Jak urządzić miejsce pracy w domu?
Biuro lub gabinet w domu. Praca zdalna staje się naszą codziennością, dlatego warto zaaranżować miejsce do pracy w domu lub w mieszkaniu. Domowe biuro może być w osobnym pokoju lub połączone z innym pomieszczeniem, jak salon lub sypialnia. O czym warto pamiętać przy urządzaniu biura w zaciszu własnego domu? O prawidłowym ustawieniu biurka, dobrym oświetleniu i funkcjonalnych meblach.
biuro domowe,biuro domowe aranżacje,biuro domowe inspiracje,biuro domowe w salonie,biuro domowe w sypialni,biuro w domu,biuro w domu aranżacje,jak zaprojektować biuro w domu
23118
post-template-default,single,single-post,postid-23118,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Jak urządzić miejsce pracy w domu?

W dzisiejszych czasach, dzięki elastycznym formom zatrudnienia, można pracować z każdego zakątka świata. Ale nie wszyscy wypływają za morze. Część z nas wybiera pracę w zaciszu własnego domu. Obecna sytuacja, spowodowana pandemią koronawirusa, nawet zmusiła nas do pracy zdalnej. Ale podczas przymusowego home office pojawiły się pewne trudności, ponieważ nie każdy z nas ma w domu wygodne i funkcjonalne biuro. I chociaż od jakiegoś czasu zaczęliśmy wracać do firm, to epidemia nieco zmieniła model pracy. Dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek i inspiracji: jak wydzielić miejsce do pracy? Gdzie ustawić biurko? Jakie meble powinny znaleźć się wokół niego? Jak urządzić domowe biuro?

Aranżacja biura musi sprzyjać kreatywności i koncentracji. Efektywność naszej pracy zależy od naszego samopoczucia i komfortu. Dlatego warto zadbać o podstawowe zasady urządzania domowego biura. Poniższe wskazówki sprawdzą się podczas aranżacji strefy pracy, jak również strefy do nauki dla uczniów i studentów.

Biuro domowe oświetlenie.

Najlepszym pomieszczeniem na domowe biuro czy gabinet będzie pokój z dostępem do naturalnego światła. Jasna przestrzeń jest wygodniejsza dla naszego wzroku, szczególnie jeśli jest to światło słoneczne, a nie generowane sztucznie. Naturalne światło oświetli biuro i sprawi, że będziemy mieć lepsze samopoczucie. Jednak jeśli warunki na to nie pozwalają, to możemy doświetlić strefę biurka wybranym oświetleniem. Pamiętajmy tylko, aby wybierając lampy zdecydować się na żarówki o barwie neutralnej lub zimnej, czyli od 4000K w górę. Światło neutralne pobudza i jednocześnie nie przekłamuje kolorów. Natomiast zimne sprzyja koncentracji i również silnie pobudza.

Ustawienie biurka.

Biurko najlepiej ustawić bokiem do okna. Dzięki temu światło słoneczne oświetli strefę biurka i jednocześnie nie będzie przeszkadzało podczas korzystania z ekranu monitora. Jeśli układ pomieszczenia nie pozwala na lokalizację biurka w ten sposób i światło bezpośrednio pada na monitor, to najlepszym wyjściem z sytuacji będzie zamontowanie zasłon, rolet lub żaluzji. Dużą wadą ustawienia biurka przy oknie jest fakt, że w południe, głównie latem słońce może być na tyle mocne, że będzie utrudniało pracę. Dlatego zasłonięcie okien ograniczy ilość promieni. Bywa też tak, że czynnikiem rozpraszającym stanie się hałas dochodzący zza okna. Wtedy pozostaje nam jedynie poprawa izolacyjności akustycznej okien. Biurko powinno być również ustawione przodem do wejścia do pokoju. W ten sposób kontrolujemy drzwi i wiemy, kiedy i kto wchodzi do biura. Jeżeli jednak odpowiada nam siedzenie tyłem do wejścia, to możemy skupić się na ustawieniu biurka mając głównie na uwadze światło czy widok rozciągający się za oknem.

Biuro domowe meble.

Najważniejszymi meblami w strefie pracy są biurko i wygodne siedzisko. Blat biurka może być wykonany z drewna, metalu lub szkła. Wybór zależy od indywidualnych preferencji i stylu aranżacji. Ale przy zakupie pamiętajmy, że szkło i metal mogą być zimne w dotyku. Na szklanej powierzchni widać także każdy odcisk palca i pyłek. Warto również zaopatrzyć się w podkładki, które pozwalają uniknąć zarysowań i zabrudzeń, a które w każdej chwili można wymienić. Wybierając kolor blatu zwróćmy uwagę na to, że jasny i matowy blat nie będzie męczyć wzroku i rozpraszać uwagi. Optymalne wymiary blatu to 120 – 160 cm długości oraz 70 – 90 cm szerokości. Odpowiednia wysokość to od 70 do 75 cm. Przy wyższym wzroście można wybrać model o wysokości ok 85 cm. Na rynku dostępne są także meble z regulowaną wysokością, co zdecydowanie ułatwia dopasowanie wysokości stołu. Natomiast przestrzeń na nogi powinna mieć co najmniej 70 cm na szerokość i 60 cm na głębokość.

Przy wyborze siedziska należy zwrócić uwagę na indywidualne preferencje. Jedni wolą miękkie fotele, a inni twardsze krzesła. Jedni zdecydują się na krzesło na kółkach, a drudzy bez. Ale siedzisko do biura powinno być przede wszystkim dostosowane do wzrostu użytkownika. Fotel musi być wygodny, najlepiej z możliwością regulacji wysokości i pochylenia. Powinien także pozwalać na zmianę pozycji podczas siedzenia, co jest ważne dla naszego kręgosłupa. Pamiętajmy, że na fotelu czy krześle spędzimy co najmniej 8h dziennie, dlatego podczas zakupy miejmy na uwadze nie tylko wygląd mebla, ale także naszą pozycję i komfort pracy.

Wokół strefy biurka powinny znaleźć się regały, szafki lub półki. Dzięki temu miejsce pracy będzie uporządkowane, a my będziemy mieli wszystkie potrzebne akcesoria w zasięgu ręki. Bieganie po całym domu w poszukiwaniu przedmiotów zmniejszy efektywność naszej pracy i z pewnością pogorszy humor. Dlatego każda pojedyncza rzecz powinna mieć swoje miejsce, najlepiej w ukryciu, aby nie tworzyć efektu bałaganu. Dobrze zorganizowana przestrzeń pracy ułatwi utrzymanie porządku. Warto więc zaopatrzyć się w pojemniki na dokumenty, organizery, przegrody do szuflad i pojemniki na drobiazgi. Nie zapominajmy także o kablach, które potrafią spowodować bałagan. Aby zachować bezpieczeństwo i uporządkować przewody wykorzystaj do tego prowadnice, maskownice, albo zwykłe pudełka. Jeśli jesteś na etapie projektowania biura, warto zdecydować się na gniazdka ukryte w podłodze, które zdecydowanie ułatwiają stworzenie estetycznego biura domowego.

Jak wydzielić fragment pomieszczenia na miejsce pracy?

Zdarzają się sytuacje kiedy nie możemy sobie pozwolić na urządzenie biura w osobnym pokoju. W małych mieszkaniach aranżacja biura domowego polega na wydzieleniu fragmentu pomieszczenia na strefę pracy. W ten sposób powstaje biuro domowe w salonie lub w sypialni.
Biuro domowe połączone z salonem powinno być przede wszystkim schludne, aby nie wychodziło na pierwszy plan. Ważne aby w takich wielofunkcyjnych pomieszczeniach zachować równowagę. W poniższym projekcie ukryliśmy miejsce pracy za sofą. W ten sposób biurko nie przyciąga dużej uwagi gości i na pierwszy rzut oka jest niemal niezauważalne.

Kolejnym pomieszczeniem w mieszkaniu, w którym często pojawiają się biurka jest sypialnia. Nie jest to najlepsze rozwiązanie na aranżację biura w domu, ponieważ widok zalegających dokumentów może utrudniać odpoczynek, powodować stres i problemy ze snem. Jeśli jednak nie ma innego wyjścia, to należy wizualnie oddzielić strefę pracy od strefy spania. Przestrzeń można podzielić przy pomocy regału, ścianki działowej z płyty g-k, ażurowej przesłony, ścianki wykonanej z drewnianych lameli lub po prostu za pomocą zasłony materiałowej. Miejsce pracy można także urządzić we wnęce, jak w projekcie niżej. Kącik w sypialni został zaaranżowany na domowe biuro. Dzięki temu stworzyliśmy wygodne miejsce pracy, które zaraz po wejściu do pokoju jest praktycznie niewidoczne.

I ważna wskazówka na koniec. Kącik biurowy w salonie lub sypialni nie powinien się za bardzo wyróżniać. Dlatego kupując biurko i inne meble wybierzmy te w jednakowym kolorze, które pasują do stylu reszty aranżacji.