Biokominek wolnostojący, a może do zabudowy? Wady i zalety – czyli o biokominku w salonie.
Biokominek do domu lub mieszkania to ekologiczne rozwiązanie, które ogrzeje wnętrze w sezonie grzewczym. Jakie są wady i zalety biokominków? Jaki model wybrać- biokominek wolnostojący, w zabudowie, a może ścienny lub wiszący? Jak zamontować biokominek?
biokominek w salonie,biokominek wolnostojący,biokominek wiszący,biokominek do zabudowy,biokominek naroży,biokominek ścienny,biokominki we wnętrzu,biokominek do mieszkania,biokominek w domu
23020
post-template-default,single,single-post,postid-23020,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Biokominek wolnostojący, a może do zabudowy? Wady i zalety – czyli o biokominku w salonie.

Nie da się ukryć, że jesień przyszła już na dobre. Zimne poranki, deszczowe dni i chłodne wieczory – to ostatnio nasza codzienność. Jedni nadal wspominają lato, a drudzy z nadzieją czekają na złotą polską jesień. My natomiast, szukamy sposobu na ciepłe wieczory w takich realiach jakie mamy obecnie. Ogrzeje nas ciepły sweter, koc lub kubek gorącej czekolady. Ale ciepło znajdziemy także przy biokominku. I dzisiaj właśnie o aranżacjach z biokominkiem, bo żywy ogień, to nie tylko sposób na rozgrzanie się w jesienne i zimowe dni, ale także możliwość stworzenia klimatu ogniska domowego.

Biokominek w domu i mieszkaniu.

Biokominek to doskonała alternatywa dla tradycyjnych kominków. Biokominki nie potrzebują instalacji kominowej i kanałów wentylacyjnych. Dlatego biokominek może mieć każdy. Ten rodzaj kominka jest rozwiązaniem ekologicznym i bezpiecznym w użytkowaniu. Produkt dzięki prostej konstrukcji i często mobilnym charakterze jest idealny do wszelkiego typu pomieszczeń. Biokominki nie wymagają skomplikowanego montażu, a niektóre modele można swobodnie przenieść, nawet na taras i patio. Paliwem biokominka jest biopaliwo. Podczas jego użytkowania nie wytwarza się zapach, dym, spaliny czy popiół. Dzięki temu nie musimy go czyścić po każdym wygaszeniu paleniska.

Zalety biokominka:

  • Przyjazna eksploatacja biokominka polega na łatwości rozpalania i braku konieczności sprzątania popiołu. Wystarczy wlać biopaliwo i rozpalić. Nie musimy martwić się o drewno opałowe, które zawsze musi być suche. Nie trzeba także dbać o komin i czyścić sadzy. Od czasu do czasu warto wyczyścić palnik biokominka poprzez przepłukanie go ciepłą wodą.
  • Biokominek jest bardzo prosty w montażu lub w ogóle tego nie wymaga. Wiszące i do zabudowy należy jedynie zamocować we wnęce lub na ścianie. Ważne aby łączenie pomiędzy meblem czy ścianą, a tylną płytą biokominka było zabezpieczone termoizolacyjną folią lub trudnopalną płytą. Natomiast mniejsze mobilne biokominki to tylko kwestia połączenia niektórych elementów.
  • Mobilny charakter biokominka umożliwia tworzenie różnych aranżacji na przestrzeni całego domu, mieszkania, a nawet ogrodu. Sprawdzają się zarówno we wnętrzach, jak i na balkonie czy tarasie. Niewielki model możemy także schować po okresie jesienno-zimowym lub wykorzystywać jedynie w wybranych momentach, np. kiedy chcemy stworzyć ciepłą i romantyczną atmosferę.
  • Biopaliwo nie bez powodu ma przedrostek –bio. Ponieważ spala się bez dymu i zapachu, jest przyjazne dla środowiska, dzieci, alergików i zwierząt.
  • Biokominek nie ma praktycznie żadnych ograniczeń lokalizacyjnych. Może znaleźć się w każdym pomieszczeniu, w dowolnym miejscu. Postawiony na podłodze, we wnęce lub na stoliku, zawsze będzie się dobrze prezentował. Wszystko zależy od formy biokominka. A do wyboru mamy model do zabudowy, wolnostojący, wiszący lub ścienny. Pamiętajmy jedynie, aby w bezpośrednim sąsiedztwie biokominka nie stawiać przedmiotów łatwopalnych i nieodpornych na wyższe temperatury.
  • Kominek na biopaliwo poprawia wilgotność powietrza. Urządzenie sprawdzi się także do aromaterapii, przy wykorzystaniu biopaliwa zapachowego.
  • Przemyślana konstrukcja biokominków gwarantuje, że paliwo (bioetanol) się nie wyleje, co zapewnia całkowite bezpieczeństwo użytkowania.

UWAGA! Nigdy nie dolewaj paliwa do płonącego ognia.

Wady biokominka:

  • Biokominki nie zastąpią głównego źródła ogrzewania w domu czy mieszkaniu, ponieważ nie mają takiej mocy grzewczej. Dlatego wraz z biokominkiem konieczne jest zainstalowanie ogrzewania centralnego.
  • Chociaż biopaliwo spala się bezdymowo i bezzapachowo, to podczas użytkowania biokominka do atmosfery uwalnia się para wodna i dwutlenek węgla. Dlatego wnętrze z urządzeniem powinno być regularnie wietrzone.


Jaki biokominek wybrać?

Jeśli zastanawiasz się jaki biokominek kupić, to odpowiedź brzmi – to zależy. Wszystko zależy od wielkości i rodzaju pomieszczenia, stylu aranżacji oraz oczekiwań co do modelu. Są biokominki do zabudowy, które przypominają klasyczne kominki, a także wolnostojące – często o oryginalnych kształtach. Jeszcze inne modele to biokominki, które zwisają z sufitu albo są montowane na ścianie niczym obrazy.

Biokominki do zabudowy.

Biokominek do zabudowy to stały element wyposażenia wnętrza, który można zintegrować ze ścianą, meblami, blatami lub podestami. Takie modele zazwyczaj wykonane są ze stali nierdzewnej lub stali malowanej proszkowo. Różne wielkości biokominków dają wiele możliwości aranżacyjnych, dzięki czemu urządzenie stanie się wyjątkową dekoracją każdego wnętrza.

Biokominki wolnostojące.

Największa zaletą biokominków wolnostojących jest możliwość zmiany ich lokalizacji. Raz może pojawić się w salonie, innym razem przy stole w jadalni, a następnie w sypialni dla stworzenia wyjątkowej atmosfery. Mobilne biokominki można także wykorzystać w chłodniejsze dni na balkonie i tarasie. W ofercie dostępne są różne rozmiary i kształty. Poniżej modele, które znajdziecie w sklepie Fiera.pl

Biokominki narożne.

Ten rodzaj biokominków prezentuje się niezwykle efektownie i stylowo. Zabudowane palenisko stwarza efekt większego kominka. Dodatkowo tworzy przytulną atmosferę i podkreśla elegancki charakter wnętrza.

Biokominki dwustronne.

Jeśli do dyspozycji mamy otwartą przestrzeń możemy zdecydować się na biokominek dwustronny. Tym modelem oddzielimy dwa pomieszczenie, na przykład salon od jadalni. Forma biokominka umożliwia obserwowanie płomieni z obu stron, co zwiększa jego wizualny efekt. Taki biokominek nie sprawdzi się jednak w małych mieszkaniach.

Biokominki ścienne.

Biokominki mocowane na ścianie sprawdzą się do mniejszych wnętrz, gdzie nie możemy sobie pozwolić na postawienie większego modelu na parkiecie. Ale biokominek wiszący na ścianie odnajdzie się także w przestronnych pomieszczeniach. Bogata oferta biokominków pozwoli wybrać idealny model, który niczym piękny obraz sprawi, że wnętrze nabierze klasy.

Biokominki wiszące.

Biokominki przymocowane bezpośrednio do sufitu są idealnym rozwiązaniem do wnętrza, w którym chcemy zaoszczędzić miejsce na podłodze. Biokominki zwisające sprawdzą się do nowoczesnych wnętrz, gdzie mamy do czynienie z dużą ilością wolnej przestrzeni. Taki model będzie doskonałym uzupełnieniem salonu i jego wyjątkową dekoracją.

Przeczytaj także: