Ogrzewanie na podczerwień.
Ogrzewanie na podczerwień to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, które ogrzeje dom i mieszkanie w sezonie jesienno-zimowym. Ogrzewanie podczerwienią sprawdzi się w nowych budynkach, u osób które cenią sobie zdrowie i przyrodę oraz szukają oszczędności w domowym budżecie. Dostępne są dwa źródła ogrzewania: panele na podczerwień oraz maty i folie na podczerwień.
ogrzewanie na podczerwień,ogrzewanie na podczerwień koszty,ogrzewanie na podczerwień cena,ogrzewanie podczerwienią a zdrowie,jak działa ogrzewanie na podczerwień,ogrzewanie podczerwienią wady,ogrzewanie podczerwienią zalety,ogrzewanie do domu
23140
post-template-default,single,single-post,postid-23140,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Ogrzewanie na podczerwień.

Wybierając ogrzewanie do naszych domów, przede wszystkim szukamy rozwiązań, które przyniosą szybkie ocieplenie pomieszczeń i oszczędności w budżecie. Ogrzewanie elektryczne na podczerwień spełnia te warunki i posiada jeszcze wiele innych zalet. I chociaż ten rodzaj systemu grzewczego budzi pewne wątpliwości, to jest to przyszłościowe rozwiązanie- wygodne, ekologiczne, zdrowe i estetyczne. Ale jak działa ogrzewanie podczerwienią? Czy każdy może zamontować w swoim domu panele lub matę grzewczą? Czy na pewno na tym zaoszczędzimy?

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień działa na zasadzie promieniowania cieplnego występującego w przyrodzie. Ciepło jakie odczuwamy podczas słonecznych dni jest właśnie promieniowaniem podczerwonym. W pomieszczeniu promieniowanie cieplne rozchodzi się w postaci fal elektromagnetycznych, które w energię cieplną zamieniają się dopiero wtedy, gdy zostaną pochłonięte przez żywe organizmy i przedmioty z otoczenia. Nośnikami ciepła są więc ludzie, ściany, sufit oraz wyposażenie znajdujące się we wnętrzu. Promieniowanie podczerwone nie podgrzewa zatem powietrza, a to sprawia, że temperatura w pomieszczeniach jest bardzo mało zróżnicowana. Ogrzewanie podczerwienią, w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania konwektorowego, jest natychmiast odczuwalne. Ponadto dostarczane ciepło nie powoduje ruchu cząsteczek kurzu w powietrzu i nie przyczynia się do jego wysuszenia, co jest idealnym rozwiązaniem dla alergików.

Jak wygląda ogrzewanie na podczerwień?

Systemy grzewcze na podczerwień montuje się w mieszkaniach oraz w domach w postaci ogrzewania ściennego, sufitowego lub podłogowego. Na rynku dostępne są dwa podstawowe źródła ogrzewania na podczerwień- maty grzewcze i panele grzewcze.

Maty i folie grzewcze– to cienkie maty montowane najczęściej pod podłogą, ale mogą się również znaleźć w ścianach i suficie. Najpopularniejsze są maty pod panele, ale można je także zamontować pod drewnianą podłogą i płytkami. Ogrzewanie podłogowe na podczerwień jest szczególnie przydatne do łazienki, gdzie ciepło potrzebne jest szybko i na krótki czas. Musimy jedynie wybrać te modele, które posiadają odpowiedni stopień ochrony (IP44).

Panele grzewcze– mogą przyjąć różne kształty i formy, a tym samym pełnić wyjątkową dekorację we wnętrzu. Na rynku znajdziemy panele w formie obrazu czy luster. Panele na podczerwień zazwyczaj montuje się na ścianach, ale można je także spotkać na suficie w pomieszczeniach typu open space, między kasetonami. Panele grzewcze są bardzo cienkie od 1 do 3 cm grubości i mogą być wykonane z metalu, szkła lub ceramiki.

Jaki rodzaj ogrzewania na podczerwień wybrać?

Ogrzewanie podczerwienią dzieli się na trzy podstawowe rodzaje: krótkofalowe (IR-A), średniofalowe (IR-B) oraz długofalowe (IR-C). Im krótsza fala, tym emisja ciepła jest intensywniejsza i tym samym jaśniejszy grzejnik (jak lampa). Grzejniki o długiej podczerwieni są przystosowane do pracy w budynkach mieszkalnych czy usługowych. Fale długie nie imitują światła szkodliwego dla wzroku. Są dedykowane do pracy ciągłej i ekonomicznej. Natomiast grzejniki podczerwieni krótko- i średniofalowe najczęściej wykorzystuje się w halach magazynowych i produkcyjnych oraz jako ogrzewanie zewnętrzne.

Ogrzewanie na podczerwień koszty.

W nowych, dobrze izolowanych domach ogrzewanie na podczerwień może być opłacalne. Natomiast w starszych budynkach lepiej skorzystać z tradycyjnych grzejników. Jedną z nielicznych wad ogrzewania podczerwienią jest koszt jednorazowego zakupu, który kształtuje się w granicach od 600 do 2500 zł za panel. Inwestycja ta może się zwrócić w trakcie 2-3 lat od zakupu. I chociaż niektórzy są przekonani, że elektryczne ogrzewanie jest drogie, to aktualnie system ogrzewania na podczerwień jest tańszy od gazowego, olejowego, konwektorowego, ogrzewania ekogroszkiem czy peletem. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że ciepło z grzejników na podczerwień jest odczuwalne niemal natychmiast, co pozwala na zaoszczędzenie energii. Montaż ogrzewania podczerwienią nie wymaga także drogich instalacji, konserwacji i pomieszczenia na piec. Jedynie czego potrzebujemy to odpowiednio zaplanowane gniazdka elektryczne. Całkowity, miesięczny koszt ogrzewania jest zależny od taryfy energii elektrycznej w miejscu zamieszkania.

Inne zalety ogrzewania na podczerwień:
– proste w montażu
– proste w użytkowaniu, dzięki łatwemu sterowaniu za pomocą pilota lub Wi-fi
– ekologiczne, grzejniki nie wydzielają spalin
– zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni, ponieważ promieniowanie jest pochłaniane przez przegrody budowlane
– dobrej jakości panele są bardzo trwałe
– oszczędność miejsca
– korzystny wpływ na zdrowie, ponieważ poprawia ukrwienie skóry i krążenie krwi, a także wspomaga pracę stawów, mięśni i układu odpornościowego.

Inne wady ogrzewania na podczerwień:
– nie podgrzewa wody, dlatego trzeba znaleźć inne źródło do jej ogrzewania.