Zalety drewnianej podłogi.
Drewno, to piękny, naturalny i przede wszystkim elegancki materiał. Do jego cech należy także długowieczność i szlachetność. Drewno nadaje wnętrzu przytulności i może być elementem dekoracyjnym aranżacji. Jakie są zalety drewnianej podłogi? Dlaczego warto zdecydować się na drewno w domu bądź mieszkaniu?
Solidność. To podobno synonim drewna. Materiał ten jest odporny na zarysowania i wgniecenia, przez co prezentuje się nienagannie przez dziesięciolecia. Deski wykonane z litego drewna są grube i w kwestii odporności na załamania czy obciążenia znacznie przewyższają panele. Najtrwalszy parkiet to ten z drewna dębowego oraz odmian egzotycznych.
Odnawialność. Gdy z czasem zauważymy na drewnie ślady użytkowania, można je ponownie wycyklinować i polakierować. Lite drewno poddaje się renowacji, dlatego z łatwością możemy je odświeżyć. W ten sposób pozbędziemy się rys czy plam, a podłoga wygląda jak nowa!
Uniwersalność. Drewniana podłoga to doskonałe tło dla różnych stylów wnętrzarskich. Sprawdzi się w aranżacji eleganckiej, nowoczesnej a nawet o industrialnym charakterze. Doskonale także współgra z minimalizmem panującym we wnętrzu. Drewno daje wiele możliwości aranżacyjnych, dostosowuje się do potrzeb i podkreśla wyjątkowy klimat domu czy mieszkania.
Naturalność. Drewno wprowadza do pomieszczenia skandynawski klimat. Podkreśla ekologiczne trendy i charakteryzuje się antystatycznością, co skutecznie zapobiega osiadaniu na powierzchni wszelkich alergenów. Ponadto drewno doskonale dostosowuje się do wilgotności i temperatury powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu pomaga osiągnąć odpowiedni klimat.
Właściwości izolacyjne. Lite deski zapewniają ciche i ciepłe w dotyku podłoże. Ze względu na swoją grubość i gęstość łatwo nie przewodzą ciepła i dźwięków. Potocznie mówi się, że podłogi drewniane są ciepłe. Zastanawialiście się dlaczego? Ponieważ przewodzenie ciepła ze stopy do drewnianej posadzki jest mocno spowolnione i jest to spowodowane porowatością powierzchni drewna. Dzięki temu ciepło stopy nie jest gwałtownie pochłaniane i odczuwamy to jako ciepłą podłogę. Stopień izolacyjności zależy od gatunku drewna i jego przekroju.
Progetti Architektura; Warszawa; architekt; projektant; wnętrz