Słowniczek terminów wnętrzarskich.
Wyjaśniamy terminy związane z aranżacją i wyposażeniem wnętrz. Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy podczas rozmowy z projektantem wnętrz.
aranżacja wnętrz,branża wnętrzarski,MDF,wezgłowie,drzwi przylgowe,drzwi bezprzyglowe,cokół,plafon,blat kuchenny,bufet kuchenny,uchwyty frezowane,tip on do szuflad,tip on do szafek,system tip-on,strefa wiedzy,slowniczek wnetrzarski,pojecia wnetrzarskie,slownik projektanta wnetrz
23233
post-template-default,single,single-post,postid-23233,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Słowniczek terminów wnętrzarskich.

Niektóre terminy związane z aranżacją i elementami wyposażenia wnętrza, domu czy mieszkania, brzmią dla części naszych Klientów i czytelników bloga niezrozumiale, niekiedy tajemniczo. I nie ma w tym nic dziwnego. Szczególnie, jeśli ktoś nie zajmuje się branżą wnętrzarską na co dzień, a podczas spotkania z projektantem styka się z różnymi terminami po raz pierwszy. Zazwyczaj typowo aranżacyjne pojęcia poznajemy, kiedy podejmujemy decyzję o remoncie i zmianie wystroju mieszkania czy domu. Dlatego dzisiaj wyjaśniamy kilka podstawowych terminów związanych z projektowaniem wnętrz, a które mogę budzić pewne wątpliwości.

Tekstura – to określenie wyglądu danego przedmiotu, czyli tego co widzimy gołym okiem, np. fronty drzwi meblowych mogą być połyskujące lub matowe.

Faktura – to określenie powierzchni przedmiotu, czyli charakterystycznych cech, które możemy poznać bezpośrednio za pomocą dotyku, np. fronty meblowe o gładkiej fakturze lub zdobione, rzeźbione.

Klosz – to oprawa dla źródła światła. Może być wykonany ze szkła, tworzywa sztucznego lub metalu. Ten rodzaj opraw skupia się na uwydatnieniu światła żarówki.

Abażur – to większa forma klosza i bardziej zdobna. Funkcją tego rodzaju oprawy jest przyciemnienie zbyt jasnego światła. Abażur pełni także rolę dekoracji wnętrza.

Plafon – lampa sufitowa, która całą swoją powierzchnią przylega do powierzchni sufitu. Plafon charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, dlatego idealnie sprawdzi się w niskich i małych pomieszczeniach, gdzie nie możemy sobie pozwolić na lampę wiszącą. Po to minimalistyczne oświetlenie często sięgamy we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu.

Blat kuchenny – to powierzchnia robocza, która leży na szafkach. Blat wykorzystujemy na co dzień do przygotowywania posiłków, dlatego jest to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni.

Bufet – to powierzchnia znajdująca się nad blatem kuchennym. Na bufecie serwujemy lub spożywamy przygotowane posiłki. Bufet często optycznie zamyka cześć kuchenną i oddziela ją od przylegającego salonu czy jadalni. To także miejsce gdzie na szybko spożywamy posiłki lub pijemy poranną kawę. Niezbędnym elementem bufetu są hokery.

Hokery – czyli wysokie krzesło barowe. Standardowe krzesła mają wysokość 45 cm, natomiast wymiary hokera zaczynają się od 60 cm wysokości.

Wezgłowie – element znajdujący się w szczycie łóżka. To ściana łóżka, o którą opiera się poduszkę, zwykle podwyższona. Wezgłowie stanowi przyjemne oparcie dla pleców i nie musi być integralną częścią łóżka. Więcej o aranżacji tej części sypialni pisaliśmy tutaj JAK ZAARANŻOWAĆ ŚCIANĘ ZA ŁÓŻKIEM?

Ościeżnica – to rama osadzona w ościeży, w wewnętrznej krawędzi otworu przeznaczonego do zamocowania drzwi lub okien. Do ościeżnicy montuje się skrzydła drzwiowe lub okienne. Ościeżnica może być wykonana z drewna, PCW lub metalu.

Futryna – termin często stosowany zamiennie z ościeżnicą. Futryna to także rama mocowana w ścianie, do której przymocowuje się okna i drzwi.

Framuga – to wnęka w murze, która znajduje się między fasadą ściany wewnątrz pomieszczenia a obszarem osadzonego w otworze okna czy drzwi. Tą nazwą określamy także ramę okien i drzwi.

Drzwi przylgowe – po zamknięciu takich drzwi, skrzydło częściowo chowa się w ościeżnicy, a częściowo na nią zachodzi. Charakterystyczną cechą drzwi przylgowych jest wcięcie, które sprawia, że skrzydło, fragmentem zwanym przylgą, po zamknięciu zachodzi na ościeżnicę. W tym rozwiązaniu są wyraźnie zaznaczone krawędzie drzwi.

Drzwi bezprzylgowe (bezfelcowe) – ten rodzaj drzwi ma prostą krawędź i po ich zamknięciu, skrzydło tworzy jednolitą płaszczyznę z ościeżnicą. Zawiasy drzwi się chowają i są niewidoczne. To rozwiązanie prezentuje się bardzo nowocześnie i idealnie pasuje do wnętrz minimalistycznych.

Cokół – to estetyczne uzupełnienie zabudowy. Panele maskujące nóżki mebli i przestrzeń między szafką a podłogą. Dzięki temu wyposażenie prezentuje się spójnie. Cokół zapobiega także gromadzeniu się zanieczyszczeń pod meblami i najczęściej jest nieco cofnięty względem przedniej krawędzi mebli.

TIP-ON – to system otwierania drzwi szafek bez uchwytów. Tego rodzaju fronty meblowe otwierają się po ich delikatnym naciśnięciu za pomocą mechanicznego wspomagania Tip-On. Aby je zamknąć wystarczy lekko docisnąć drzwiczki w dowolnym miejscu.

Uchwyty frezowane – to wyprofilowane wgłębienia, ukryte na obrzeżach lub w głębi frontów mebli. Tego typu rozwiązanie jest mniej widoczne niż klasyczne uchwyty, ale w porównaniu do systemy Tip-On, wymaga przyciągnięcia drzwiczek ręką.

MDF – to płyta drewnopodobna, która powstaje po zmieszaniu zmielonego pyłu drewna i związków organicznych. Jest to produkt, który cechuje się twardością i gładką powierzchnią. MDF to materiał podstawowy, służący do produkcji mebli i elementów wyposażenia wnętrz (listw przypodłogowych, kasetonów, ościeżnic). Płyta może mieć różne wykończenia, 3 podstawowe to foliowane, fornirowane i lakierowane.  

Płyta foliowana – to płyta MDF pokryta specjalną folią PCV, która zabezpiecza przed wilgocią. Z płyty foliowanej często wykonuje się meble kuchenne. Trzeba jednak pamiętać, że ten materiał nie jest odporny na wysokie temperatury.

Płyta fornirowana – to płyta MDF oklejona cienką warstwą naturalnej okleiny, czyli bardzo cienkich płatów drewna, a następnie pokryta lakierem. Dzięki temu możemy uzyskać estetyczne płyty, wyglądem zbliżone do naturalnego drewna. Niestety fornir jest dość miękki i mało odporny na uszkodzenia.

Płyta lakierowana – płyta MDF pokryta warstwą lakieru, który tworzy powłokę odporną na wilgoć i temperaturę. Lakier może być w dowolnym kolorze i wykończeniu (mat, półmat lub połysk).

Płyta laminowana – to płyta wykonana z trójwarstwowej płyty wiórowej lub płyty MDF i pokryta żywicą termoutwardzalną. Płyta powstaje w procesie laminowania, który polega na naprasowaniu materiału dekoracyjnego nasyconego żywicą fenolową i melaminową , np. imitującego drewno lub kamień, na  powierzchnię płyty. Płyta laminowana jest bardzo odporna na uszkodzenia i zabrudzenia.