Strefa spania w pokoju dziecka- porady i inspiracje.
pokój dziecka,łóżko do pokoju dziecka,jak ustawić łóżko w pokoju dziecka,pokój dziecięcy,łóżko,miejsce na łóżko,ustawienie łóżka,pokój dziecka meble,pokój dziecka aranżacje
23479
post-template-default,single,single-post,postid-23479,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Strefa spania w pokoju dziecka- porady i inspiracje.

Chyba każdy się zgodzi ze stwierdzeniem, że sen, to jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka. Bez snu trudno jest funkcjonować. Dobry sen wpływa na naszą produktywność i kreatywność w ciągu dnia. A zatem sen jest ściśle związany z dobrą jakością życia. Dlatego powinniśmy zadbać o jakość snu, a w szczególności tych najmłodszych. Dzieci rozwijają się każdego dnia i potrzebują energii do nieustannej eksploracji świata.

Ustawienie łóżka w pokoju dziecięcym wpływa nie tylko na aranżację pomieszczenia, ale także na komfort snu malucha. Znalezienie odpowiedniego miejsca na łóżko to kwestia indywidualna, związana z potrzebami dziecka, modelem łóżka, jak i możliwościami pomieszczenia.

Miejsce musi mieć optymalną temperaturę i oświetlenie. Dzięki odpowiedniej temperaturze, dziecko nie przeziębi się ani nie przegrzeje podczas snu. Dlatego powinniśmy unikać ustawiania łóżka bezpośrednio pod oknem oraz na linii okno-drzwi, gdzie dziecko może być narażone na przeciągi. Należy również wystrzegać się stawiania łóżka przy samym grzejniku- wysokie temperatury i suche powietrze nie są dobrymi warunkami do snu.

Odpowiednie sztuczne oświetlenie strefy spania pełni różne funkcje. Czasami pomaga stworzyć nastrój, który ułatwia zaśnięcie. Innym razem pozwala maluchowi pokonać strach przed ciemnością. Z tych powodów powinniśmy zdecydować się na różne źródła światła- lampki nocne, kinkiety lub oświetlenie podłogowe. Odpowiednio dobrana lampa i barwa światła stworzą przytulną atmosferę i dadzą poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowym oświetleniem pokoju mogą być także świecące kule cotton balls, które nie tylko rozpraszają ciemność, ale także pełnią funkcję dekoracji. Ale łóżko to także przestrzeń do czytania, na pogaduchy z przyjaciółmi czy serfowanie po Internecie. Tym bardziej powinniśmy zadbać o zdrowe oświetlenie, w trosce o wzrok dziecka. Pamiętajmy tylko, aby nie montować lampy bezpośrednio nad łóżkiem.

Nie możemy także zapomnieć o naturalnym świetle pochodzącym zza okna. Niektóre maluchy śpią w ciągu dnia, więc światło słoneczne nie powinno im zakłócać sennych marzeń. Z tym problemem poradzą sobie rolety lub zasłony. Niektórzy decydują się na te w pełni kryjące, ale takie rozwiązanie utrudnia pobudkę i może zakłócić rytm dnia i nocy. Jednak aby uniknąć dodatkowych trudności, powstrzymajmy się przed ustawieniem łóżka naprzeciwko okna. Nie każdy bowiem lubi, gdy gorące słońce wdziera się do pokoju i budzi intensywnym światłem z samego rana.

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy ustawianiu mebli w pokoju dziecka, jest komfort użytkowania. Pamiętajmy, że łóżko wymaga także regularnej zmiany pościeli oraz odkurzania pod i za nim. W idealnym przypadku, powinniśmy mieć przerwę po dwóch stronach łóżka, aby mieć łatwe dojście, które ułatwia np. założenie prześcieradła. Jednak nie zawsze jest to możliwe i wówczas musimy zostawić sobie wystarczającą przestrzeń przed łóżkiem.

Na ustawienie łóżka w pomieszczeniu wpływa także typ łóżka dziecięcego. Model z barierką zabezpieczającą z jednej strony postawimy pod ścianą. Łóżko z szufladami wymaga odpowiedniej przestrzeni, aby móc swobodnie korzystać z dodatkowego miejsca do przechowywania. Łóżka dziecięce, np. kształtem imitujące konstrukcję domu, również potrzebują więcej miejsca, zatem w sąsiedztwie nie zamontujemy dodatkowych regałów.

W pokoju rodzeństwa ustawienie łóżek często spędza sen z powiek rodziców. W takim przypadku mamy kilka rozwiązań- dwa niezależne łóżka, mebel rozkładany, łóżko piętrowe lub na antresoli. Oczywiście ostateczny efekt zależy od możliwości przestrzennych pokoju, ale warto wygospodarować dla każdego dziecka jego „własny kącik”. Takie strefy można oddzielić biurkiem lub szafką. W ten sposób dzieci będą miały przestrzeń tylko dla siebie. Piętrowe łóżka i te na antresoli są świetnym rozwiązaniem do mniejszych pomieszczeń, a także w sytuacji, kiedy w pokoju jest więcej niż dwoje rodzeństwa. Nawet niewysoka antresola to oszczędność miejsca i dodatkowa przestrzeń na podłodze- do nauki, przechowywania lub zabawy.

Jednak strefa spania to nie tylko łóżko i oświetlenie, ale także inne meble, które zwiększają funkcjonalność tej części pokoju. Przy łóżku nie może zabraknąć szafki nocnej, na którą dziecko odłoży książkę, telefon lub szklankę z wodą. Przy łóżku sprawdzi się także tapicerowane wezgłowie lub cała ściana. Taki miękki panel chroni najmłodsze dzieci przed uderzeniem w twardą ścianę oraz zwiększa komfort podczas opierania się o ścianę gdy dziecko czyta książki lub korzysta z laptopa. Miłośnicy czytania przed snem docenią także półki w bezpośrednim sąsiedztwie łóżka. Warto jednak pamiętać, że regał wiszący nad głową dziecka, może utrudniać zasypianie i powodować niechciane wypadki. Nie możemy również zapomnieć o dodatkach w postaci plakatów, zdjęć, zasłon, poduszek czy narzuty. Wszystkie te elementy sprawiają, że strefa spania staje się o wiele bardziej przytulniejsza.