BLOG
21885
page-template,page-template-blog-masonry,page-template-blog-masonry-php,page,page-id-21885,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
Sofa Novaform z tkaniny medycznej

Nowa rzeczywistość pracy w biurze po pandemii.

Zaprojektowanie bezpiecznego miejsca pracy, to na tle obecnych wydarzeń nie jest już tylko możliwość lecz obowiązek pracodawcy. Dziś, to także warunek do tego by biuro mogło w ogóle funkcjonować, a pracownicy chcieli pracować. Budowanie poczucia komfortu oraz gwarancja higienicznych warunków pracy stały się priorytetem. Czeka nas nowa rzeczywistość pracy w biurze, która będzie wymagała zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa pracownikom i klientom. A jak to osiągnąć? Dzięki właściwej organizacji przestrzeni i nowoczesnym narzędziom z zakresu BHP. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych rozwiązań, które będą obowiązywały przez długi czas i pozwolą na stworzenie czystego i bezpiecznego biura.

Zorganizowane stanowiska pracy.

  

   Dla zachowania bezpieczeństwa biurka należy ustawić w odpowiednich odstępach (1,5 m) i tak, aby pracownicy nie siedzieli twarzą-w-twarz. Rozkład biurek powinien tworzyć spójną całość pod względem funkcjonalnym i estetycznym. Pracownicy muszą być od siebie oddaleni na taką odległość, która zapewni każdemu z osobna komfort i higieniczne warunki, ale równocześnie nie utrudni im wzajemnej komunikacji. Jeżeli warunki przestrzenne biura nie pozwalają na oddalenie od siebie poszczególnych stanowisk, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie paneli oddzielających biurka (np. z bezbarwnej plexi) lub mobilnych ścianek działowych, które  pozwolą na fizyczne odcięcie się od współpracowników i otoczenia.

Oddzielone strefy.

     Podział przestrzeni firmy na strefę spotkań z klientami i strefę biurową jest nie tylko dobrą praktyką umożliwiającą komfortową współpracę, ale także rozwiązaniem, które w znacznym stopniu ogranicza kontakty pracowników z gośćmi z zewnątrz. Jest to niezwykle ważne dla zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy w biurze. Poszczególne pokoje można oddzielać szklanymi ścianami, które zapewniają poczucie transparentności i synergii. Zastosowanie szkła umożliwia stworzenie efektu bliskości w firmie, a świadomość pracowników, że są widoczni poprawia ich motywację i wydajność pracy.            

Antybakteryjne powierzchnie.
     Klamki w drzwiach są siedliskiem drobnoustrojów, dlatego stanowią zagrożenie zakażeń i infekcji. Aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorobotwórczych zarazków, na rynku pojawiają się różne warianty klamek antybakteryjnych. Jedną z opcji są klamki pokryte specjalną powłoką antybakteryjną, która zwalcza drobnoustroje przenoszone na dłoniach i zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii. Kolejnym rozwiązaniem są klamki z wmontowaną lampą UV, której światło wskazuje właściwości zwalczania bakterii. Ten element przyciąga uwagę wielu projektantów nie tylko ze względu na funkcjonalność i bezpieczeństwo, ale także estetyczny wygląd. Podświetlana klamka prezentuje się bowiem niezwykle nowocześnie i efektownie. Innym wyjściem, dla firm z dużym budżetem, są klamki wykonane z metali szlachetnych (np. srebro, miedź), które same w sobie mają właściwości antybakteryjne.

Powłoki antybakteryjne stosowane są także na powierzchniach mebli. Producenci w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo klientów tworzą biurka i uchwyty szaf pokryte antybakteryjną powłoką, która trwale przeciwdziała rozwojowi mikroorganizmów. Innowacja tego rozwiązania polega na technologii naturalnej miedzi i srebra na różnych powierzchniach. Takie przeciwdrobnoustrojowe powłoki aktywnie zapobiegają zanieczyszczeniom i zmniejszają wzrost i rozprzestrzenianie się bakterii.

Innym nowoczesnym rozwiązaniem wartym uwagi są podłogi wykonane z żywicy. Coraz częściej ta opcja podłogowa staje się oczywistym wyborem w wielu biurach. Żywiczne posadzki powstają w postaci jednolitej, bezspoinowej, która jest związana z betonową powierzchnią podłogi. Jej wodoodporność uniemożliwia wniknięcie wilgoci, dzięki czemu drobnoustroje nie mają możliwości rozwoju. A zastosowanie dodatkowej ochrony przeciwbakteryjnej sprawia, że podłoga skutecznie walczy z drobnoustrojami. To rozwiązanie podłogowe jest również odporne na ścieranie, łatwe do utrzymania w czystości oraz przyjazne alergikom. Natomiast elastyczne odmiany posadzek z żywicy ograniczają hałas kroków, są antypoślizgowe i zapewniają komfort użytkowania.

Na podłodze można także zastosować wykładziny, które mają właściwości antybakteryjne. Wykładziny Marmoleum, dzięki zawartości takich surowców jak m.in. olej lniany oraz żywica, są naturalnym zabezpieczeniem przed rozmnażaniem się bakterii. Wykładzina jest niezwykle trwała i odporna na ścieranie, neutralna pod względem emisji CO₂, higieniczna i łatwa w pielęgnacji, a przy tym bardzo estetyczna i elegancka, dlatego sprawdzi się w gabinetach oraz strefach spotkań z klientami.

Bezdotykowe rozwiązania.      
     Skutecznym sposobem na walkę z bakteriami i wirusami jest zastosowanie powierzchni które nie wymagają bezpośredniego kontaktu.

Użycie w łazienkach i kuchni, baterii bezdotykowych jest higieniczną oraz bezpieczną opcją, która jednocześnie pozwala oszczędzić wodę i energię.

Innym ciekawym sposobem na uniknięcie kontaktu z powierzchniami są bezdotykowe lampy LED w postaci taśm. Ruch dłonią pod włącznikiem powoduje włączenie lub wyłączenie oświetlenia. Natomiast do funkcji ściemniania przechodzi się na różne sposoby, w zależności o użytej technologii sensorycznej. Takie bezdotykowe oświetlenie podniesie standardy higieny w miejscu pracy, a także będzie energooszczędnym i przyjaznym środowisku rozwiązaniem.

Kolejnym sposobem na zapewnienie higienicznych warunków pracy będą bezdotykowe systemy otwierania mebli. Nazwa może być nieco myląca, ponieważ aby otworzyć lub zamknąć szafkę, trzeba jej dotknąć. Natomiast wystarczy zrobić to niezwykle lekko lub używając łokcia lub kolana (przy szafkach na niższym poziomie). Jednak najważniejszym elementem tego systemu jest brak uchwytów oraz gładkie, estetyczne fronty mebli, które łatwo utrzymać w czystości i zdezynfekować.

Dezynfekcja na każdym kroku.

     W obecnej sytuacji dezynfekcja rąk i powierzchni stała się niezbędną czynnością dnia codziennego. Ten element na długo pozostanie wymogiem w miejscach pracy, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów. Do biur proponujemy wprowadzenie stojaków do dezynfekcji, które zapewniają łatwy dostęp do środków higienicznych- żeli, chusteczek i sprayów do powierzchni. Podręczny stojak będzie przypominał o  higienie dłoni i czyszczeniu przedmiotów codziennego użytku, a przy tym nie zajmuje dużej powierzchni i jest mobilny.

a

Projektowanie zdalne

Projektowanie zdalne.Praca zdalna jest obecnie na topie. I chociaż w Polsce, na co dzień, jest wciąż mało popularna, to nasza pracownia Progetti od wielu lat wykorzystuje niebezpośrednią formę współpracy ze swoimi Klientami.

Aby stworzyć wyjątkowy projekt, który będzie odzwierciedleniem charakteru i pragnień przyszłego użytkownika wnętrza, trzeba go dobrze poznać. Rozmowa, wspólne poszukiwanie rozwiązań, wzajemna inspiracja- to klucze do sukcesu. Wszystkie wymienione rzeczy możemy realizować zdalnie. I chociaż niektórzy podchodzą do tego z dystansem, poniżej wytłumaczymy dlaczego nie musisz się tego obawiać.

Nowe technologie i elastyczny projektant = swobodna komunikacja.

Na co dzień architekt kontaktuje się z Klientem za pomocą popularnych mediów- telefonów i maili.Wizyty w pracowni zastępują spotkania online, prowadzone dzięki darmowym i powszechnie dostępnym narzędziom umożliwiającym videorozmowy (np. program Microsoft Teams). W ten sposób widzimy się, słyszymy i rozmawiamy. Poznajemy się i inspirujemy. I robimy to w dowolnym miejscu i o każdej porze dnia.

Samodyscyplina projektanta = projekt na czas.

