Oświetlenie szynowe
oświetlenie na szynach,oświetlenie szynowe,reflektory na szynach,co to jest oświetlenie szynowe,oświetlenie na szynach salon,oświetlenie na szynie do kuchni,oświetlenie na szynach do salonu
23594
post-template-default,single,single-post,postid-23594,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Oświetlenie szynowe

Oświetlenia ma znaczenie! I chyba nikogo nie musimy do tego przekonywać. Jasne wnętrza wydają się przestronniejsze, a co najważniejsze- dobre oświetlenie ułatwia codzienne funkcjonowanie i tworzy klimat. Dlatego większość z nas poszukuje nowoczesnych i praktycznych rozwiązań. Wśród nich jest oświetlenie szynowe. Ale co warto o nim wiedzieć? Jakie są jego wady i zalety? Czym w ogóle jest oświetlenie szynowe?

Oświetlenie szynowe to…

źródła światła (lampy i reflektory) umieszczone na szynach (zazwyczaj aluminiowych listwach). System szynowy mocuje się bezpośrednio do sufitu lub podwiesza do niego za pomocą adapterów, linek i wsporników. Za jego pomocą można przesuwać źródła światła do miejsca, w którym go najbardziej potrzebujemy. Dzięki temu podkreślimy ważne elementy wystroju, np. obraz na ścianie lub zapewnimy sobie komfortowe warunki podczas pracy.

Najpopularniejsze rodzaje listew:

– jednofazowe, w tym przypadku uruchamiane są wszystkie źródła światła jednocześnie

– trzyfazowe, w tym przypadku można stworzyć trzy niezależne od siebie obwody, które umożliwiają włączenie wybranych żarówek umieszczonych na tej samej szynie.

Zalety

  • uniwersalność – ten rodzaj oświetlenia sprawdzi się jako główne źródło światła, jak i pomocnicze oświetlenie. Minimalistyczny wygląd odnajdzie się we wnętrzach nowoczesnych i klasycznych oraz idealnie współgra z innym oprawami.
  • praktyczność – szyny można układać na wiele sposobów, podobnie jak zmieniać położenie i nachylenie źródeł światła zgodnie z preferencjami. W każdej chwili możemy także wymienić wzór lamp szynowych.

Wady

  • montaż – przymocowanie szyn wymaga precyzji, ponieważ nierówno zamontowane prowadnice utrudnią lub uniemożliwią przesuwanie lamp. Dlatego tę część należy zostawić profesjonalistom.
  • cena – oświetlenie szynowe, zwłaszcza trójfazowe, może być dużym wydatkiem, ponieważ wymaga odpowiedniego okablowania i zasilaczy.

Tags: