Farba tablicowa.
farba tablicowa,farba tablicowa w kuchni,farba tablicowa w pokoju dziecka,
23613
post-template-default,single,single-post,postid-23613,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Farba tablicowa.

Farba tablicowa.

Specjalna powierzchnia, na której można pisać i rysować kredą, już dawno stała się ciekawym elementem zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej estetyki wnętrz. Motyw tablicy kredowej pojawia się najczęściej w kuchni i pokoju dziecka. Ozdabia całe powierzchnie ścian lub jej część, a nawet powierzchnie mebli. Jakie są zalety farby tablicowej? O czym powinniśmy wiedzieć decydując się na to wykończenie ścian? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i przekonać, że warto sięgać po takie odważne rozwiązania.

Farba tablicowa w kuchni.

Farbą tablicową można pokryć niemal każdą powierzchnię– ściany, metalowe drzwi, drewniane szafki czy inne przedmioty codziennego użytku wykonane z tworzywa sztucznego. Farba tablicowa jest wodoodporna, dzięki czemu można ją stosować w miejscach narażonych na kontakt z wodą i nie musimy się obawiać, że straci swoje właściwości czy urok na skutek zachlapania. Dzięki tym zaletom, farba tablicowa doskonale sprawdza się w kuchni. Na powierzchni pokrytej farbą można zapisywać przepisy, menu dnia szefa kuchni, listę zakupów czy „przypominajki” dla wszystkich domowników. Dzięki różnym zapiskom na ścianie wnętrze staje się odzwierciedleniem jego mieszkańców i nabiera oryginalnego charakteru.

Farba tablicowa w pokoju dziecka.

Pokój dziecka i ucznia powinien zawierać niezbędne akcesoria potrzebne do nauki oraz rozwoju pasji i wyobraźni. Nic tak nie sprawia frajdy, jak możliwość „artystycznego wyżycia” się na dużej powierzchni. Właśnie dlatego ściana pokryta farbą tablicową jest świetnym rozwiązaniem do pokoju najmłodszych. Taka tablica jest odporna na wielokrotne zmywanie i będzie służyła dziecku przez długi czas. Starsze dzieci mogą zapisywać na niej notatki, plan lekcji i zadania. Natomiast młodsze mogą rysować i uczyć się pisać.

Jaką farbę tablicową wybrać?

Niektórym może się wydawać, że wybór nie jest duży, ponieważ większości farba tablicowa kojarzy się z czarnym kolorem. Nic bardziej mylnego. Farby tablicowe dostępne są niemal w każdym kolorze. Mogą być matowe lub półmatowe.

Jak nałożyć farbę tablicową na powierzchnię?

Oczywiście, jak przed każdym malowaniem ścian, trzeba się odpowiednio przygotować. Farba tablicowa charakteryzuje się dość nieprzyjemnym zapachem, który może się utrzymywać przez kilka dni. Dlatego warto zaplanować malowanie w okresie wiosennym lub letnim, kiedy bez przeszkód można wywietrzyć mieszkanie. Powierzchnia, którą pokrywamy farbą musi być czysta, sucha i odtłuszczona, aby farba miała dobrą przyczepność. Powłoki lakierowane należy zmatowić papierem ściernym, dlatego pomalowanie szafek kuchennych czy drzwi, wymaga dużo więcej pracy, ale jest to możliwe a efekty końcowe potrafią wyglądać fenomenalnie. Każda farba tablicowa wymaga także kilkakrotnej aplikacji, niektóre nawet do 5 warstw.

Jak usunąć farbę tablicową?

Proces usuwania farby tablicowej można zaliczyć do wad tego rozwiązania. W przypadku ściany należy użyć papieru ściernego i trzeć do momentu aż zobaczymy ścianę bazową. Z pewnością wymaga to dużo czasu i cierpliwości. Jednak niektórzy producenci deklarują, że ich farba tablicowa może być później pomalowana zwykłą farbą.

Alternatywy dla farby tablicowej.

Folie kredowe. To specjalne tablicowe naklejki ścienne. Są dostępne w różnych rozmiarach, łatwe do przyklejenia i usunięcia. Decydując się na to rozwiązanie mamy możliwość wycinania oryginalnych kształtów i docinania folii do rozmiaru powierzchni, na którą ma być naklejona.

Farba magnetyczna będzie dodatkową atrakcją dla dzieci i dorosłych. Zawarte w niej opiłki żelaza powodują, że do ściany można przyczepić magnesy z notatkami, pocztówkami i zdjęciami. Farbę magnetyczną można także połączyć z farbą tablicową. Aby uzyskać taki efekt, przed nałożeniem farby tablicowej należy użyć farby magnetycznej jako podkładu.