Rodzaje umywalek łazienkowych – którą wybrać?
umywalki łazienkowe,umywalka wisząca,umywalka wolnostojąca,umywalka nablatowa,umywalka podblatowa,umywalka wpuszczana w blat,jaka umywalkę wybrać
23669
post-template-default,single,single-post,postid-23669,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Rodzaje umywalek łazienkowych – którą wybrać?

Umywalka w łazience to must have. Musi być przede wszystkim praktyczna, ale przy okazji dopasowana do całej aranżacji. Z umywalki korzystamy wielokrotnie każdego dnia, dlatego wybór odpowiedniej powinien być starannie przemyślany. Poniżej omawiamy kilka opcji.

Na rynku dostępne są umywalki stojące i wiszące. Najczęściej spotkamy się z pierwszą opcją, ponieważ tego rodzaju umywalki możemy zamontować na łazienkowych blatach lub meblach. Są więc bardzo praktyczne.

Umywalki nablatowe w całości znajdują się na blacie, a cała instalacja pod nim. To rozwiązanie jest bardzo efektowne i funkcjonalne. Do wyboru mamy różne kształty i kolory, dlatego umywalka może stać się wyjątkowym akcentem dekoracyjnym. Ponadto jest to sposób na zaoszczędzenie przestrzeni pod blatem, którą można wykorzystać do przechowywania kosmetyków. Jedną z wad tego rozwiązania może być trudność w czyszczeniu zakamarków, które powstają na styku ceramiki i blatu.

Następny rodzaj umywalki, to wpuszczane w blat. Nad blatem może być widoczna większa lub mniejsza część misy. Ten rodzaj montażu ma bardzo dużo zalet. Ze względu na to, że wszystkie elementy montażowe umywalki są ukryte, możemy się cieszyć otwartą przestrzenią. To sprawie, że znakomicie sprawdzają się w małych wnętrzach i tworzą z blatem spójną aranżację. Należy jednak zwrócić uwagę na inne istotne aspekty. Do umywalki musimy dobrać odpowiedni blat lub szafkę, na którą nie zawsze jest miejsce w małym pomieszczeniu. Istotne jest, aby optycznie nie ograniczyć wnętrza. Ponadto elementy montażowe i syfon znajdują się wewnątrz szafki, co zmniejsza jej pojemność.

Kolejny model to umywalki podblatowe, montowane poniżej blatu. Minimalistyczny design tego rozwiązania odnajdzie się w każdym stylu aranżacyjnym. Ponadto umożliwia zagospodarowanie przestrzeni wokół umywalki, a powstały brud możemy zetrzeć bezpośrednio do niej. Minusem tego modelu może być fakt, że elementy montażowe i syfon umywalki zajmują większą część poniżej poziomu blatu.

Umywalki meblowe są zintegrowane z szafką. W tym przypadku najczęściej kupujemy gotowy zestaw, co uwalnia nas z obowiązku dopasowywania ceramiki do blatu czy mebli. Montaż takiej umywalki jest bardzo prosty, a syfon pozostaje niewidoczny. Dodatkowo zyskujemy miejsce do przechowywania potrzebnych akcesoriów i kosmetyków.

Z kolei umywalki wiszące montowane są na specjalnych śrubach bezpośrednio do ściany. Z tym modelem związany jest ozdobny syfon, który jest widoczny dla oka. Aby go ukryć często wykorzystuje się dodatkowe postumenty lub półpostumenty. Takie rozwiązanie sprawdzi się w niewielkich łazienkach, w których nie możemy pozwolić sobie na szafkę.

Umywalki wolnostojące są rzadziej spotykane niż wszystkie wymienione wyżej. Zwykle wykorzystuje się je do większych łazienek i w aranżacjach nastawionych na designerski wygląd. Do tego rozwiązania możemy zaliczyć umywalki na konsoli. Ceramika umieszczona na stelażu wygląda bardzo nowocześnie i wprowadza do wnętrza industrialny charakter.

Tags: