Jak urządzić funkcjonalną sypialnię?
Każde wnętrze oprócz tego, że powinno być estetyczne, przede wszystkim musi być funkcjonalne. Dotyczy się to także sypialni. Zwłaszcza, że w tym pomieszczeniu poszukujemy głównie relaksu, dlatego komfort użytkowania i praktyczność są tutaj niezbędne. Odpowiednio dobrane łóżko i materac to podstawowe wyposażenie każdej wygodnej sypialni. Ale o czym warto jeszcze pamiętać przy aranżacji pokoju? Jakie dodatki zwiększą jego funkcjonalność?
Ulokowanie łóżka.
Aby zapewnić sobie dostęp do łóżka z każdej strony powinno się je ustawić na środku pokoju, zagłówkiem do ściany. Takie rozwiązanie z pewnością ułatwi codzienne korzystanie z łóżka oraz usprawni proces wymiany pościeli. Warto także pamiętać o odpowiedniej odległości od szaf, drzwi i okien, aby uniknąć niechcianych zderzeń.
Ulokowanie mebli.
Dopasowane do możliwości przestrzennych pomieszczenia meble potrafią nie tylko zwiększyć praktyczność sypialni, ale także wizualnie ją powiększyć. Zwracamy jednak uwagę na wymiary z tego względu, że niektórzy zapominają, że każda szafka musi się otworzyć, a szuflada wysunąć. Dlatego potrzebujemy znacznie więcej miejsca niż to wynika z samego wymiaru mebla. Jeżeli pokój jest niewielki, warto postawić na wyposażenie z drzwiami przesuwnymi, które nie wymagają wolnej przestrzeni wokół. Do tego rodzaju mebli należą nie tylko pojemne szafy, ale także komody i stoliki nocne.
Ład i porządek.
Nie mamy tutaj na myśli bałaganu i konieczności regularnego sprzątania, ale rozwiązania, które ułatwiają utrzymanie czystości. Jeśli w pokoju (nie tylko w sypialni) jest dużo rzeczy na widoku, to siłą rzeczy pomieszczenie wydaje się zagracone i nieuporządkowane. Dlatego postawmy na wizualny minimalizm. Ograniczmy ilość rzeczy w sypialni, a przede wszystkim ukryjmy z pola widzenia część z nich. Do tego przydadzą się dodatkowe schowki, np. w postaci skrzyni przy łóżku. Tapicerowana skrzynia sprawdzi się jako miejsce do przechowywania przedmiotów oraz praktyczne siedzisko. Podłużną pufę wykorzystamy przy ubieraniu się, w rytuałach pielęgnacyjnych czy po prostu by na chwilę posiedzieć. Siedzisko powinno być przedłużeniem łóżka o podobnej szerokości i nie może stanowić przeszkody w poruszaniu się po pokoju.
Odpowiednie oświetlenie.
Dzisiaj skupimy się na oświetleniu głównym. Górna lampa nie powinna być zbyt intensywna- rażące światło nie jest niczym przyjemnym podczas porannej pobudki, a wieczorem nie sprzyja wyciszeniu. Godnym polecenia rozwiązaniem są nowoczesne plafony z możliwością regulacji intensywności światła. Niektóre modele posiadają pilot, który umożliwia kontrolę oświetlenia z każdego miejsca w pokoju. Jest to niezwykle praktyczne i umożliwia dostosowanie światła do naszych potrzeb i nastroju.
Cisza.
W sypialni szukamy odpoczynku i wyciszenia, aby to uzyskać warto zdecydować się na podłogi drewniane, które mają właściwości absorbowania dźwięku. Oprócz tego, są także przyjemniejsze w dotyku niż zimna płytka.
Poręczne dodatki.
Oczywiście mamy tutaj na myśli wszelkie pudełka, toaletki, pufy i miękkie poduszki, które zwiększają funkcjonalność sypialni. Jednak dzisiaj chcemy przypomnieć o gazetowniku, który najczęściej spotkamy w salonie lub w przedpokoju. Jednak w sypialni sprawdzi się równie dobrze- możemy tutaj przechowywać książki, gazety i czytniki e-booków. Stylowy gazetownik pomoże utrzymać porządek, ponieważ pozwoli uniknąć odkładania wymienionych przedmiotów na półkę czy stolik.
No Comments