Podłoga do domu i mieszkania. Jaką wybrać?
Podłoga to podstawa każdego domu i mieszkania. Jaką podłogę wybrać? Jak najbardziej trwałą i odporną za zniszczenia. Taką, która będzie wyglądała estetycznie przez długie lata. Podłogę, którą można odnawiać. Te cechy spełnia podłoga drewniana- olejowana lub lakierowana. Do wyboru są różne gatunki drewna, od polskich drzew, po egzotyczne, a także różne ułożenie desek- standardowe, jodełka francuska, jodełka klasyczna i wiele innych.
drewniana podłoga,panele drewniane,deski drewniane,parkiet drewniany,podłoga do domu,drewniane podłogi do domu,podłoga do mieszkania,dobra podłoga do domu,podłoga drewniana dąb,jaka podłoga do domu
22713
post-template-default,single,single-post,postid-22713,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Podłoga do domu i mieszkania. Jaką wybrać?

Podłoga we wnętrzu determinuje klimat pomieszczenia. Wraz z meblami i dodatkami tworzy całość, która musi ze sobą współgrać. Wybór odpowiedniego wykończenia podłogi to niełatwa sprawa. Podłogę wybiera się bowiem na lata i przez ten okres czasu powinna pięknie się prezentować i być odporna na zniszczenia. A jaką podłogę wybrać? My najczęściej polecamy naszym klientom podłogi drewniane, olejowane lub lakierowane. Oczywiście na rynku jest wiele innych opcji i każda z nich ma swoje zalety, ale o tym kiedy indzie. Dzisiaj skupimy się właśnie na drewnie.

Rodzaj drewna i wykończenie.

W swoich projektach najczęściej wykorzystujemy podłogi od producenta Jawor-Parkiet, który oferuje bogatą gamę produktów, z polskiego i egzotycznego drewna. W poniższym projekcie widać gotowy dwuwarstwowy parkiet FertigParkiet, ułożony w jodełkę francuską. Podłoga może być pokryta ośmioma warstwami lakieru lub trzema olejowosku. Do wyboru mamy warstwy wierzchnie wykonane z dębu, jesionu lub drewna egzotycznego. Warstwa spodnia wykonana jest z drewna liściastego, co zapewnia podłodze dużą odporność na odkształcenia.

Inną opcją, którą chwalą nasi Klienci, to FertigDeska, czyli gotowa podłoga o dwuwarstwowej konstrukcji. Podobnie jak parkiet, może być lakierowana lub olejowoskowana, wykonana z drewna dębu, jesionu lub egzotycznego, o warstwie stabilizującej wykonanej z drewna liściastego. Podłogi z tych gatunków drzew zaliczają się do klasy III, co oznacza, że charakteryzują się dużym stopniem twardości. Takie podłogi przydadzą się w pomieszczeniach, które są najbardziej narażone na zarysowania i wgniecenia. Ogromną zaletą zarówno parkietu, jak i deski Fertig jest możliwość ich zastosowania na ogrzewaniu podłogowym. Jest to duża zaleta, ponieważ większość drewnianych podłóg niszczy się pod wpływem zmian temperatury. Producent Jawor-Parkiet oferuje niemal nieograniczone możliwości stylizacji podłogi. W sprzedaży dostępna jest naturalna kolorystyka, a także podłoga bielona i w ciemnym kolorze, niemal czarnym. Barwa podłogi może być prawie jednolita lub złamana, o znacznych różnicach kolorystycznych, co zapewnia dodatkowy efekt dekoracyjny. Dopuszczalne wykończenie to deski kryte lakierem matowym lub błyszczącym, a także olejem.

Wzory ułożenia.

Do wybory mamy wiele możliwości układów, co pokazują tabele poniżej. Na jaki wzór się zdecydować? Wybór sposobu ułożenia podłogi sprowadza się najczęściej do indywidualnych preferencji inwestora. Ale wzory powinny być także dopasowane do wielkości i kształtu pomieszczenie. Im mniejszy pokój, tym wzór powinien być prostszy. Do większych przestrzeni idealnie sprawdzi się ciemna barwa, natomiast jasny kolor będzie idealnym wyborem do małych wnętrz. Skośnym ułożeniem deseczki możemy także optycznie wyrównać krzywizny ścian. Warto również wziąć pod uwagę kierunek padania światła, aby podkreślić naturalne cechy drewna. Podczas wyboru ułożenia pamiętajmy również o twardości drewna i tendencji do skurczu, ponieważ nie z każdego gatunku można ułożyć dowolny wzór. Dla przykładu dąb, klon lub merbau sprawdzi się w każdym ułożeniu. Natomiast brzoza, buk, grab są gatunkami zmieniającymi objętość pod wpływem wilgoci, dlatego idealnie sprawdzi się tutaj jodełka, kwadrat lub drabinka.

Jak pielęgnować podłogi drewniane?

Podłoga Lakierowana Jawor-Parkiet – po położeniu należy zabezpieczyć ją specjalnym impregnatem, dzięki czemu ochronimy krawędzie i szczeliny przed wilgocią. Do codziennej pielęgnacji należy stosować preparaty przeznaczone do podłóg lakierowanych. 

Podłoga Olejowoskowana Jawor-Parkiet – po położeniu należy zabezpieczyć ją specjalnym olejem pielęgnacyjnym do podłóg olejowoskowanych. Zabieg ten powinno się powtarzać co ok. 20 myć lub adekwatnie do intensywności eksploatacji podłogi. Na co dzień podłogę należy pielęgnować „na sucho” mopem z mikrofibry. Do większych zabrudzeń i pielęgnacji „na mokro” należy używać koncentratu do podłóg olejowoskowanych.

Zalety:  
Podłogi drewniane można cyklinować, czyli odnawiać.
Drewno posiada fizyczne właściwości izolacyjne, co przekłada się na izolację termiczną i akustyczną.
Jest to też rozwiązanie w 100% ekologiczne.
Podłoga drewniana jest naturalna, więc bezpieczna dla zdrowia, szczególnie dla alergików.

Przeczytaj także: