Klimatyzacja we wnętrzach – miejsce ma znaczenie.
klimatyzacja, gdzie zamontowac klimatyzacje, klimatyzacja wewnetrzna
23816
post-template-default,single,single-post,postid-23816,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Klimatyzacja we wnętrzach – miejsce ma znaczenie.

Klimatyzacja to obecnie istotny element aranżacji. Wpływa na komfort i samopoczucie wszystkich domowników. Kiedy w letnie dni doskwiera nam upał, klimatyzacja jest jednym z najskuteczniejszych rozwiązań. Do wyboru mamy kilka rodzajów klimatyzatorów – stacjonarne, montowane na stałe i jednoczęściowe, przenośne. Pytanie, gdzie zamontować klimatyzator tak, by obieg powietrza w pomieszczeniu był swobodny? Jednoczęściowe można usytuować w dowolnym miejscu. Natomiast od prawidłowego umieszczenia klimatyzatora stacjonarnego zależy jakość i skuteczność urządzenia.

Klimatyzacja wewnętrza powinna być umieszczona w miejscu, który umożliwia swobodny obieg powietrza. Należy dopilnować, by nie zasłaniać jej zasłonami czy meblami. Najlepiej zamontować ją w pomieszczeniu, w którym spędzamy najwięcej czasu. Często będzie to salon lub sypialnia. Odpowiednia temperatura wpływa na jakość naszego snu i ogólne samopoczucie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, żeby strumień chłodnego powietrza nie był kierowany bezpośrednio na łózko, sofę czy stół. W ten sposób nie narazimy nikogo na infekcje i bóle mięśni. Inną istotną kwestią jest także hałas generowany przez klimatyzator. Aby uniknąć dokuczliwych dźwięków nie należy montować urządzenia w pobliżu miejsca pracy, nad łóżkiem oraz w rogach pomieszczeń, ponieważ wtedy dźwięk odbija się od trzech płaszczyzn.

Odpowiednie miejsce na klimatyzację ma znaczenie dla jej działania. Czujnik temperatury nie powinien być narażony na działanie słońca. Nie powinien znajdować się również w miejscu, w którym temperatura znacznie odbiega od temperatury powietrza w pomieszczenia. Najlepiej wybrać obszar zaciemniony. Wpłynie to na efektywność działania klimatyzacji oraz zużywanie przez nią energii. Dobrym pomysłem będzie zawieszenie klimatyzatora w pobliżu okien, gdzie jest najwięcej ciepłego powietrza.
Korzystnym rozwiązaniem jest umieszczenie urządzenia jak najwyżej. Ciepłe powietrze gromadzi się w okolicach sufitu, więc klimatyzator najpierw będzie miał kontakt z powietrzem wymagającym ochłodzenia i dopiero potem opadnie na dół. Warto jednak zwrócić uwagę, aby zachować przynajmniej 30 cm odstępu od ścian i 20 cm od sufitu. Największego ochłodzenia wymagają także pokoje zlokalizowane po południowej i zachodniej stronie budynku. Czyli położenie pomieszczeniem względem stron świata też ma znaczenie!

Zobacz też:

Tags: