Jak funkcjonalnie urządzić garderobę
21943
post-template-default,single,single-post,postid-21943,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Jak funkcjonalnie urządzić garderobę

Coraz więcej osób docenia komfort snu w sypialni, z której pozbyliśmy się szaf i komódek. Przestronna przestrzeń sprzyja wypoczynkowi a miejsce na nasze rzeczy możemy znaleźć poprzez zaaranżowanie w mieszkaniu funkcjonalnej garderoby. Aby stworzyć takie pomieszczenie wystarczy nam nawet nieduża ilość miejsca- jego metraż wytyczy nam ilość szaf oraz sposób w jaki będą one ustawione. Jeżeli posiadamy dużą sypialnię(ok.20m2)możemy garderobę wydzielić w jej wnętrzu. Wybierzmy wtedy miejsce przy drzwiach, tak, aby reszta pomieszczenia była dobrze doświetlona. Na garderobę możemy również poświęcić część holu z wnęką lub fragment poddasza w domu jednorodzinnym. Ponieważ szafa na odzież wiszącą wymaga od nas ok.55-60cm głębokości, minimalna szerokość garderoby to 140cm. Warto też przy projektowaniu garderoby pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  1. Duże półki generują bałagan, ich głębokość powinna wynosić od 40 do 60cm a wysokość ok.25-30cm.
  2. Półki na buty powinny mieć na wysokość od 20 do 25cm, w przypadku wyższych butów jak np. kozaki ich wysokość powinna wynosić ok.50cm.
  3. Wysokość potrzebna na odzież krótką wiszącą to ok.110cm, natomiast na odzież długą potrzebujemy już ok. 170cm (w zależności od naszego wzrostu).
  4. W zależności od ilości ubrań wiszących, na każde z nich potrzebujemy ok. 10cm długości szafy, czyli w przypadku szafy o długości 150cm, zmieścimy tam 15 szt. odzieży wiszącej.
  5. Warto wykorzystać każdy kawałek przestrzeni garderoby, dlatego w przypadku wąskiego pomieszczenia zaprojektujmy jej wnętrze w kształcie litery L, natomiast w przypadku szerszego pomieszczenia, zaprojektujmy je w kształcie litery U.
  6. Zabudujmy wnętrze szaf pod sam sufit-wyżej znajdujące się półki możemy wykorzystać na rzeczy rzadziej używane jak np. walizki.
  7. Aby nie zabierać dodatkowej przestrzeni w pomieszczeniu warto zaprojektować w garderobie drzwi w kasecie-potrzebuje ona jedynie ściany o grubości ok.10cm a pozwoli nam zaoszczędzić sporo miejsca.
  8. Warto zadbać o to, aby w naszej garderobie oprócz miejsca na odzież wiszącą i oprócz półek na buty i ubrania znalazły się też szuflady na drobiazgi lub bieliznę wyposażone w odpowiednie przegródki.
  9. Jeżeli mamy taką możliwość warto zadbać o to, aby w naszej garderobie znalazło się lustro.
  10. Jeżeli nie posiadamy w naszym mieszkaniu lub domu pomieszczenia gospodarczego, warto pomyśleć o tym, aby w naszej garderobie znalazło się miejsce na odkurzacz, żelazko, deskę do prasowania.

Dobrze zaprojektowana garderoba może pomóc nam utrzymać w mieszkaniu porządek. Powinna być przede wszystkim zaprojektowana funkcjonalnie i praktycznie, najlepiej jeśli jest zlokalizowana w pobliżu sypialni i łazienki. Dzięki tym podstawowym zasadom, nasza garderoba powinna spełnić nasze oczekiwania i zadowolić nawet najbardziej wymagające osoby.

Nasze projekty garderoby zostały opublikowane m.in. w artykułach:
Idealna szafa na ubrania – 23 inspiracje: Doskonałe wykorzystanie skosów
20 cassettiere e armadi ideali per spazi piccoli – Massima adattabilità (Włochy)
23 Tricks für den perfekten Kleiderschrank (Niemcy)20 Placards Adaptés aux Petits Espaces (Francja)
20 vestidores y armarios para espacios pequeños (Hiszpania)19 armários e closets ideais para espaços pequenos (Portugalia)18 vestidores espectaculares (que querrás tener en tu casa) (Meksyk)11 prachtige en functionele garderobekasten (Holandia)20 Closets perfectos para espacios chiquiticos (Wenezuela)
19 stylish wardrobe ideas suited to small spaces (UK)
20 Vestidores y placares ideales para espacios chiquitos (Argentyna)
19 wardrobe and closet ideas for small homes: Perfect fit (USA)
10 Design-Ideen für den perfekten Kleiderschrank: Perfekt unter der Dachschräge (Niemcy)
20 удобных гардеробных и кладовых: ​Гардеробная в современном стиле (Rosja)
22 armários perfeitos para organizar uma casa pequena!: Adapte o design ao espaço (Portugalia)
20 Clósets y vestidores ideales para espacios chiquitos:Clóset que aprovecha todos los espacios (Hiszpania)
20 wardrobes ideal for small spaces: Awkward walls and cavities are perfect as small storage units, so call in the carpenters (UK)
The Perfect Closet: 10 Inspirations:The Attic Closet (Kanada)
20 wardrobes ideal for small spaces: 12 Armarios modernos ideales para casas pequeñas:Busca soluciones en espacios que parezcan complicados. Sácale partido a las paredes irregulares. Instala un clóset a medida en este lugar (Wenezuela)
10 Placards qui Gagnent de la Place: Des placards (Francja)
20 идеальных шкафов для малогабариток: Ультра-гардеробная на мансарде (Rosja)
15 Fabulosos walk-in clóset que quisieras tener en casa: Uno que es un estudio de modelos (Chile)
Placares que parecen vestidores, y que caben en tu casa: Irregular (Argentyna)
20 dressers and closets ideal for small spaces: Adapt and design (RPA)
18 spectaculaire garderobekasten!: Lichtontwerp (Holandia)
11 inspirations pour votre dressing!: Eclairage (Francja)
11 x Inspiration für euer Ankleidezimmer: Beleuchtung (Niemcy)