Domowa garderoba dla każdego.
garderoba aranżacja,mała garderoba,projekt niewielkiej garderoby,jak zaprojektować małą garderobę,jak zaaranżować małą garderobę,garderoba w małym mieszkaniu
23627
post-template-default,single,single-post,postid-23627,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Domowa garderoba dla każdego.

Jak urządzić funkcjonalną, a zarazem ładną garderobę? Aranżacja garderoby może stanowić nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli do wykorzystania mamy niewielką powierzchnię. Jednak o funkcjonalności tego pomieszczenia decyduje nie tylko metraż, ale także odpowiednie rozplanowanie mebli. Od czego więc zacząć projektowanie garderoby? Co powinno się znaleźć w idealnej garderobie?

Na początek…

Garderoba może znajdować się w oddzielnym pokoju lub w wydzielonej części danego pomieszczenia. My dzisiaj skupimy się na tym pierwszym rozwiązaniu. Najczęściej garderoba zlokalizowana jest przy sypialni lub łazience. Jest to bardzo praktyczne, ponieważ to w tych pomieszczeniach najczęściej szykujemy się do wyjścia. Jednak garderobę możemy umieścić w dowolnym pokoju. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb domowników oraz możliwości samego wnętrza. Niektórzy twierdzą, że na garderobę należy przeznaczyć ok 3,5 m². Jednak już ok 1,5 m zapewni nam swobodne korzystanie z pomieszczenia. W niewielkich mieszkaniach sprawdzi się wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni na garderobę czy szafę, np. wnęki w holu, miejsca pod schodami czy skosy.

Przepis na małą garderobę.

Istnieje kilka funkcjonalnych rozwiązań, które ułatwiają aranżację garderoby na małej powierzchni. Jednym z nich jest garderoba z meblami na wymiar. Dlaczego? Ponieważ w takiej sytuacji liczy się każdy centymetr. Aby maksymalnie wykorzystać dostępny metraż i nie zmarnować cennej przestrzeni, warto zdecydować się na wykonanie mebli na wymiar. To ułatwi nam zagospodarowanie całej powierzchni oraz zachowanie estetycznego porządku w pokoju.  

Kolor ścian jest kolejnym dość ważnym aspektem. Zazwyczaj w niewielkich pomieszczeniach nie ma dostępu do naturalnego światła. Z tego powodu warto pomalować ściany garderoby jasnymi farbami, które optycznie powiększą pokój i rozjaśnią wnętrze. Oczywiście nie jest to konieczność, co prezentujemy w projekcie poniżej. Tutaj istotny był akcent kolorystyczny, który dominował w całym domu. Jednak dla komfortu użytkowników w garderobie znalazło się praktyczne oświetlenie LED.

I na koniec wentylacja. Pomieszczenie pozbawione okien i zabudowane najczęściej od sufitu do podłogi, potrzebuje odpowiedniej wentylacji. W ten sposób zapewnimy sobie odpowiednią cyrkulację powietrza oraz zabezpieczymy się przed nieprzyjemnym zapachem ubrań.  

A co w środku…

Najczęściej wyposażenie garderoby zależy od tego, kto będzie z niej korzystał. Dla kobiet istotne będą drążki na sukienki, półki na buty rozmaitej wielkości oraz miejsce do przechowywania biżuterii. Natomiast dla mężczyzn ważne są organizery i wieszaki na elementy garnituru i paski. Różnego typu szafki, półki, szuflady i organizery sprawiają, że utrzymanie porządku w garderobie staje się łatwiejsze. Ważne jest także umiejscowienie konkretnych półek. Na samej górze możemy przechowywać rzeczy z których korzystamy najrzadziej. Z kolei na dole przydadzą się praktyczne szuflady i pojemniki np. na bieliznę, po którą sięgamy codziennie. W garderobie powinno znaleźć się także odpowiednie oświetlenie o naturalnej barwie. Tutaj świetnie sprawdzą się żarówki LED. Ponadto praktycznym pomysłem będzie montaż lustra, w której obejrzymy całą sylwetkę.

Tags: