10 sposobów na zagospodarowanie przestrzeni pod schodami.
miejsce pod schodami,aranżacja przestrzeni pod schodami,przestrzeń pod schodami,jak zagospodarować przestrzeń pod schodami,szafa pod schodami,regał pod schodami,kązcik do czytania pod schodami,kominek pod schodami,schody,
23454
post-template-default,single,single-post,postid-23454,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

10 sposobów na zagospodarowanie przestrzeni pod schodami.

Schody to nieodłączny element każdego piętrowego domu lub dwupoziomowego apartamentu. Schody przede wszystkim umożliwiają komunikację między piętrami, a niektóre dodają aranżacji charakteru. Trzeba jednak przyznać, że zajmują także cenny metraż. Na szczęście przy odrobinie chęci i fantazji, jesteśmy w stanie wykorzystać miejsce pod schodami w praktyczny i dekoracyjny sposób.

Przestrzeń pod schodami może być trudna do zagospodarowania. Możliwości aranżacyjne zależą od ilości miejsca, a więc kształtu, liczby stopni oraz biegu schodów. Największą przestrzeń zajmują schody trójbiegowe. Najłatwiej zagospodarować schody o jednym biegu. Sposób aranżacji tej przestrzeni zależy także od indywidualnych potrzeb właściciela wnętrza, a także ich lokalizacji, czy znajdują się one np. w przedpokoju czy w salonie. Jak praktycznie i twórczo wykorzystać przestrzeń pod schodami? Przedstawiamy 10 sposób.

Regał i półki.
Zabudowany pod schodami regał, to idealne miejsce do przechowywania ulubionych książek. W ten sposób wykorzystujemy każdą wolną przestrzeń i tworzymy niewielką biblioteczkę, która na pierwszy rzut oka jest praktycznie niewidoczna. Regały i półki w żaden sposób nie utrudniają korzystania ze schodów.

Kącik do czytania.
Jeśli przestrzeń pod schodami na to pozwala, wówczas można zaaranżować przytulne miejsce do czytania. Wystarczy jedynie wygodny fotel i dobre oświetlenie. Całość można uzupełnić regałami na książki i dekoracje. Dla maksymalnej wygody, obok siedziska, doskonale sprawdzi się niewielki stolik na kubek z gorącą kawą lub herbatą. W takim miejscu można zatracić się w ulubionej lekturze lub po prostu znaleźć odrobinę relaksu z dala od domowego zgiełku.

Szuflady.
Jeśli nie odpowiadają nam otwarte regały i półki, przestrzeń pod schodami można wypełnić szufladami. Taka zabudowa na wymiar stwarza dodatkowe miejsce do przechowywania, np. sezonowych ubrań, sprzętu sportowego lub kuchennego. Fronty szuflad mogą być proste lub rzeźbione, bez rączek lub z ozdobnymi uchwytami. Wybór wykończenia jest kwestią indywidualnych preferencji i stylu wnętrza.

Szafa.
Pod schodami można zaprojektować pojemną szafę na ubrania. Po odpowiednim zabudowaniu przestrzeni można uzyskać miejsce do przechowywania ubrań i obuwia. W takiej ukrytej szafie mogą znajdować się zarówno półki, jak i szuflady, czy drążek na płaszcze i koszule. Wyposażanie garderoby pod schodami zależy od wielkości miejsca i potrzeb domowników. Do takiego rozwiązania zalecane są proste fronty z systemem bezuchwytowym, które zmniejszają prawdopodobieństwo przytłoczenia wnętrza dużą zabudową meblową.

Ogród.
O tym, jak ważne są rośliny we wnętrzu pisaliśmy tutaj. Ustawienie kwiatów pod schodami to najprostszy sposób na zagospodarowanie tej przestrzeni. Rośliny będą piękną dekoracją wnętrza. Wprowadzą także przytulną i ciepłą atmosferę. Kwiaty mogą być różnej wielkości dzięki wzrastającej wysokości stopni. Jedyne o czym musimy pamiętać, to o wyborze takich roślin, które nie potrzebują dużego dostępu do światła.

Kominek.
Jeśli w pobliżu schodów znajduje się szyb wentylacyjny, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przestrzeni pod schodami zabudować kominek. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się pod schodami, które graniczą ze strefą relaksu. Kominek ogrzeje pomieszczenie i wprowadzi romantyczny nastrój w chłodniejsze wieczory.

Miejsce na rowery.
To dość nietypowe rozwiązanie, ale bardzo praktyczne. Wolną przestrzeń pod schodami można wykorzystać do przechowywania rowerów, które wiszą na specjalnych umocowaniach, zamontowanych pod stopniami. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo miejsca na podłodze, nie tylko w przedpokoju, ale także w piwnicy.

Miejsce do pracy.
Bardzo praktyczny pomysł na aranżację miejsca pod schodami, kiedy w domu brakuje miejsca do pracy. Niewielkie biurko, fotel i dobre oświetlenie stworzą idealną przestrzeń do wykonywania różnych zadań. Miejsce może być dodatkowo uzupełnione o półki do przechowywania najpotrzebniejszych rzeczy.

Regał na wino.
Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na zaprojektowanie drogiej piwnicy z winami, wystarczy zainstalować specjalne regały na butelki wina pod schodami. W tym miejscu wino będzie bezpiecznie leżakowało i czekało na okazję. Pamiętajmy jedynie, że przestrzeń ta musi być zacieniona i chłodna, dlatego schody, na które większość dnia padają promienie słoneczne, nie sprawdzą się jako schowek na wino.

Miejsce do zabawy.
Pod schodami można urządzić przestrzeń do zabawy dla najmłodszych. Wystarczą jedynie półki na kilka zabawek, by uniknąć tworzenia się nieporządku i dywanik, na którym dziecko będzie mogło wygodnie usiąść lub się położyć. Takie miejsce może być otwarte lub zabudowane, niczym kryjówka dla dzieci i bałaganu oraz domek dla lalek.

Tags: