Jak oświetlić stół w jadalni?
jadalnia lampa nad stole,lampa jadalniana,jaka lampa nad stol do jadalni,lampa do jadalni,lampa do jadalni nad stół.oswietlenie do jadalni,oświetenie stołu w jadalni
23465
post-template-default,single,single-post,postid-23465,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Jak oświetlić stół w jadalni?

Jadalnia, w wielu domach i mieszkaniach, stała się nie tylko wydzieloną częścią wnętrza, z której korzysta się przy okazji świąt, ale także miejscem gdzie codziennie spożywamy posiłki z najbliższymi. Jadalnia bowiem zbliża do siebie domowników. Doświadczenie uczy nas, że stół w jadalni może być także miejscem gdzie pracujemy i czytamy. Najmłodsi odrabiają tu lekcje lub grają w planszówki. Jest to również idealna przestrzeń na romantyczną kolację we dwoje. I każda z tych okazji wymaga odpowiedniego oświetlenia, które będzie nie tylko komfortowe, ale także stworzy adekwatną atmosferę.

Przed zakupem lampy do jadalni, powinniśmy się zastanowić, jaki rodzaj oświetlenia preferujemy- ogólne czy punktowe, nad stołem. Warto też wiedzieć jaki kształt i rozmiar będzie miał nasz stół. Te wcześniejsze przemyślenia ułatwią podjęcie decyzji i sprawią, że efekt końcowy będzie spójny i dopasowany do naszych indywidualnych preferencji oraz stylu całego wnętrza.

Ogólne zasady wyboru oświetlenia jadalni mówią, że nad okrągłym stołem sprawdzi się centralna lampa o okrągłym kształcie, plafony lub żyrandole na planie okręgu. Z kolei do stołu prostokątnego i kwadratowego pasuje lampa podłużna, składająca się z kilku mniejszych elementów zamontowanych w jednym ciągu. To rozwiązanie pozwoli oświetlić całą powierzchnię blatu. Oczywiście nie musimy kurczowo trzymać się tych zasad, ponieważ nie w każdej sytuacji muszą się one sprawdzać, ale na pewno ułatwią zadanie początkującym.

Kolejny tip mówi, że oświetlenie nad stołem powinno znaleźć się między 60 a 90 centymetrów nad blatem. W praktyce, musimy po prostu wziąć pod uwagę wielkość lampy i komfort użytkowania. Jeśli klosz oświetlenia jest niewielkich rozmiarów, to może zostać zawieszony na wysokości 60 cm od blatu. Przy większych lampach, lepiej sprawdzi się odległość 90 cm. Ze względów praktycznych, musimy uwzględnić możliwość swobodnego stawania i zbierania naczyń ze stołu. Lampa zawieszona nisko, może powodować duże problemy przy tych czynnościach. Z dużym prawdopodobieństwem będzie także rozpraszała uczestników spotkań przy stole. Dlatego przy montażu oświetlenia, warto wybrać te górne granice odległości lampy od blatu. Zawieszenie lampy nieco wyżej pozwoli również na oświetlenie większego obszaru blatu.

Jeśli jesteśmy posiadaczami dużego, podłużnego stołu, możemy zawiesić nad nim dwa większe klosze. Szeroka oferta lamp, pozwali na dobranie modelu, który zadowoli zarówno nasze potrzeby, jak i wymagania stylu wnętrza. Jedyne o czym warto pamiętać, to odpowiednia odległość między lampami, która będzie zależeć od długości stołu. Najlepiej, gdy klosze będą dzieliły blat na równe części. Przykładowo możemy je powiesić w 1/3 i 2/3 długości stołu, by uzyskać równomierne i estetyczne oświetlenie.

Jak już wspominaliśmy, jadalnia to nie tylko miejsce spotkań przy okazji świąt, ale także punkt relaksu, zabawy i pracy. Dlatego w takich przypadkach, warto zainwestować w oświetlenie maksymalnie funkcjonalne, na przykład obrotowe lub z możliwością regulacji natężenie światła. Istotna jest także odpowiednia barwa światła, która nie męczy wzroku i daje jak najbardziej naturalne światło. Możemy także zdecydować się na dwa rodzaje oświetlenia- wiszące i podłogowe. To drugie będzie dodatkowym źródłem światła, które zastosujemy w zależności od potrzeb. Warto także pamiętać, że im większy klosz, tym mniejszy zasięg światła. Natomiast czarny kolor klosza pochłania światło, z kolei biały odbija je i rozprasza.