Jako doświadczona pracownia projektowa, wiemy jakie trudności wiążą się z pracą zdalną. Na przestrzeni tych lat wypracowaliśmy metody do ich pokonania. Po pierwsze, ustalamy z Klientem realny deadline. Bierzemy pod uwagę faktyczny czas pracy i dodajemy do niego czas na „niespodzianki”. A kiedy uda nam się wykonać projekt wcześniej niż zakładaliśmy, mamy sytuacje win-win. Po drugie, w swojej pracy kierujemy się hasłem- „co masz zrobić jutro, zrób wczoraj, a najpóźniej dzisiaj”. Nie planujemy, działamy. Po otrzymanym zleceniu od razu zasiadamy do pracy.

Jesteśmy in touch = nieograniczony duet.

W trakcie całego procesu pozostajemy w stałym kontakcie z Klientem. Jesteśmy dostępni pod telefonem o każdej porze dnia (a jak trzeba, to i nocy). Staramy się, aby Klient czuł się komfortowo i pewnie w tej nietypowej sytuacji. Brak spotkań face to face, nie oznacza, że momentami Klient nie wie co się dzieje z jego projektem i mieszkaniem. Na bieżąco informujemy na jakim etapie prac jesteśmy i to nie tylko projektowych, ale także wykończeniowych. Kompleksowa realizacja projektu na odległość też jest możliwa. Wtedy „atakujemy” Klienta fotorelacją i szczegółowymi opisami postępów na budowie.

Nic nowego.

Praca zdalna nie jest dla nas nową sytuacją. Wszystkie powyższe działania od lat praktykujemy i szlifujemy do perfekcji. I chociaż nazwa „praca zdalna” może budzić niechęć i wiele wątpliwości, różne elementy tej formy pracy każdy z nas stosuje w życiu codziennym. Nie można zaprzeczyć, że nowe doświadczenie zawsze niesie za sobą rozwój, a niekiedy nieszablonowe pomysły. Dlatego zachęcamy do projektowania z nami na odległość. #zostanwdomu

Jak funkcjonalnie urządzić sypialnię?

Sypialnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem, często sprawiającym trudność przy projektowaniu mieszkań. Jest to pomieszczenie typowe dla strefy prywatnej, czyli takiej do której mają dostęp głównie domownicy. Jej projektowanie nie jest wprawdzie tak obwarowane zasadami jak kuchnia czy też łazienka, natomiast warto pamiętać o kilku zasadach:

 • powinna być ulokowana w miarę możliwości w pobliżu łazienki;
 • jeżeli mamy taką możliwość powinno się tu znaleźć miejsce na szafę lub nawet (przy dużej sypialni) miejsce na wydzielenie garderoby;
 • kolorystyka sypialni jest dowolna, natomiast pamiętajmy o tym, że ciepłe i jasne kolory sprzyjają wypoczynkowi;
 • warto jest zastosować w sypialni miękkie materiały – dają one wrażenie przytulności. Ciekawym elementem spełniającym te kryteria może być tapicerowane wezgłowie;
 • stosujmy oświetlenie pomocnicze, takie jak lampka czy kinkiet służące do czytania;
 • warto jest zastosować w sypialni dywanik, który posłuży nam jako izolacja od chłodnej podłogi.

Sypialnia przede wszystkim powinna służyć wypoczynkowi, warto jest ją tak zaprojektować, aby spełniała powyższe kryteria, a w razie wątpliwości projektowych polecamy zgłosić się do naszej pracowni i zasięgnąć porady architekta wnętrz.

Jak funkcjonalnie urządzić hol?

Hol jest wizytówką każdego domu. Daje on pierwsze wrażenie oraz sugeruje stylistykę reszty mieszkania.

Do podstawowych zasad przy urządzeniu holu należą:

 • powinna się w nim znajdować szafa na kurtki/płaszcze;
 • powinna się w nim znajdować szuflada lub szafka na buty;
 • jeżeli mamy taką możliwość warto jest zainstalować w holu siedzisko – możemy je wykorzystać do wygodnego zakładania butów lub też chwilowego odłożenia torebki czy np. rękawiczek;
 • obowiązkowe w holu jest lustro, oprócz tego, że optycznie powiększy jego przestrzeń, pozwoli nam obejrzeć się w całości przed wyjściem z domu;
 • ponieważ organizuje on dalszą komunikację, powinien być tak zaprojektowany, aby bez problemu poprowadzić nas do każdego pomieszczenia w mieszkaniu;
 • warto jest zastosować w holu jasną kolorystykę – optycznie powiększy ona przestrzeń tego niewielkiego pomieszczenia.

Hol jest pomieszczeniem, do którego może zajrzeć każdy, dlatego przy projektowaniu mieszkania warto zadbać aby wyglądał estetycznie a zarazem był też pomieszczeniem funkcjonalnym.

Jak wybrać kabinę prysznicową odpowiednią do naszych potrzeb?

Podejmowanie decyzji, w dodatku o konsekwencjach długoterminowych, jest nieodłączną częścią każdego remontu. Skoro czytasz ten artykuł, to najpopularniejszy łazienkowy dylemat – wanna czy prysznic? – szczęśliwie już został przez Ciebie rozstrzygnięty na korzyść drugiej opcji. Skoro prysznic, to jakiego poszukujesz: na planie koła, prostokątna, a może innego wieloboku? Z brodzikiem niskim, głębokim bądź w ogóle chcesz z tego elementu zrezygnować? Czy wybór szkła przeźroczystego lub barwionego może mieć jeszcze jakieś znaczenie, poza estetycznymi? To jak widać nie koniec Twoich wyborów w kontekście urządzenia łazienki, ale na szczęście nie zostajesz bez pomocy. Już za moment przeprowadzimy Cię przez proces decyzyjny, doradzając i rozwiewając wątpliwości dotyczące wyboru idealnej kabiny prysznicowej!

Oferta dostępnych na rynku kabin prysznicowych jest niezwykle zróżnicowana. Mamy do dyspozycji propozycje od kilkunastu producentów, z których każdy stara się zaprezentować asortyment zgodny z aktualnymi zapotrzebowaniami odbiorców, a przy tym możliwie oryginalny i ulepszony na tle konkurencji. Kabiny prysznicowe możemy podzielić ze względu na:

 • montaż (kabina narożna, kabina przyścienna),
 • kształt (kwadrat, półokrągła, prostokątna, pięciokątna),
 • rodzaj wejścia (drzwi przesuwane, pojedyncze lub podwójne drzwi otwierane),
 • wypełnienie szkła (przeźroczyste, przyciemniane, zdobione).

Aby się nie pogubić w gąszczu innowacji i akcesoriów, zacznijmy od razu najważniejszego, czyli… od siebie i określenia własnych potrzeb. W kilku punktach przedstawiamy podstawowe warunki świadomego zakupu kabiny prysznicowej.

KABINA PRYSZNICOWA DO MAŁEJ ŁAZIENKI

Niewielka przestrzeń to najczęstszy powód, dla którego prysznic wygrywa z wanną. I choć największa kabina prysznicowa zajmie zawsze mniej miejsca niż przeciętna wanna, to bezkompromisowe warunki panujące w łazienkach ograniczają swobodę wyboru. Z tego też względu najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem do małej łazienki są niewielkie kabiny prysznicowe: montowane w rogu i w kształcie kwadratu bądź półokręgu.

Wejście do kabiny ma sąsiadować z miską WC, umywalką bądź ścianą – lepiej wybrać kabinę z drzwiami przesuwanymi. Drzwi uchylne mogą ograniczyć swobodę ruchu i szerokość wejścia, jeśli przy otwieraniu będą trafiały na przeszkodę. Wybierając kabinę do małej łazienki nie sposób pominąć rodzaju zastosowanego szkła. Choć to kwestia dowolna zachęcamy, abyś szukać kabiny z przeźroczystym szkłem. Dlaczego?  Kabiny ze szkłem przyciemnianym, kolorowym lub we wzory mogą wywołać wrażenie, że już i tak niewielka łazienka jest jeszcze mniejsza – nasz wzrok zamiast zatrzymywać się na ścianie zatrzyma się na  kabinie. Z kolei przeźroczyste szkło kabiny odsłania ściany i pokazuje faktyczną przestrzeń łazienki.

KABINA PRYSZNICOWA DO DUŻEJ ŁAZIENKI

Posiadasz okazałą łazienkę? Świetnie – możesz w niej zaaranżować prysznic jak w prawdziwym salonie spa! Masz do dyspozycji praktycznie każdy rodzaj kabiny prysznicowej, ale to asymetryczna kabina prysznicowa montowana przy ścianie zagwarantuje Tobie najwięcej swobody. Kabina z trzema ścianami może zostać znakomicie wyeksponowana w centrum łazienki, będąc ozdobą i głównym wyposażeniem wnętrza. Rodzaj wypełnienia jest w tym wypadku bardziej sprawą estetyki niż funkcjonalności. Natomiast warto wybrać szerokie jednodrzwiowe wejście lub dwudrzwiowe, które oferują znacznie większy komfort użytkowania.

POTRZEBA MATKĄ TWOJEJ KABINY PRYSZNICOWEJ

Nie wszystkie właściwości idealnej kabiny prysznicowej da się opisać poprzez metraż łazienki. Bardzo często o wyborze tej czy innej kabiny decydują argumenty z kategorii „styl życia”. Jakie jeszcze czynniki mogą być dla Ciebie ważne i jakie będą dla nich rozwiązania?

 1. W Twojej rodzinie są dzieci lub osoby starsze. O ile osoby samotne nie muszą z nikim konsultować swoich zakupów, o tyle w rodzinach kilkuosobowych sztuka negocjacji jest bardzo cenna! Szczególnie, gdy są w niej osoby wymagające określonych warunków sanitarnych, a łazienka jest tylko jedna i w dodatku mała. Możliwie maksymalnie przestronna i wysoka kabina zagwarantuje komfort wszystkim użytkownikom. Ponadto zwróć uwagę na brodzik – te niskie są dużo łatwiejsze do pokonania przez osoby starsze czy dzieci. Niektóre modele kabin można montować zarówno z brodzikiem, jak i w wersji jej pozbawionej.
 2. Kabina prysznicowa jest dodatkiem do wanny. Posiadasz dwie łazienki lub jedną dużą wyposażoną także w wannę? Prawdopodobnie nie potrzebujesz wyjątkowo dużego prysznica, nie będzie też użytkowany codziennie (może jedynie przez gości?). Tańsze i mniejsze kabiny prysznicowe powinny spełnić Twoje oczekiwania
 3. Szukasz kabiny, w której się zrelaksujesz.Na rynku dostępne są kabiny z hydromasażem. Kompaktowe zestawy poza kabiną i brodzikiem zawierają panel sterujący, regulujący nie tylko strumień wody, ale i oświetlenie, muzykę, wentylację. Niektóre nawet posiadają w komplecie drewniany stołek! Przyciemniane szyby w zwykłych kabinach prysznicowych pozwalają stworzyć kameralną, intymną przestrzeń. W sam raz dla codziennego relaksu!
 4. Szukasz kabiny, którą łatwo się czyści. Kabina ma być wygodna, estetyczna, a przy tym łatwa w utrzymaniu w czystości? Nie ma problemu: szukaj kabin z powłoką ułatwiającą pielęgnację (np. easy clean w produktach od Radaway). Zwróć też uwagę na system otwierania drzwi – te, które można bezproblemowo deinstalować, równie bezproblemowo wyczyścisz. Ilość profili w kabinie może mieć dla Ciebie znaczenie estetyczne oraz praktyczne. Im mniej profili, tym łatwiej wyczyścić ściany kabiny!
 5. Szukasz kabiny wysokiej jakościowo. Myśląc o zakupie kabiny na lata, przede wszystkim zwróć uwagę na system otwierania drzwi. W przypadku drzwi rozsuwanych szukaj tych umiejscowionych na prowadnicach podwójnych łożyskowych – będą doskonale sprawne przez wiele lat. Podobnie jest z drzwiami montowanymi na zawiasach, wybierz lepiej z mechanizmem unoszenia drzwi. Warto zwracać uwagę na firmy, które gwarantują lokalnie serwis dla swoich klientów lub mogą udostępnić części zamienne. Lepiej dmuchać na zimne!

Wpis gościnny autorstwa Piotra Murawskiego – współredaktora bloga Łazienkaplus, a prywatnie wielbiciela funkcjonalnych rozwiązań i pięknych wnętrz.

Jak zaprojektować prysznic bez brodzika?

Coraz większą popularność zdobywają kabiny prysznicowe montowane bez brodzika. Nadają one przestronności i lekkości przez co projekt łazienki zyskuje na estetyce. Musimy pamiętać, że pomimo dużej popularności jaką ten system zdobywa w ostatnim czasie, nie zawsze mamy możliwość instalacji tego rozwiązania. Jakie warunki więc musimy spełnić? Przede wszystkim należy sprawdzić czy w grubości stropu uda nam się uzyskać 11-15cm na części przyłączeniowe odpływu podłogowego ze spadkiem. Ważnym elementem jest też wykonanie odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej pod takim prysznicem oraz odpowiednie wyprofilowanie podłogi, tak aby część prysznicowa nie wystawała ponad powierzchnię płytek podłogowych w łazience a uzyskany spadek nie powodował przestojów wody na powierzchni prysznica. Jeżeli nie uda nam się uzyskać odpowiednich parametrów, możemy odpływ zamontować w ścianie. Odpływ jest zamontowany wtedy na poziomie wykończonej podłogi. Odpływy podłogowe możemy podzielić na:

