Pokój nastolatka.
pokój nastolatka, jak zaprojektować pokój dla nastolatka, aranżacja pokoju dla nastolatka, wystrój pokoju nastolatka
23757
post-template-default,single,single-post,postid-23757,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Pokój nastolatka.

Aranżacja pokoju młodzieżowego to duże wyzwanie dla każdego rodzica. Pokoje te muszę pełnić wiele funkcji- są sypialnią, miejscem nauki i relaksu oraz spotkań ze znajomymi, czyli miejscem rozrywki. Wystrój wnętrza musi pasować do zainteresowań nastolatków, a najlepiej gdyby był ponadczasowy, bo ich gust lubi się szybko zmieniać. Aranżując pokój dla nastolatka należy wziąć pod uwagę jego preferencje, ponieważ to w tym pomieszczeniu ma rozwijać swoje hobby, uczyć się i odpoczywać. Końcowy efekt powinien być spójny z charakterem nastolatka, a jednocześnie funkcjonalny. Podpowiadamy, jak spełnić wszystkie te wymagania.

Na pierwszym miejscu powinny być potrzeby nastoletniego lokatora, który nie jest już małym dzieckiem, więc nie możemy my narzucić własnego stylu. Zaproponujmy kilka praktycznych i uniwersalnych rozwiązań. Najważniejsze elementy pokoju, jak np. łóżko czy biurko, powinny być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Dodatki natomiast mogą być wyrazem stylu i zainteresowań nastolatka.

Pokój każdego nastolatka powinien być podzielony na strefy. Należy wydzielić miejsce do spania, nauki i rozrywki. Wszystko zależy od posiadanego metrażu, ale odpowiednie rozplanowanie mebli pozwoli na wyodrębnienie stref nawet w małym pokoju.

Sen jest ważnym czynnikiem w rozwoju nastolatka, dlatego musimy stworzyć mu miejsce, które umożliwi pełną regenerację. Należy jednak wziąć pod uwagę, że do nastolatka często przychodzą znajomi. Dlatego łózko nie powinno stanowić głównego elementu pomieszczenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie składana kanapa, ale jeżeli zdecydowaliśmy się na łóżko, to zadbajmy o narzutę i wygodne poduszki, które zamienią zwykłe posłanie w miejsce spotkań ze znajomymi. W wysokim pomieszczeniu warto zdecydować się na łóżko na antresoli. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo miejsca.

Kolejnym istotnym elementem pokoju nastolatka jest strefa nauki. Wygodne biurko i fotel są bardzo ważnym wyposażeniem pokoju. Komfort podczas odrabiania zadań domowych ułatwia wypełnianie szkolnych obowiązków oraz minimalizuje zmęczenie i utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała. Ergonomiczne stanowisko nauki przy oknie jest najlepszym rozwiązaniem. Biurko powinno być na tyle duże, żeby uczeń mógł swobodnie pomieścić na nim wszystkie przybory. Krzesło natomiast powinno mieć dobre podparcie pleców, regulowane oparcie i zagłówek oraz wysokość. Oprócz naturalnego źródła światła należy pamiętać o dodatkowej lampce, która ułatwi naukę po zmroku.

Nastolatek potrzebuje także miejsca do relaksu i zabawy. Projektując tę strefę należy wziąć pod uwagę pasje dziecka i częstotliwość przyjmowania gości. W tym miejscu sprawdzi się biblioteczka dla miłośników książek, lustro z zestawem do ćwiczeń dla aktywnych fizycznie lub wygodna kanapa czy pufy dla gości.

Ważnym elementem pokoju jest także szafa czy nawet garderoba. Każda koszulka, skarpetka czy akcesoria musi mieć swoje własne miejsce, aby ułatwić porządkowanie ubrań. Wygodna garderoba czy duża szafa powinna być maksymalnie funkcjonalna, a jednocześnie nie może zabierać cennej powierzchni pomieszczenia. W tej sytuacji doskonale sprawdzą się zabudowy meblowe na całą ścianę.