Wygodna łazienka – wydzielanie stref.
23778
post-template-default,single,single-post,postid-23778,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Wygodna łazienka – wydzielanie stref.

Przemyślany projekt łazienki sprawi, że pomieszczenie będzie komfortowe, praktyczne i estetyczne. Dobrze rozplanowana łazienka ułatwi poranki i wieczorny relaks. W projekcie można wyszczególnić kilka podstawowych stref: kąpieli czy prysznica oraz codziennej toalety. Jak więc dobrze zaplanować łazienkę, by wykorzystać całą przestrzeń, która będzie nam służyła przez długie lata?

Planowanie stref.

Podczas planowania poszczególnych stref musimy skupić się na ich wyodrębnieniu wizualnym a także praktycznym układzie urządzeń. Istotna jest odległość oraz lokalizacja. Ułatwi to nie tylko korzystanie z łazienki, ale także utrzymanie jej w nienagannej czystości.

W celu zapewnienia intymności strefa sanitarna z miską WC oraz ewentualnie z bidetem powinna znaleźć się w najmniej eksponowanym miejscu, a nie naprzeciwko drzwi. Ta strefa powinna być również najbardziej neutralna pod względem aranżacyjnym.

Strefa kąpielowa w łazience to wyjątkowy kącik do wypoczynku, w którym po wyczerpującym dniu możemy oddać się długiej, ciepłej kąpieli. Dlatego dobrze, aby wanna znalazła się w przestrzeni, w której jest miejsce na odłożenie ubrań i ręczników, a także na ozdobne elementy, kieliszek wina, świeczkę czy książkę. W dużych łazienkach wanna często stanowi najbardziej wyeksponowaną strefę. Czasami zajmuje centralną cześć wnętrza, co umożliwia ułożenie w pobliżu dodatkowych elementów – stolika czy gazetownika.

Obok wanny często znajduje się prysznic. Takie rozwiązanie pozwala na wybór – rano szybki prysznica a wieczorem długa, ciepła kąpiel. Brodziki montowane na równi z podłogą sprawdzą się w każdej przestrzeni. Ich zaletą jest minimalizm. Dzięki niewielkim rozmiarom brodzika łazienka wydaje się większa i spójna. Łącząc go z transparentną kabiną, strefę prysznicową można wyróżnić ciekawymi płytkami, mozaiką lub tapetą.

Strefę umywalek najczęściej znajdziemy blisko drzwi, a nawet naprzeciwko, ponieważ jest to bardzo praktyczne i estetyczne rozwiązanie. Tę strefę możemy wyodrębnić za pomocą płytek- różnych kształtów, wielkości, kolorów czy faktur. W strefie umywalek musimy zadbać o dobre oświetlenie z racji obecności luster. Nie możemy także zapomnieć o praktycznych półkach, najlepiej zamykanych, aby uniknąć efektu zagracenia kosmetykami. Otwarte półki mogą być miejscem na dekoracje.