabraknąć szklanych wazonów i świeczników, wiklinowych koszy, trzcinowych dywanów czy bambusowych rolet. Dzięki tym różnym ozdobom wnętrze nabierze wyrazistości i będzie bliskie naturze.
Lampiony ze szkła
https://fiera.pl/inne/322-zestaw-zielonych-lampionow-nr-27405302.htmlLampion z liści palmowych
https://fiera.pl/outdoor/482-lampion-ze-szklem-z-lisci-palmowych-nr-82048521.htmlKosze z bambusa i rafii
https://fiera.pl/kosze-do-przechowywania/422-koszyk-na-nozkach-splot-raffia-bambus-3-szt.html
Kolory ziemi.
W aranżacji wnętrza istotne jest wybranie dominującej kolorystyki. Barwy, które kojarzą się z naturą to stonowana paleta odcieni, takich jak beże, brązy i szarości. Podstawowym kolorem eko-wnętrza jest biel, którą można zastosować nie tylko na ścianach, ale także na podłodze. Od takiej powierzchni doskonale będzie odbijało się światło słoneczne, co z kolei wpłynie na obniżenie rachunków za prąd. Dla ożywienie wystroju można zastosować błękit, przygaszone zielenie oraz delikatne odcienie żółtego. Zdecydowanie powinniśmy unikać jaskrawych kolorów, ponieważ styl eko charakteryzuje naturalna kolorystyka. Spokojne, jasne barwy ścian optycznie powiększą wnętrze i sprawią, że zapanuje w nim spokój. Takie kolory są także idealnym tłem dla naturalnych materiałów.
Ekologiczna technologia.
Styl ekologiczny nie ogranicza się do kolorów i materiałów, ale także do oświetlenia i sprzętu, które pozwalają zmniejszyć zużycie zasobów naturalnych. Na rynku znajdziemy baterie kuchenne i łazienkowe, które ograniczają wypływ wody. Najlepszym wyborem będzie bateria jednouchwytowa, ponieważ ustawienie odpowiedniej temperatury i strumienia wody zabiera mniej czasu niż w baterii z dwoma pokrętami. Inną tanią opcją jest zamontowanie przy bateriach perlatorów, czyli „spieniaczy, które zwiększają objętość wody, co znacznie zmniejsza zużywanie jej na co dzień. Wybierając oświetlenie zwróćmy uwagę, żeby było energooszczędne. Polecane są lampy LED, które zużywają o 90% mniej energii niż tradycyjne żarówki.
Aranżując miejsce na odpady, wybierzmy także kosze przystosowane do segregacji. Pisaliśmy o tym tutaj SEGREGACJA ŚMIECI W DOMU.