Przytulny kącik do czytania.
Jak stworzyć domowy kącik do czytania? Co powinno znaleźć się w kąciku do czytania? Opowiadamy jak zaaranżować strefę do czytania we własnym wnętrzu, nawet na małej przestrzeni. Doradzamy i inspirujemy projektami naszych projektantów z Progetti.
kącik do czytania,kącik do czytania w sypialni,kącik do czytania w salonie,jak urządzić kącik do czytania,kącik do czytania przy oknie,przytulny kącik do czytania,domowy kącik do czytania
23361
post-template-default,single,single-post,postid-23361,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Przytulny kącik do czytania.

Czytanie książek to podróż po innym świecie, po historiach, po życiu ich bohaterów. To także podróż w głąb siebie. Czas z książką, to chwila relaksu, która redukuje stres dnia codziennego. Ale jak zapewnić sobie wyjątkowy moment, z ulubioną książką i kubkiem gorącej kawy w dłoni, w zaciszu własnego mieszkania? Jak stworzyć przytulny kącik do czytania? Zabieramy Was dzisiaj w podróż po aranżacji strefy do czytania.

„W pogoni za słońcem” (Geddes Linda)
Promienie słońca zza okna lekko otulają Twoją twarz. Przyjemne ciepło rozchodzi się po całym Twoim ciele, a Ty rozpływasz się w wygodnym fotelu. Brzmi dobrze? Idealny kącik do czytania powinien mieć dostęp do naturalnego źródła światła. Miękki fotel przy dużym oknie, od wschodu lub południa, zapewni najzdrowsze dla oka dzienne oświetlenie. Jednak kącik do czytania wykorzystywany jest także w porze jesiennej i zimowej, kiedy nie możemy cieszyć się dużą ilością słońca. Dlatego w strefie do czytania potrzebne jest drugie źródło światła. Oświetlenie w postaci kinkietu, lampy podłogowej lub stołowej ułatwi czytanie w ciemnej przestrzeni i sprawi, że nie będziemy męczyli wzroku. Sztuczne oświetlenie powinno znaleźć się z tyłu lub z boku fotela. Światło musi równomiernie oświetlać strony książki, a nie świecić w oczy. Dodatkowo barwa nie powinna być zbyt intensywna i zbyt chłodna. Odpowiednio dobrane oświetlenie stworzy klimatyczny kącik o intymnej atmosferze. Doskonałe miejsce do czytania, nawet do późnych godzin nocnych.

„Bałtyk: historie zza parawanu” (Aleksandra Arendt)
Kolejny letni sezon. Odpoczywasz z dala od zgiełku miasta, w nadmorskim kurorcie. Widzisz jak dzieci bawią się na plaży, ale nic nie słyszysz, bo ta chwila jest tylko dla Ciebie. W przestronnym gabinecie można wydzielić strefę na domową bibliotekę i strefę do czytania. Miękkie siedzisko przy oknie, w otoczeniu regałów na książki, to nasza prywatna oaza spokoju. Idealnie, jeśli kącik do czytania znajduje się w miejscu, w którym nie dosięgają nas głosy innych domowników. Nawet na najbardziej wciągającej książce, ciężko się skupić w domowym rozgardiaszu. Kącik do czytania to pewnego rodzaju ostrzeżenie, że oddajemy się chwili przyjemności i nie wolno nam przeszkadzać. W pokoju do czytania oddzielamy się na moment od rodziny i zapominamy o domowych obowiązkach.

Ale jeśli nasz metraż nie pozwala na wygospodarowanie osobnego pokoju do czytania, to wcale nie musimy rezygnować z wymarzonego kącika. Miejsce można zorganizować nawet w niewielkim mieszkaniu. Jednak wtedy powinniśmy wziąć pod uwagę obecność innych. Jak to zrobić? Wybierając miejsce ustronne, na końcu salonu lub sypialni. Taką przestrzeń można wydzielić regałem lub dekoracyjnym parawanem. Wnęka w pomieszczeniu, pod schodami lub na poddaszu może się znakomicie sprawdzić jako niewielka strefa do czytania.

„Opowieści przy kominku” (Dorota Skwark)
W powietrzu unosie się zapach cynamonowych ciasteczek. Za oknem gęsto pada śnieg, ukrywając pod swoim białym puchem szarą codzienność. W kominku skwierczy płomień, a Ty zaczynasz zimową opowieść. Kącik do czytania przy kominku, to bajkowa wizja świątecznych poranków i wieczorów, z wciągającą lekturą w dłoni. Trzaskający ogień i płynące z niego ciepło, tworzą magiczną aurę, która sprzyja ‘ucieczce do świata książek’. Przytulna strefa, to także idealne miejsce, na czytanie książek wspólnie z dzieckiem- pod kocykiem i kubkami gorącej czekolady.

„Relaks w minutę” (Sylwester Kowalski)
To był ciężki dzień w pracy. Szef chce raport na wczoraj, Twój nowy członek zespołu zadaje 10 pytań na minutę, a Ty jeszcze musisz odpowiedzieć na 25 wiadomości. W końcu wracasz do domu i jedynie czego potrzebujesz, to świętego spokoju. Brzmi znajomo? Z pomocą przychodzi dobrze dobrany fotel. Wybór jest oczywiście kwestią indywidualną, ale ważne żeby mebel był wygodny i podobał się wizualnie. Decydując się na konkretny model weźmy pod uwagę wymiar fotela- szerokość i głębokość siedziska oraz wysokość fotela i oparcia. Wyprofilowane siedzisko z podłokietnikami, to ulga dla kręgosłupa. Zagłówek daje wsparcie dla karku i głowy, dzięki czemu pozbędziemy się nieprzyjemnego napięcia w górnym odcinku. Na dodatkowej pufie wyciągniesz nogi i pozwolisz odpocząć dolnym partiom ciała. Zwróć także uwagę na wypełnienie i obicie siedziska. Niektórzy wolą twarde, a inni miękkie fotele. Natomiast tapicerowanie powinno być odporne na zabrudzenia i ścieranie.

„Paryski szyk w Twoim domu” (Mahdavi India, Delos Soline)
Siedzisz wygodnie w fotelu i rozglądasz się wokół. Gdzie nie spojrzysz, tam widzisz piękne przedmioty. Wszystko do siebie pasuje i jest funkcjonalne. Z dumą, kładziesz kubek z gorącą kawą na stolik i wracasz do lektury. Aranżacja wnętrza to duże wyzwanie. Jak powinien być wyposażony praktyczny kącik do czytania, który jednocześnie charakteryzuje się paryskim szykiem? Po pierwsze- stolik, na którym można odłożyć książkę lub kubek z napojem. Po drugie- regał z książkami, aby ulubione pozycje były zawsze na wyciągnięcie ręki. Książki można także ustawić na parapecie lub pod nim. Po trzecie- miękkie dodatki w postaci poduszek, które zwiększą komfort i ożywią wnętrze. Po czwarte- niebanalne dodatki- ramki ze zdjęciami, obrazy, nastrojowe świece, wazony ze świeżymi kwiatami czy doniczki z ulubionymi roślinami. Wszystkie te przedmioty sprawą, że strefa do czytania będzie przytulniejsza i piękniejsza.