– liniowe oraz

– punktowe

Odpływy liniowe mają większą powierzchnię zbierania wody i możemy je zamontować praktycznie w dowolnym miejscu prysznica ( najczęściej jednak montuje się je przy ścianie lub na granicy kabiny ), formując spadek wody w jego kierunku. Odpływy punktowe umieszczane są zazwyczaj w centralnym punkcie prysznica co wymaga wykonaniu spadku w 4 strony. Przed wybraniem odpowiedniego odpływu warto jest sprawdzić czy posiada on możliwość łatwego czyszczenia.

Prysznic bez brodzika warto jest zainstalować w łazienkach o małym metrażu, dzięki temu będzie ona wydawała się większa. Jeżeli do tego zastosujemy kabinę ze składanymi ścianami, zyskamy dodatkową przestrzeń w łazience. Warto jednak pamiętać że montaż prysznica bez brodzika jest zdecydowanie bardziej skomplikowany niż prysznica ze zwykłym brodzikiem, dlatego też warto skorzystać z porady specjalisty i usług profesjonalnej ekipy remontowej.

Jak funkcjonalnie urządzić łazienkę?

Łazienka, podobnie jak kuchnia może nam przysporzyć wiele problemów projektowych. Od czego więc powinniśmy zacząć jej projektowanie? Przede wszystkim zastanówmy się nad ustawieniem sanitariatów. O ile z doprowadzeniem wody do umywalki nie ma większego problemu, tak miska ustępowa powinna się znaleźć jak najbliżej pionu kanalizacyjnego. Zastanówmy się również, jaki rodzaj wyposażenia chcemy, gdzie będzie znajdowała się pralka, oraz jak dużo szafek na kosmetyki będziemy potrzebować.

Podstawowe zasady rządzące projektowaniem łazienki to:

 • łatwy i w miarę możliwości zlokalizowany blisko drzwi dostęp do umywalki;
 • sanitariaty, które mają odpływ blisko podłogi (sedes, brodzik, wanna), powinny znajdować się jak najbliżej pionu kanalizacyjnego;
 • meble łazienkowe powinny być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć i temperaturę;
 • wykorzystajmy przestrzeń pod umywalką, za lustrem i nad pralką na szafki, w których będziemy przechowywać środki czystości i kosmetyki- ułatwi to zachowanie porządku;
 • oświetlenie rozdzielone na główne i pomocnicze – które powinno znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie lustra;
 • wybierajmy lampy przeznaczone do tzw. pomieszczeń mokrych, odporne na wilgoć, ponieważ stosowanie niewłaściwych lamp może doprowadzić do spięć i zniszczenia instalacji, wymagającego nawet kucia płytek.

Stosując powyższe zasady jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko wystąpienia usterek podczas projektowania łazienki.

Jak urządzić kuchnię?

Kuchnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym domu lub mieszkaniu i chyba najbardziej obwarowanym zasadami. Aby ją prawidłowo zaprojektować, oprócz estetyki, powinniśmy się kierować przede wszystkim jej funkcjonalnością, ponieważ to właśnie w kuchni spędzamy sporą część naszego czasu. Zazwyczaj chcemy, aby aranżacja kuchni spełniała nasze trzy podstawowe oczekiwania: aby nasz kuchnia była wygodna w użytkowaniu, zapewniała nam bezpieczeństwo użytkowania oraz aby była estetycznie i spójnie zaprojektowana. Dla prawidłowego funkcjonowania kuchni powinna ona posiadać dostęp do pionów wentylacyjnych i spalinowych oraz powinna się znajdować przy przyłączach wodnych, kanalizacyjnych i gazowych.

Przed przystąpieniem do planowania kuchni zastanówmy się jak dużo miejsca do przechowywania potrzebujemy, ponieważ to właśnie od tego będzie zależała ilość zaplanowanych przez nas szafek w kuchni. Zastanówmy się też czy potrzebujemy umieścić w kuchni stół do jedzenia, czy w zupełności wystarczy nam ten znajdujący się w jadalni lub pokoju dziennym. Jeżeli przygotowujemy posiłki w domu, na pewno będziemy potrzebowali więcej blatu roboczego oraz większą ilość szafek do przechowywania produktów. Przygotujmy też wcześniej wykaz sprzętów agd, ponieważ różnią się one nieznacznie wielkością. Wybierzmy m. in. lodówkę, czy będzie to lodówka wolnostojąca czy lodówka do zabudowy, wybierzmy też zmywarkę, czy będzie to model 45cm czy 60cm szerokości. Zastanówmy się też czy w naszej kuchni znajdzie się miejsce na sprzęty zdobywające coraz większą popularność, takie jak: lodówka side by side, kolorowe agd lub chłodziarka do wina.

Powinniśmy też poznać standardowe normy rządzące projektowaniem kuchni:

 • wysokość blatu w zależności od naszego wzrostu 85-95 cm;
 • wysokość stołu do spożywania posiłków 70-75 cm;
 • wysokość barku 110-120 cm;
 • odległość pomiędzy szafkami dolnymi w przypadku 2 równoległych rzędów to 120 cm;
 • piekarnik szerokość 60 cm;
 • szafka zlewozmywakowa szerokość 45-100 cm;
 • lodówka szerokość 60 cm;
 • lodówka side by side szerokość 90-120 cm;
 • zmywarka szerokość 45-60 cm;
 • blat roboczy głębokość 60 cm;
 • szafki górne głębokość 30-35 cm;

Dzięki zastosowaniu się do powyższych wytycznych projekt kuchni powinien zyskać na funkcjonalności, nabierając przy tym estetyki oraz wygody użytkowania.

Jak funkcjonalnie urządzić garderobę

Coraz więcej osób docenia komfort snu w sypialni, z której pozbyliśmy się szaf i komódek. Przestronna przestrzeń sprzyja wypoczynkowi a miejsce na nasze rzeczy możemy znaleźć poprzez zaaranżowanie w mieszkaniu funkcjonalnej garderoby. Aby stworzyć takie pomieszczenie wystarczy nam nawet nieduża ilość miejsca- jego metraż wytyczy nam ilość szaf oraz sposób w jaki będą one ustawione. Jeżeli posiadamy dużą sypialnię(ok.20m2)możemy garderobę wydzielić w jej wnętrzu. Wybierzmy wtedy miejsce przy drzwiach, tak, aby reszta pomieszczenia była dobrze doświetlona. Na garderobę możemy również poświęcić część holu z wnęką lub fragment poddasza w domu jednorodzinnym. Ponieważ szafa na odzież wiszącą wymaga od nas ok.55-60cm głębokości, minimalna szerokość garderoby to 140cm. Warto też przy projektowaniu garderoby pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 1. Duże półki generują bałagan, ich głębokość powinna wynosić od 40 do 60cm a wysokość ok.25-30cm.
 2. Półki na buty powinny mieć na wysokość od 20 do 25cm, w przypadku wyższych butów jak np. kozaki ich wysokość powinna wynosić ok.50cm.
 3. Wysokość potrzebna na odzież krótką wiszącą to ok.110cm, natomiast na odzież długą potrzebujemy już ok. 170cm (w zależności od naszego wzrostu).
 4. W zależności od ilości ubrań wiszących, na każde z nich potrzebujemy ok. 10cm długości szafy, czyli w przypadku szafy o długości 150cm, zmieścimy tam 15 szt. odzieży wiszącej.
 5. Warto wykorzystać każdy kawałek przestrzeni garderoby, dlatego w przypadku wąskiego pomieszczenia zaprojektujmy jej wnętrze w kształcie litery L, natomiast w przypadku szerszego pomieszczenia, zaprojektujmy je w kształcie litery U.
 6. Zabudujmy wnętrze szaf pod sam sufit-wyżej znajdujące się półki możemy wykorzystać na rzeczy rzadziej używane jak np. walizki.
 7. Aby nie zabierać dodatkowej przestrzeni w pomieszczeniu warto zaprojektować w garderobie drzwi w kasecie-potrzebuje ona jedynie ściany o grubości ok.10cm a pozwoli nam zaoszczędzić sporo miejsca.
 8. Warto zadbać o to, aby w naszej garderobie oprócz miejsca na odzież wiszącą i oprócz półek na buty i ubrania znalazły się też szuflady na drobiazgi lub bieliznę wyposażone w odpowiednie przegródki.
 9. Jeżeli mamy taką możliwość warto zadbać o to, aby w naszej garderobie znalazło się lustro.
 10. Jeżeli nie posiadamy w naszym mieszkaniu lub domu pomieszczenia gospodarczego, warto pomyśleć o tym, aby w naszej garderobie znalazło się miejsce na odkurzacz, żelazko, deskę do prasowania.

Dobrze zaprojektowana garderoba może pomóc nam utrzymać w mieszkaniu porządek. Powinna być przede wszystkim zaprojektowana funkcjonalnie i praktycznie, najlepiej jeśli jest zlokalizowana w pobliżu sypialni i łazienki. Dzięki tym podstawowym zasadom, nasza garderoba powinna spełnić nasze oczekiwania i zadowolić nawet najbardziej wymagające osoby.

Nasze projekty garderoby zostały opublikowane m.in. w artykułach:
Idealna szafa na ubrania – 23 inspiracje: Doskonałe wykorzystanie skosów
20 cassettiere e armadi ideali per spazi piccoli – Massima adattabilità (Włochy)
23 Tricks für den perfekten Kleiderschrank (Niemcy)20 Placards Adaptés aux Petits Espaces (Francja)
20 vestidores y armarios para espacios pequeños (Hiszpania)19 armários e closets ideais para espaços pequenos (Portugalia)18 vestidores espectaculares (que querrás tener en tu casa) (Meksyk)11 prachtige en functionele garderobekasten (Holandia)20 Closets perfectos para espacios chiquiticos (Wenezuela)
19 stylish wardrobe ideas suited to small spaces (UK)
20 Vestidores y placares ideales para espacios chiquitos (Argentyna)
19 wardrobe and closet ideas for small homes: Perfect fit (USA)
10 Design-Ideen für den perfekten Kleiderschrank: Perfekt unter der Dachschräge (Niemcy)
20 удобных гардеробных и кладовых: ​Гардеробная в современном стиле (Rosja)
22 armários perfeitos para organizar uma casa pequena!: Adapte o design ao espaço (Portugalia)
20 Clósets y vestidores ideales para espacios chiquitos:Clóset que aprovecha todos los espacios (Hiszpania)
20 wardrobes ideal for small spaces: Awkward walls and cavities are perfect as small storage units, so call in the carpenters (UK)
The Perfect Closet: 10 Inspirations:The Attic Closet (Kanada)
20 wardrobes ideal for small spaces: 12 Armarios modernos ideales para casas pequeñas:Busca soluciones en espacios que parezcan complicados. Sácale partido a las paredes irregulares. Instala un clóset a medida en este lugar (Wenezuela)
10 Placards qui Gagnent de la Place: Des placards (Francja)
20 идеальных шкафов для малогабариток: Ультра-гардеробная на мансарде (Rosja)
15 Fabulosos walk-in clóset que quisieras tener en casa: Uno que es un estudio de modelos (Chile)
Placares que parecen vestidores, y que caben en tu casa: Irregular (Argentyna)
20 dressers and closets ideal for small spaces: Adapt and design (RPA)
18 spectaculaire garderobekasten!: Lichtontwerp (Holandia)
11 inspirations pour votre dressing!: Eclairage (Francja)
11 x Inspiration für euer Ankleidezimmer: Beleuchtung (Niemcy)

Chłodziarki do wina

Powiększająca się oferta na rynku oraz coraz większy wybór sprawia, że obecnie do wyposażenia naszej kuchni dołącza coraz częściej chłodziarka do wina. Czym charakteryzuje się ten sprzęt oraz jak zaaranżować go w naszej kuchni.

– po pierwsze zastanówmy się nad wielkością potrzebnej nam chłodziarki do wina. Czy potrzebujemy dużej na ok.25-30 szt., czy wystarczy nam niewielka na zaledwie 6 szt. Oczywiście zastanówmy się też czy mamy w kuchni odpowiednią ilość miejsca na dużą lodówkę do wina, jeżeli nie, warto zastanowić się nad jej kompaktową wersją.
– kiedy wiemy już jak duża chłodziarka będzie nam potrzebna musimy się zastanowić jak zaaranżować ją we wnętrzu. Jest kilka rodzajów chłodziarek do wina, do domowego wnętrza pasować będą jednak najlepiej te do zabudowy. Nie zabierają dodatkowego miejsca na blacie i można je efektownie wkomponować w zabudowę kuchenną eksponując naszą kolekcję lub dyskretnie umieścić w ciągu szafek pod blatem kuchennym.
– pamiętajmy też, żeby umieścić naszą winiarkę z dala od urządzeń powodujących drgania-pozwoli nam to uniknąć uszkodzenia wina.
– w zależności od wystroju naszego wnętrza wybierzmy odpowiednie wzornictwo chłodziarki
Chłodziarka do wina pozwoli nam stworzyć warunki dla naszego wina odpowiadające najlepszym winiarniom a naszemu mieszkaniu doda elegancji i wytworności.