Rośliny we wnętrzach – jakie wybrać?
Nie ma nic bardziej bliższego człowiekowi niż przyroda. Rośliny nie tylko zdobią wnętrza, ale także pozytywnie wpływają na samopoczucie i zdrowie domowników. To fakty udowodnione naukowo! Zieleń oczyszcza powietrze z toksyn, niektórych alergenów i drobnoustrojów. Poprawia mikroklimat pomieszczenia, zwiększa wilgotność powietrza, co jest szczególnie istotne w sezonie grzewczym. Dobrze dobrana i zaaranżowana roślinność sprawia, że czujemy się nieco bliżej natury. A jak dobrze wiemy, kontakt z przyrodą działa na nasze nerwy kojąco. Istnieje nawet terapia ogrodnicza (horiterapia), która uzupełnia rehabilitację i wspomaga pacjentów w procesie terapeutycznym. Jak więc wprowadzić namiastkę natury do domu lub mieszkania? Jakie rośliny wybrać do salonu i sypialni? Jakie do kuchni? A co sprawdzi się w łazience lub pokoju dziecka?
Sypialnia.
Do sypialni sprawdzą się gatunki, które funkcjonują w trybie nocnym, czyli o tzw. odwróconej fotosyntezie. W nocy produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Rośliny idealne do sypialni to, na przykład paprotki i figowce. Sansewieria oprócz produkcji tlenu, oczyści także powietrze. Skrzydłokwiat ma podobne zalety, jednak trzeba uważać, ponieważ jego liście są trujące dla kotów (!). Aloes ma właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze i wirusobójcze, a dodatkowo ułatwia zasypianie i zagwarantuje lepszy sen. Dla osób, które nie chcą poświęcać wiele czasu roślinom, najlepszym wyborem będą sukulenty, ponieważ wydzielają tlen przez całą dobę i nie wymagają szczególnej pielęgnacji.
Salon.
W salonie najnowszym trendem są rośliny egzotyczne, jak na przykład różnego rodzaju palmy i monstera. Dekoracyjne liście pasują do nowoczesnych wnętrz i prezentują się niezwykle efektownie. W pokoju dziennym sprawdzą się rośliny oczyszczające i nawilżające powietrze. W przestronnym salonie z dużym dostępem do światła dziennego można uprawiać większość gatunków. Mogą to być na przykład wspomniane palmy, figowce, dracena, Szeflera lub jukka. Kwiat Zamiokulkas jest odporny na trudne warunki i lubi półcienie, dlatego sprawdzi się w salonie ze słabszym dostępem do słońca. Podobnie Filodendron i Sansewieria.
Łazienka.
W łazienkach zazwyczaj nie ma dużo dziennego światła. Gatunkami, które przetrwają w takich warunkach są bluszcze, pnącza i rośliny zwisające. Paprocie i sitowie nie potrzebują dużo słońca i lubią wilgoć, więc będą idealną dekoracją do łazienki. W tym pomieszczeniu sprawdzą się także falenopsis (z rodziny storczykowatych), kalatea, palmy i fiołki afrykańskie. Inne rośliny, jak na przykład Zamiokulkas lub Sansewieria, przetrwają w warunkach łazienkowych kilka dni.
Kuchnia.
W kuchni najlepszym wyborem będą aromatyczne zioła, które oprócz funkcji dekoracyjnej, spełnią się także w roli świeżych przypraw. Doniczki z miętą, bazylią, szałwią i rozmarynem, to idealne dodatki do tej części domu.
Lampa obręcz z doniczką
https://fiera.pl/lampy-wiszace/331-lampa-wiszaca-obrecz-z-doniczka-nr-68801023.htmlZestaw doniczek
https://fiera.pl/doniczki/303-zestaw-zlotych-doniczek-nr-82047764.htmlLampa wisząca z doniczką
https://fiera.pl/lampy-wiszace/330-lampa-wiszaca-z-doniczka-nr-68801022.html
Pokój dziecka.
Wybór roślinności do pokoju najmłodszych zależy głównie od wieku dziecka. W przypadku małych dzieci należy unikać kaktusów i gatunków o ozdobnych owocach, które często są trujące. Kwiaty powinny być ustawione w miejscach niedostępnych dla dziecka, na przykład w wiszących kwietnikach. W pokoju starszego dziecka jest więcej możliwości. Warto wtedy wybierać gatunki, które wzbudzą ciekawość. Ich pielęgnacja może być możliwością do nauki i zabawy jednocześnie. Takie kwiaty to na przykład pustynna róża jerychońska lub rośliny owadożerne. Najczęściej wybierana roślinność to kaktusy, sukulenty lub rośliny o jadalnych owocach. Ciekawym gatunkiem jest pelargonia pachnąca (anginowiec), która odstrasza owady i komary.
Aranżacja.
Świat roślin zachwyca bogactwem gatunków, które różnią się od siebie wyglądem, wielkością, kształtem i kolorem. Dzięki bogatej ofercie dodatków, mamy nieograniczone możliwość aranżacyjnej naszego „ogródka” we wnętrzu. Kwiaty mogą stanąć na podłodze i zwisać z regału lub sufitu. Aby efektownie wyeksponować rośliny warto zakupić różne podstawki, stojaki i stołki, które pozwolą na ustawienie zieleni na różnych wysokościach. Takie piętra roślin prezentują się ciekawie i dodatkowo sprawiają, że wnętrze wydaje się wyższe niż jest w rzeczywistości. Kwiaty mogą także zawisnąć pod sufitem, w doniczkach lub w instalacjach oświetleniowych. Wtedy musimy pamiętać, aby dobrać żarówkę, która mocno się nie nagrzewa. Tego rodzaju zielone wisiorki pięknie się prezentują i przyciągają uwagę.
Doniczka wisząca
https://fiera.pl/doniczki/302-doniczka-wiszaca-metalowa-nr-82047745.htmlLampa podłogowa Astoria
https://fiera.pl/lampy-podlogowe/214-lampa-podlogowa-astoria.htmlStojak na kwiaty
https://fiera.pl/inne/341-stojak-na-kwiaty-amie-postument-nr-82048160.html