Jak zaprojektować kuchnię – 5 zasad.
projekt kuchni, jak zaprojektować kuchnię, aranżacja kuchni, blat kuchenny, płyta grzewcza, kuchnia
23745
post-template-default,single,single-post,postid-23745,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Jak zaprojektować kuchnię – 5 zasad.

Projekt kuchni to jedno z najbardziej wymagających zadań. W kuchni musi znaleźć się miejsce na część roboczą i niezbędne urządzenia. Całość powinna być maksymalnie praktyczna i komfortowa w użytkowaniu. Poza tym kuchnia musi dobrze się prezentować, ponieważ do tego pomieszczenia często przenosimy imprezy i pogaduchy. O czym więc pamiętać projektując kuchnię? Na co zwrócić szczególną uwagę?

  1. Płyta grzewcza z blatem po obu stronach. Chyba nie trzeba tłumaczyć, dlaczego powinniśmy ulokować płytę w miejscu, w którym będziemy mieć wolną przestrzeń dookoła. Jest to po prostu bardzo wygodne. Z obu stron możemy położyć najpotrzebniejsze rzeczy podczas gotowania- produkty, sprzęt i gotowe potrawy. Wszystko w zasięgu ręki.
  2. Odpowiednia wysokość blatu. Podobno średnia wzrostu w społeczeństwie rośnie i warto o tym pamiętać podczas projektowania części roboczej kuchni. A najlepiej jeśli dopasujemy wysokość blatu do wzrostu właścicieli inwestycji. Nic bowiem nie przeszkadza w gotowaniu, jak ból pleców- wygodniej będzie mieć blat kuchenny wyżej.
  3. Zlewozmywak na tej samej ścianie co płyta grzewcza. Niby oczywistość, a nie raz zdarzyło nam się spotkać kuchenkę i zlewozmywak przy przeciwległych ścianach. Jest to maksymalnie niewygodne. Te dwa elementy powinny być blisko siebie, aby przyspieszyć proces przygotowywania potraw i porządkowania kuchni. Ponadto takie ułożenie jest również bezpieczniejsze od wędrowania z gorącymi garnkami przez całą kuchnię.
  4. Odpowiednie ulokowanie szafek wiszących i okapu. W tym przypadku również bierzemy pod uwagę wzrost domowników, ale musimy pamiętać także o powszechnych zasadach. To na jakiej wysokości zawiesimy górne szafki zależy od wysokości blatu. Przyjmuje się wymiary od 55 do 60 cm nad blatem. Należy zwrócić uwagę, czy swobodnie sięgniemy do najniższej i środkowej półki. Na najwyższy poziom możemy odłożyć rzeczy, których nie używamy na co dzień. Natomiast okap kuchenny nie może być zbyt wysoko od kuchenki, ponieważ będzie nieskuteczny.
  5. Odpowiednie odległości między urządzeniami. Zbyt duża odległość między urządzeniami utrudnia gotowanie. Cały proces się wydłuża ze względu na przymus wędrowania po całym pomieszczeniu. Ponadto narażamy się na niepotrzebny bałagan. Zadbajmy więc o to, aby urządzenia nie były porozrzucane po całej kuchni, na jej przeciwległych krańcach. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu dużej przestrzeni warto zaprojektować na środku kuchni praktyczną wyspę.
Tags: