Bateria termostatyczna.
bateria termostatyczna,bateria termostatyczna co to,bateria termostatyczna wannowa,bateria termostatyczna prysznicowa,bateria termostatyczna opinie,bateria termostatyczna czy warto
23403
post-template-default,single,single-post,postid-23403,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Bateria termostatyczna.

Bateria termostatyczna podnosi komfort użytkowania baterii na co dzień. Zapewnia stabilną temperaturę wody i bezpieczeństwo. Jest to szczególnie ważne, jeśli w domu są dzieci. Termostat przyczynia się także do oszczędności wody i energii potrzebnej do jej podgrzania. Ale jak dokładnie działa bateria termostatyczna i czy warto w nią zainwestować?

Bateria termostatyczna różni się od klasycznej budową i sposobem regulacji temperatury i strumienia wody. Na korpusie baterii termostatycznej umieszczone są cyfry 38 (lub 40), które pokazują przyjmowaną za komfortową wartość temperatury w stopniach Celsjusza. Do regulacji strumienia wody służą dwa pokrętła. Jednym ustawiamy temperaturę wody, a drugim uruchamiamy i regulujemy intensywność strumienia. Termostat miesza wodę ciepłą i zimną, dzięki czemu strumień wypływającej wody ma stałą, ustawioną wcześniej przez użytkownika temperaturę, która utrzymuje się przez cały czas trwania kąpieli. Termostat odcina przepływ ciepłej wody, gdy jej temperatura przekroczy ustaloną wartość. Proces mieszania zachodzi błyskawicznie i niemal bezgłośnie. Zmiana odpowiedniej temperatury wody nastąpi po kolejnej zmianie pozycji pokrętła. Baterie termostatyczne są dostępne w kilku rodzajach, na rynku znajdziemy baterie prysznicowe, wannowe, umywalkowe, bidetowe i kuchenne. Baterie termostatyczne są polecane szczególnie tym, którzy borykają się z częstymi i niespodziewanymi zmianami temperatury i ciśnienia wody, ponieważ głowica termostatyczna reaguje na wszelkie wahania i zmiany. Takie sytuacje mogą spowodować poparzenie skóry lub nieprzyjemne ochłodzenie strumieniem lodowatej wody. Większość modeli chroni także przed przypadkowym podwyższeniem temperatury wody, co jest szczególnie ważne dla osób, które podczas zakupu kierują się troską o bezpieczeństwo swoich dzieci.

Najczęściej baterie termostatyczne montuje się w strefie prysznicowej i wannowej, gdzie zużywamy najwięcej wody. W kuchni, przy umywalce, gdzie często korzystamy również z zimnej wody, bateria termostatyczna nie będzie nam aż tak potrzebna.

Bateria termostatyczna troszczy się o domowe finanse. Choć jednorazowy zakup baterii jest droższy od zwykłej, to na dłuższą metę przynosi oszczędności na rachunkach za wodę. Decydując się na baterię termostatyczną jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do 40% wody. Oszczędność wynika ze skróconego czasu potrzebnego na ustawienie odpowiedniej temperatury wody. Woda o komfortowej temperaturze wypływa już po kilku sekundach. W ten sposób dbamy o nasze środowisko i jednocześnie nie marzniemy podczas regulacji temperatury, jak w przypadku tradycyjnych baterii. Dodatkowo niektóre modele posiadają włącznik „eco”, który zmniejsza strumień wody o połowę. Ta funkcja jest szczególnie przydatna w sytuacjach gdy nie potrzebujemy dużego strumienia, np. podczas mycia rąk lub nakładania odżywki na włosy, a kiedy nie chcemy całkowicie wyłączać wody.

Bateria termostatyczna, jak każda inna, jest narażona na gromadzenie się kamienia i brudu. W przypadku baterii z termostatem musimy zadbać o prawidłową instalację i czyszczenie filtrów siatkowych, które ograniczają przedostawanie się zabrudzeń do zaworu i zmniejszają prawdopodobieństwo awarii.

Jednak nie każdy może sobie pozwolić na montaż baterii termostatycznej. To rozwiązanie odradza się w sytuacji, gdy woda jest podgrzewana przez elektryczny lub gazowy przepływowy podgrzewacz albo kocioł dwufunkcyjny.