Urządzamy jadalnię.
aranżacja jadalni, projekt jadalni, okrągły stół, kwadratowy stół, jadalnia z kuchnią, jadalnia z salonem, wyposażenie jadalni
23764
post-template-default,single,single-post,postid-23764,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Urządzamy jadalnię.

Jadalnia może być osobnym pomieszczeniem lub częścią otwartej przestrzeni pokoju dziennego lub kuchni. Z pewnością to miejsce jest niezbędnym elementem każdego domu. Jeść musi każdy, więc najlepiej, żeby robił to w wygodnym i funkcjonalnym pomieszczeniu. Jadalnia to także miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego podpowiadamy, jakie meble sprawdzą się w jadalni i jakie są podstawowe zasady jej aranżacji.

Jadalnia z kuchnią i salonem.

Jadalnia przylegająca do kuchni jest bardzo praktyczna i wygodna, ponieważ wszystko jest blisko urządzeń kuchennych. Dzięki temu sprawniej serwujemy posiłki. Możemy także jednocześnie kończyć przygotowywanie potraw i przebywać w towarzystwie gości. Minusem jest zwykle bałagan po gotowaniu, dlatego warto zadbać, aby blat kuchenny i zlew były poza zasięgiem wzroku biesiadników.

Meble do jadalni.

Wyposażenie wnętrza stanowi nie lada wyzwanie, szczególnie w niewielkim mieszkaniu. Jeżeli posiadasz małą jadalnię, najlepiej sprawdzi się rozkładany stół, prostokątny lub kwadratowy. W takim przypadku polecamy stoły o lekkiej konstrukcji, cienkich nogach i prostych kształtach. Można też wybrać stół ze szklanym blatem. Przy dużej przestrzeni nie mamy ograniczeń. W takiej jadalni sprawdzą się masywne drewniane meble i okrągłe stoły. Owalne kształty ułatwią swobodną komunikację między osobami zasiadającymi przy stole.

Jadalnia musi być przede wszystkim wygodna. Dlatego wybierając krzesła, warto zdecydować się na modele z wysokimi i miękkimi oparciami i siedzeniami. Jeżeli mamy dużo miejsca przy stole, doskonale sprawdzą się krzesła z podłokietnikami, które z pewnością umilą czas spędzony na długim biesiadowaniu. Pamiętajmy także, że krzesła powinny być dopasowane stylistycznie do stołu i pozostałych elementów jadalni. Jeżeli chcemy wykorzystać zasadę kontrastu, warto sięgnąć po pomoc profesjonalistów.

Kolejny ważny element wyposażenia aranżacji to oczywiście oświetlenie. Odpowiednie lampy kreują klimat. W jadalni sprawdzą się modele wiszące z dużym kloszem nad stołem. Optymalna wysokość to ok. 60 cm nad blatem, w ten sposób lampa nie przeszkadza w komunikacji i nie razi w oczy, a jednocześnie dobrze oświetla stół. Jeżeli chodzi o barwę oświetlenie, to najlepszym wyborem będzie ciepły, jasny odcień.

Jak zadbać o ergonomię aranżacji?
– najwygodniejszą przestrzenią przypadającą na jedną osobę przy stole są wymiary 60 cm x 40 cm.
– jedna osoba przy stole potrzebuje ok 60 cm krawędzi, aby móc swobodnie spożywać posiłki.
– stół powinien znajdować się w takiej odległości od ściany, aby z łatwością można było odsunąć krzesła i przejść między nimi, czyli min. 90 cm od ściany.
– idealna odległość siedziska krzesła od blatu powinna wynosić 26 cm, ponieważ jest to przerwa wygodna dla dolnej części ciała.

Tags: