Rodzaje schodów wewnętrznych.
rodzaje schodów, schody jednobiegowe, schody dwubiegowe, schody wielobiegowe, schody spiralne, schody wachlarzowe, schody zabiegowe
23832
post-template-default,single,single-post,postid-23832,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Rodzaje schodów wewnętrznych.

Schody pełnią istotną funkcję w każdym domu, ponieważ są połączeniem między piętrami. Oprócz tego, że są praktycznym elementem wnętrza, ogrywają także rolę dekoracji i wpływają na wystrój całego otoczenia. Niewłaściwie zaprojektowane schody mogą okazać się męczące dla domowników oraz nieadekwatne do aranżacji, czy możliwości przestrzennych. Dlatego właściwe zaprojektowanie schodów wymaga dużej wiedzy i doświadczenia projektanta oraz wykonawcy. Warto wybierać schody, które będą jednocześnie praktyczne i estetyczne. Dzisiaj przedstawiamy rodzaje schodów w zależności o kształtu i ułożenia biegów.

  • Schody jednobiegowe to schody z jednym prostym biegiem, składające się ze stopni o jednakowej szerokości. Prowadzą stopień za stopniem. Ten rodzaj schodów sprawdzi się w większych domach i mieszkaniach, ponieważ klatka schodowa zajmuje sporo miejsca. Jednakże przestrzeń pod schodami można wykorzystać, tworząc zabudowę do przechowywania różnych przedmiotów.
  • Schody dwubiegowe mają dwa biegi schodów podzielone spocznikiem kwadratowym lub prostokątnym. Bieg górny znajduje się równolegle do dolnego, a między nimi usytuowany jest spocznik, na którym następuje zmiana kierunku ruchu. Ten rodzaj schodów jest bardzo wygodny i bezpieczny, dlatego często wykorzystuje się go w domach zamieszkanych przez dzieci i starsze osoby.
  • Schody wielobiegowe zajmują bardzo dużo miejsca, ale ze względu na krótkie biegi oraz spoczniki są maksymalnie wygodne. Przy wysokich kondygnacjach, np. z półpiętrem wydają się niezbędnym rozwiązaniem. Dobrze sprawdzają się w przestronnych i wysokich salonach. Ze względu na dużą ilość elementów do wykończenia są dość kosztowne.
  • Schody spiralne budowane są na planie koła lub kwadratu. Stopnie mają kształt klinów, węższym bokiem umocowanych w słupie usytuowanym w samym centrum lub w ścianie nośnej otaczającej schody. Wymagają niewiele miejsca, dlatego mogą sprawdzić się także w niewielkich domach. Jednak ten rodzaj schodów jest dość stromy i wąski, stąd nie kojarzą się z największą wygodą i bezpieczeństwem. Schody spiralne można kupić gotowe i zamontować w wykończonym domu.
  • Schody wachlarzowe są bardzo efektowne. Poszczególne stopnie rozchodzą się jak wachlarz, tworząc łuk dzięki czemu robią ogromne wrażenie. Im średnica łuku większa, tym wygodniejsze są schody. Najlepiej prezentują się w dużych, otwartych wnętrzach, ponieważ ich konstrukcja wymaga sporej przestrzeni.
  • Schody zabiegowe to schody dwubiegowe, które zamiast spocznika mają klika stopniu w kształcie klina o zmiennej szerokości. Zwężająca się krawędź stopnia sprawia, że w tym miejscu schody są mniej komfortowe i bezpieczne. Nie potrzebują dużej powierzchni, dlatego wykorzystywane są w małych domach.

Tags: