Sztukateria w łazience- co warto wiedzieć?
sztukateria w łazience,sztukateria do łazienki,sztukateria ścienna,sztukateria sufitowa,sztukateria styropianowa,sztukateria poliretanowa,wodoodporna sztukateria,sztukateria łazienka
23495
post-template-default,single,single-post,postid-23495,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Sztukateria w łazience- co warto wiedzieć?

Kiedy zastanawiasz się, jak dodać odrobiny luksusu swojej łazience, doskonałym pomysłem będzie wprowadzenie do wnętrza dekoracji w postaci sztukaterii. Ozdobne listwy, kiedyś były zarezerwowane tylko dla arystokracji. Dzisiaj, każdy może sobie na nie pozwolić i wcale nie musi się to zakończyć pałacowym przepychem. Ale o czym warto wiedzieć przed wprowadzeniem do łazienki tego wyjątkowego dekoru?

  1. Postaw na współczesne materiały.
    Klasyczny gips nie nadaje się do pomieszczeń, w których panuje duża wilgoć i wysoka temperatura. Aby dekor nie uległ szybkiemu zniszczeniu, należy postawić na materiały w rodzaju poliuretanu czy styropiany. Sztukateria poliuretanowa cechuje się dużą trwałością i odpornością na wilgoć, promienie UV czy czynniki mechaniczne. Jest lekka i łatwa w obróbce. Sztukateria styropianowa (EPS 200) charakteryzuje się lekkością i łatwością montażu. Jej słabością jest natomiast niska wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego często jest pokrywana mieszanką żywicy akrylowej lub kruszywa kwarcowego.
  2. Wybierz dobry klej wodoodporny.
    Do montażu dekoracji wystarczy wodoodporny klej i masa do łączenia sztukaterii. Dzięki odpowiednim produktom listwy wytrzymają wiele sezonów i zawsze będą się pięknie prezentowały.
  3. Przygotuj powierzchnię.
    Klej łazienkowy do sztukaterii wymaga gładkiej powierzchni o niskiej porowatości. Dlatego przed montażem sztukaterii należy pokryć ścianę farbą z gruntem (lub samym gruntem). Dzięki temu zabezpieczymy nawierzchnię przed wnikaniem wilgoci w mikroszczeliny.
  4. Dla dodatkowego zabezpieczenia pokryj sztukaterię farbą odporną na wilgoć.

Jak dobrać sztukaterię do łazienki?
W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się listwy o gładkim wzornictwie. Uniwersalne będą listwy przysufitowe i podłogowe. Do klasycznych aranżacji idealnie pasują bardziej zdobione listwy ścienne, a także rozety, kopuły czy kolumny. W tym przypadku można sobie pozwolić na więcej zarówno pod względem modelu, jak i wzornictwa.

Jakie są zalety sztukaterii?
Sztukateria wprowadzi do wnętrza odrobinę elegancji oraz luksusu. Na polskim rynku znajduje się wiele rodzajów sztukaterii, a ich cechą jest niska cena i łatwość montażu. Ponadto sztukaterię można uzupełnić oświetleniem LED lub połączyć z tapetą, tworząc w ten sposób obraz, który cieszy efektami wizualnymi.