Jak zaprojektować ogród?
23769
post-template-default,single,single-post,postid-23769,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Jak zaprojektować ogród?

Zanim zaczniemy projektowanie ogrodu musimy zadać sobie podstawowe pytanie- jaką funkcję ma pełnić nasz ogród? Czy ma być wyrazem naszej „roślinnej wyobraźni”, miejscem do wypoczynku czy wspólnego biesiadowania z rodziną i przyjaciółmi? A może powinien łączyć w sobie wszystkie te cechy?

Projektowanie ogrodu.
Rośliny rosną, więc odpowiednie ich rozplanowanie to klucz do sukcesu. Nie możemy posadzić ich zbyt gęsto lub za blisko budynku i ogrodzenia. Należy także wziąć pod uwagę czas wzrostu rośliny. Te wolno rosnące celowo posadzimy w zagęszczeniu, aby uniknąć „łysego” widoku przez długi czas. Gdy osiągną pożądane rozmiary, część z nich należy usunąć.

Najważniejsze zasady projektowania ogrodu:

1. Dopasuj rośliny do możliwości przestrzennych ogrodu. Przed zakupem sprawdź, jak drzewo czy krzew będą wyglądały za kilka lat. Musimy pamiętać o jego przyszłym wyglądzie, ponieważ ogród to inwestycja na lata, z myślą o przyszłości. Ponadto ogród to nie tylko rośliny. Warto zostawić trochę miejsca na dodatkowe atrakcje, jak kino na świeżym powietrzu czy kuchnię letnią.

2. Nie sadź roślin na środku ogrodu. Takie rozwiązanie „zabiera przestrzeń” i sprawia, że ogród nagle staje się zapełniony i najczęściej niepraktyczny. Oczywiście mogą być wyjątki od tej zasady, np. w sytuacji kiedy zależy nam na podkreśleniu danej rzeczy, czy to drzewa czy ogrodowej fontanny.

3. Równowaga to podstawa. Nadmiar gatunków roślin wprowadzi bałagan i chaos. Świadomie wybieraj rośliny i twórz piękne kompozycje. Niektóre rośliny nie mogę istnieć obok siebie, więc ustal, które będą dla siebie dobrym towarzystwem. To prowadzi nas do kolejnego punktu.

4. Zwróć uwagę na potrzeby roślin. Niektóre lubią słońce, a inne cień. Rośliny mają także swoje preferencje odnośnie gleby.

5.  Nie sadź drzew zbyt blisko architektury- domu, garażu czy altanki. Drzewa rosną także wszerz a rozrastająca się korona może uszkodzić budynek. Nie zapominajmy także o tym, co dzieje się pod ziemią. System korzeniowy to ogromna siła, która może zniszczyć fundamenty domu.

6. Odpowiednia lokalizacja, to klucz do funkcjonalności. Ogród trzeba pielęgnować. Podcinać krzewy, czyścić jeziorko, fontanny i inne elementy. Właśnie dlatego należy tak ulokować rzeczy, aby mieć do nich łatwy dostęp.

No Comments

Post a Comment